• BITCOIN/TL
  2100673,617
  % -2,81
 • ETHEREUM/TL
  111165
  % -3,87
 • RIPPLE/TL
  15.64
  % -6,69
 • BITCOIN CASH/TL
  12300.38,393
  % -10,64
 • LITECOIN/TL
  2327.84
  % -7,67
 • COSMOS HUB/TL
  208.79
  % -9,24
 • CARDANO/TL
  12.1
  % -8,83
 • TETHER/TL
  32.58
  % -0,66

Uniswap 100’den fazla tokene kısıtlama getiriyor

Uniswap 100’den fazla tokene kısıtlama getiriyor

Merkezsiz finans (DeFi) sektörünün lider protokollerinden biri 100’den fazla tokene kısıtlama getirdi. Kripto ve blockchain alanında bu tür kısıtlamalar artmaya devam ediyor.


Uniswap Labs’ten 100’den fazla tokene kısıtlama

Uniswap Protokolü’ne katkı sağlayan yazılım geliştirme stüdyosu Uniswap Labs, kısa süre önce yaptığı duyuruda, Uniswap ara yüzünde 100’den fazla tokene erişimi kısıtlayacağını bildirdi.

Uniswap Labs bu kısıtlamaların başlıca sebebinin “düzenleyici alanındaki gelişmelere” karşı atılmış stratejik bir önlem olduğunu belirtiyor. Düzenleyicilerin kripto ve blockchain alanı ile ilgili getirdiği yeni kurallar Uniswap Labs’i bu adımı atmaya zorluyor. Uniswap Protokol’e erişimi olan diğer DeFi protokolleri için de benzer önlemler alındı.

Uniswap Labs şöyle diyor:

“Bugün, diğer DeFi arayüzleri tarafından gerçekleştirilen eylemlerle uyumlu olarak, app.uniswap.org aracılığıyla belirli tokenlere erişimi kısıtlama kararı aldık.”

Düzenleyiciler kısa süre önce piyasaya çıkarken benzer sözleşme türleri sağlayan tokenlere dikkat çekmişti. Bu tokenler açık piyasaya çıkmadan önce borsalar tarafından düzenleniyor. Düzenleyicilerin bu tokenlere dikkat çekmesi sonucu söz konusu kısıtlama geldi.

Uniswap Labs, sadece protokolün “birlikte çalışabilir ara yüzüne” bu kısıtlamaların uygulanacağını, protokolün kendisinin ise otonom ve merkezsiz kalmaya devam edeceğini belirtiyor.

“En önemlisi, ara yüzden farklı olarak Uniswap Protokolü bir dizi otonom, merkezsiz ve değişmez akıllı sözleşmeden oluşuyor. İnternet bağlantısı olan herkese sınırsız erişim sağlıyor.”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kısa süre önce token piyasasında bir dizi düzenleyici incelemesi başlatmıştı. Burada hedef bazı tokenler. Muhtemelen sahte, dolandırıcılık ve yasa dışı olduğu düşünülen tokenler inceleniyor.

SEC Başkanı ise incelemeye aldıkları tokenler ile ilgili şu açıklamayı yapıyor:

“Hisse senedi tokeni, menkul kıymetler tarafından desteklenen istikrarlı değer tokeni veya temel menkul kıymetlere sentetik maruz kalma sağlayan başka herhangi bir sanal ürün olup olmadığı önemli değil.”

Uniswap web uygulamasında artık desteklenmeyecek olan tokenlerin tam listesi, Uniswap Labs tarafından Github üzerinden yayımlandı. Bu listede hisse senetleri tokenleri, opsiyon ve türevler ile birlikte ayna hisse senetleri ve daha genel protokollerle arabirim oluşturan bazı wrapped tokenler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ