• BITCOIN/TL
  2219118,385
  % 0,78
 • ETHEREUM/TL
  115824
  % 0,20
 • RIPPLE/TL
  19.3
  % -1,60
 • BITCOIN CASH/TL
  13026.93,660
  % -0,31
 • LITECOIN/TL
  2425.5
  % 0,03
 • COSMOS HUB/TL
  213.15
  % -0,95
 • CARDANO/TL
  14.25
  % -0,38
 • TETHER/TL
  33.01
  % -0,09

İşte 2022 yılında Google’da en çok aratılan ilk 5 kripto para!

İşte 2022 yılında Google’da en çok aratılan ilk 5 kripto para!

Kripto para piyasası, 2022 yılında Federal Rezerv’in şahin politikaları ve FTX, Celsius Network, Terra ve daha pek çok kripto şirketi ve borsasının çöküşünden büyük zarar gördü. Buna rağmen kripto endüstrisine olan ilgi büyük ölçüde artmaya devam etti. Sizler için 2022 yılında Google’da en çok aratılan 5 kripto para birimini derledik.

2022 yılında en çok hangi kripto paralar aratıldı?

Kripto para piyasasının toplam piyasa değeri 2022 yılında yüzde 70’lik değer kaybı ile 770 milyar dolara kadar geriledi.

Google Trends verilerine göre, Google’daki “kripto para satın al” aratmaları Şubat 2020’den bu yana en düşük seviyeleri gördü

Bununla birlikte Accenture’ın 2022 Küresel Tüketici Ödemeleri raporu, 2022’deki piyasa çöküşüne rağmen kripto para birimlerine olan bireysel ilginin yüksek seviyede kaldığını ortaya koydu.

Kişisel finans portalı DollarGeek tarafından yapılan araştırmalar ise 2022 yılında en çok aranan kripto para birimlerini listeledi. Bu araştırma ile birlikte bireysel yatırımcıların da 2023’e doğru yatırım yapabilecekleri varlıklara ilişkin bakış açısı sunmuş oldu.

google trend altcoin 2022
ABD ve küresel çapta aylık olarak aratılan ilk on kripto para. Kaynak: DollarGeek

Bitcoin, açık ara en fazla aratılan kripto para oldu

DollarGeek’in araştırmalarına göre, Bitcoin (BTC) 2022 yılında Google’da en çok aratılan kripto para birimi oldu. Bitcoin, kelimesi için aylık ortalama 28,41 milyon arama gerçekleştirildi.

Bununla birlikte uzmanlar da Bitcoin’i diğer varlıklara kıyasla daha kaliteli bir varlık olarak değerlendirdiğinden BTC’ye olan ilgi haliyle daha fazlaydı.

Bitcoin fiyatı son bir yıl içerisinde yüzde 65 değer kaybetti. Bunun yanı sıra kimi analistler BTC’nin hala 10 bin dolara kadar düşme tehlikesi taşıdığını düşünüyor. Ancak son 12 aylık internet aramaları, çoğu insanın Bitcoin satmak için değil satın almak için arattığını ortaya koydu. Bu durum da çoğu insanın hala Bitcoin’e sahip olmadığını ve sahip olmak istediğini gösteriyor.

Elon Musk’ın favori token’ı Dogecoin, ikinci sırada yer aldı

Bitcoin’in ardından Google’da en fazla aratılan kripto para Dogecoin (DOGE) oldu. 2022 yılında DOGE, aylık ortalama 5,85 milyon kez aratıldı.

Dogecoin, 2022 yılında genellikle Twitter’da ödemelerde kullanılmasına ilişkin dönen spekülasyon haberlerinde yer aldı. Bunun yanı sıra Dogecoin’e olan ilgi, ABD merkezli komisyonsuz bir alım satım platformu olan Robinhood’da listelenmesinin ardından daha da arttı.

Bu olaylar, Dogecoin’in aşağıdaki Google Trendler tablosunda gösterildiği gibi internet aramalarında geçici artışlar kaydetmesine yardımcı oldu. Örneğin, Musk’ın geçtiğimiz ekim ayının sonlarında nihai Twitter satın alımı, Dogecoin internet trendlerinin mükemmel bir 100 puana yükselmesiyle aynı zamana denk geldi.

Bununla birlikte Dogecoin, son 12 ay içerisinde yüzde 55 değer kaybetti. Google Trends verilerine göre Dogecoin, tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi yatırımcıların satmaktan ziyade satın almak için arattıklarını ortaya koydu.

Üçüncü kripto para Shiba Inu oldu ancak ABD’de Dogecoin’i geçti

Shiba Inu’nun 2022’de küresel olarak aylık internet aramaları 4,43 milyona ulaştı. Bununla birlikte, şaka temalı token DOGE’un 729 binlik aramalarına kıyasla aylık 1,29 milyon arama ile ABD’deki en büyük rakibi SHIB, Dogecoin’ini geride bıraktı.

Piyasadaki kripto varlıklar gibi Shiba Inu’da 2022’de büyük kayıplar yaşadı. SHIB, son 12 ay içerisinde yüzde 75 değer kaybına uğradı. Öte yandan SHIB’in metaverse ve Ethereum Katman 2 blokzinciri Shibarium’un potansiyel lansmanı sebebiyle de gündemde kalmaya devam etti.

Buna ek olarak Shiba Inu için internet aramaları, Kasım 2022 itibariyle en büyük SHIB pozisyonuna sahip kripto borsası olan Crypto.com nedeniyle de büyük ilgi gördü. Piyasa, Crypto.com’un iflas edeceğinden ve bu da SHIB varlıklarını satmasına neden olacağından korkuyordu.

Ne var ki Crypto.com CEO’su Kris Marzsalek, borsadaki artan SHIB rezervlerinin müşteri satın alımlarından kaynaklandığını açıkladı.

Ethereum Merge, ETH’yi dördüncü sıraya yerleştirdi

Ethereum, 2022’de aylık olarak 3,84 milyon arama ile Google’da dünya çapında en çok aratılan dördüncü kripto para birimi oldu. Ethereum (ETH) fiyatı ise son bir senede yüzde 67 değer kaybetti.

Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci blokzinciri olan Ethereum, Merge aracılığıyla proof-of-work’ten (PoW) proof-of-stake’e (PoS) geçişi nedeniyle yıl boyunca gündemden düşmedi. Özellikle de “Ethereum” anahtar kelimesine, “Ethereum 2.0” ve “Merge” gibi ilgili terimlere olan ilgi, PoS’a olan geçişin gerçekleştiği eylül ayında zirveye ulaştı.

Cardano ilk 5’e tutunmayı başardı

Cardano (ADA), 2022 yılında aylık ortalama 1,47 milyon internet araması çekerek dünya çapında Google’da en çok aranan beşinci kripto para oldu.

Cardano trendi, özellikle ADA’nın fiyat bazında Bitcoin ve Ethereum’dan daha iyi performans gösterdiği Ocak 2022’de ivme kazandı. Ancak daha sonrasında ise geçtiğimiz eylül ayında Vasil Hard Fork’a ilişkin ilginin yetersiz kalmasıyla birlikte Cardano’ya ilişkin Google aramaları da bir nebze düşüşe geçti.

Son olarak 2022 yılında Google’da en çok aratılan diğer kripto paralar arasında ise Avalanche (AVAX), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), SafeMoon ve Nexus (NXS) yer aldı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin, Discord sunucumuza  ve Telegram kanalımıza katılın!

 

 

YORUMLAR YAZ