• BITCOIN/TL
  2090396,719
  % 1,29
 • ETHEREUM/TL
  100556
  % 0,83
 • RIPPLE/TL
  16.46
  % 0,86
 • BITCOIN CASH/TL
  15813.65,680
  % 0,17
 • LITECOIN/TL
  2643.76
  % 0,36
 • COSMOS HUB/TL
  267.84
  % -0,44
 • CARDANO/TL
  15.36
  % 3,49
 • TETHER/TL
  32.5
  % -0,04

Bitexen’den Açıklama: Her Türlü Çalışmada Devletimizin Yanındayız

Bitexen’den Açıklama: Her Türlü Çalışmada Devletimizin Yanındayız

Kripto para borsası Bitexen, Türkiye’de  kripto para piyasasında yaşanan gelişmelere ilişkin olarak bir kamuoyuna duyuruda bulundu. 2018’de ‘İTÜ ARI Teknokent Teknoloji Geliştirme’ bölgesinde faaliyete başlayan Bitexen Teknoloji A.Ş. (“Bitexen”) tarafından yapılan açıklamada, borsanın Türk Ticaret Kanunu’da uygun bir şekilde kurulduğu ve tüm mevzuatlara tabi olduğu belirtildi.


“Her türlü çalışmada devletimizin yanındayız”

“Hedeflerimiz gereğince, tüm dünya genelinde yaşananları sıkı bir şekilde takip etmekle birlikte teknolojik, hukuksal, her türlü gelişmeyi verimli, etkin ve en hızlı şekilde uygulamaya almaktayız.” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada regülasyonlara da değinildi. Açıklamada düzenlemelere ilişkin olarak şu ifadelere yer verildi:

“Bitexen Teknoloji, ülkemizde ve dünyada kripto para alanında yapılabilecek her türlü regülasyon çalışmasına uyum sağlayabilecek teknolojik ve mali vizyon altyapısına sahiptir.

Bu kapsamda, devletimizin bütün kurumlarıyla yakın temas halinde mevzuatlar dahilinde sorumluluklarımızı yerine getirmekteyiz. Her türlü faaliyetimiz eşit, şeffaf, eksiksiz, doğru ve anlaşılabilir şekilde olduğunu ve ülkemizde yürütülecek her türlü çalışmada devletimizin yanında olacağımızı beyan ederek, üzerimize düşen her türlü sorumluluğu almayı kabul ettiğimizi vurgulamak isteriz.”

Kullanıcılarının günlerdir erişim sağlayamadığı kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in geçtiğimiz günlerde 2 milyar dolarla yurt dışına kaçtığı iddia edilmişti. Bunun ardından Adalet Bakanlığı dün Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in kırmızı bültenle aranması ve Arnavutluk’tan iadesi için işlem başlattı ve Interpol nezdinde Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Thodex’in ardından Türkiye merkezli başka bir kripto borsası olan Vebitcoin de finansal açıdan zor durumlara işaret ederek faaliyetlerini durdurma kararı aldığını duyurmuştu. Olayların ardından Bitexen, kullanıcılarına şu ifadelerle açıklamada bulundu:

“Kullanıcılarının her yönüyle kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan Bitexen, büyüyen ve geleceğe doğru hızla ilerleyen güçlü bir platform olarak hizmet vermeye titizlikle devam edecektir.”


Kripto para düzenlemesi için iki haftalık süre

Bitexen’in açıklamasının öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dün TRT Haber, CNN Türk ve A Haber tarafından düzenlenen ortak canlı yayında kripto para piyasasına ilişkin olarak açıklamalarda bulunmuş ve kripto para düzenlemelerinin iki hafta içerisinde bir noktaya geleceğini söylemişti.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) gibi kurumarın daha geniş düzenlemelere ilişkin olarak çalıştığını belirten Merkez Bankası Başkanı, “Belli normlar, kurallar belirliyoruz. Sermaye artırımı olabilir, sermaye yeterlilik gibi kriterler belirlenebilir. Üzerinde çalışıyoruz. İki şey yaptık: Bir, kripto parayla elbise ve benzerinin alımını yasakladık. İkincisi ödeme kuruluşlarının bu işe aracılık etmesini yasakladık.” demişti.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayın.

 

YORUMLAR YAZ