• BITCOIN/TL
  2118511,615
  % 6,09
 • ETHEREUM/TL
  96763
  % 3,39
 • RIPPLE/TL
  16.63
  % 2,79
 • BITCOIN CASH/TL
  14723.51,297
  % 5,83
 • LITECOIN/TL
  2651.75
  % 4,23
 • COSMOS HUB/TL
  273.05
  % 3,93
 • CARDANO/TL
  14.74
  % 6,17
 • TETHER/TL
  32.22
  % -0,18

Binance Spot Piyasanın Yüzde 92’sini Kontrol Ediyor

Binance Spot Piyasanın Yüzde 92’sini Kontrol Ediyor

Binance, kripto para piyasası gündeminin merkezinde olmaya devam ediyor. SEC, tarafından Voyager satın alımına karşı çıkılan dev borsanın, 2022 yılına dair bazı verileri paylaşıldı. Verilere göre yıl sonuna doğru spot Bitcoin işlemlerinin %92’si Binance’te gerçekleşti.

Konuya yönelik veriler Arcane Research tarafından paylaşıldı. Paylaşılan bu zincir üstü verilere göre 2022 yılının son dönemlerinde Binance’in pazar payı büyük ölçüde büyüdü.

2022 yılının başında kripto para borsasının spot Bitcoin işlem hacmi %42’idi. Ancak dev borsada Bitcoin işlem ücretlerinin kaldırılması birçok yatırımcıyı buraya yönlendirdi. İlerleyen süreçte FTX borsasının da iflası ile Binance neredeyse işlem hacimlerinin tamamına ulaştı.

Yine aynı platformun sağladığı verilere göre borsanın Bitcoin vadeli işlemlerdeki hacmi de önemli oranda büyüdü. Yıl başında toplam hacmin %47’si Binance borsasında gerçekleşirken, yıl sonunda bu oran %61’e çıktı.

Yine yakın dönemde CryptoCompare tarafından paylaşılan veriler ise tüm yıl boyunca toplam işlemlerin %62’sinin Binance üzerinde gerçekleştiğini gösterdi. Binance’i %8’lik oranla Coinbase takip etti.

Tüm bu veriler, 2022 boyunca Binance’in işlem hacmi açısından piyasanın oldukça büyük bir kısmını oluşturduğunu gösterdi. Arcane Research analistleri ise raporda özellikle bu duruma dair şu yorumu yaptı:

“İşlem faaliyetleri açısından nasıl bakarsanız bakın, Binance kripto piyasasıdır. Binance, bu yaz BTC spot çiftleri için işlem ücretlerini kaldırdıktan sonra, spot pazardaki tüm pazar payını tamamen devraldı.”

Moya: Binance Sorun Yaşarsa Piyasa Çöküşe Gider

Arcane Research’ün de dikkat çektiği üzere, Binance’in piyasadaki işlemlerin büyük bir kısmını gerçekleştirmesini kimi analistler oldukça tehlikeli buluyor. Örneğin, yakın dönemde konuya yönelik açıklama yapan Edward Moya, bu durumun sağlıksız olduğunu belirtti. Moya, Binance’in bir sorun yaşaması durumunda kripto para piyasasının karanlık bir çağa girebileceğini vurguladı:

“Binance çökerse piyasa sonsuza kadar süren karanlık bir çağa girebilir. Binance çok büyük… Herhangi bir borsada bu kadar çok işlem hacminin yoğunlaşması sağlıklı değil.”

FTX borsasının çöküşünün ardından tüm gözlerin çevrildiği borsa, aralık ayının başında büyük çıkışlar yaşadı. Yaklaşık 2 günlük süreçte yatırımcılar 6 milyar doların üzerinde varlığı borsadan çekti. Ancak o süreci Binance sorunsuz atlattı ve işlemlerini sürdürmeye devam etti.

Binance global Kripto para borsasına kayıt olmak için tıklayın.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin, Discord sunucumuza  ve Telegram kanalımıza katılın!

 

YORUMLAR YAZ