• BITCOIN/TL
  2072829,356
  % 0,40
 • ETHEREUM/TL
  99754
  % 0,02
 • RIPPLE/TL
  16.32
  % 0,02
 • BITCOIN CASH/TL
  15564.46,238
  % -1,26
 • LITECOIN/TL
  2631.82
  % -0,10
 • COSMOS HUB/TL
  266.34
  % -0,84
 • CARDANO/TL
  15.2
  % 2,54
 • TETHER/TL
  32.55
  % -0,02

Stacks ve Bitcoin NFT’leri: 12 yaşında milyon dolarlık koleksiyon oluşturdu

Stacks ve Bitcoin NFT’leri: 12 yaşında milyon dolarlık koleksiyon oluşturdu

İçerisinde olduğumuz 2021 yılı itibari ile, NFT’ler özelinde iki tane boğa piyasası gerçekleşti. Hatta, ikinci NFT boğa piyasası henüz bitmiş değil. Dolayısıyla, NFT transfer sayısı ve satış hacimlerinde ciddi artışlara şahit oluyoruz. NFT piyasasındaki işlemlerin büyük bir kısmı, Ethereum blok zincirini kullanıyor. Fakat, yüksek “gas” ücretleri sebebi ile Solana ve Polygon gibi alternatif rakipler de pazardan payını alıyor. Peki, bütün altcoin dünyası ve blok zinciri projelerinin doğumuna ilham veren Bitcoin üzerinde NFT oluşturulabilir mi? Bu yazımızda, yeni trend olarak karşımıza çıkan Stacks (STX) ile Bitcoin üzerinde NFT oluşturmaktan bahsedeceğiz.

Bu konsepti ilk defa duyan okuyucularımız büyük ihtimal ile şaşıracaktır. Fakat, Stakcs’in çözümü sayesinde doğrudan olmasa da Bitcoin ile akıllı sözleşmelerin etkileşimi sağlanabiliyor ve NFT üretimi de yapılabiliyor.

Stacks ve Bitcoin NFT’leri

Stack projesi, merkeziyetsiz finans dünyasına Bitcoin’i dahil edebiliyor. Buna ek olarak, “wrapped” haline dönüştürmeden, Bitcoin’i, bir akıllı sözleşme platformuna dönüştürüyor. Stacks projesi bunu yaparken, Bitcoin ana ağından uzakta konumlanıyor. Böylelikle, kişisel transferler; hızlı, ucuz ve çevre dostu bir şekilde gerçekleşiyor.

Bitcoin temelli NFT’ler, tamamı ile yeni bir konsept değil. Aksine, henüz NFT’ler kimse tarafından bilinmiyorken, Bitcoin NFT’leri üretiliyordu. Counterparty platformu üzerinde, görsel varlıklar token haline dönüşebiliyordu. Counterparty, Bitcoin üzerine inşa edildi.

Ayrıca, “whitepaper” hazırlanma sürecinde Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in de bulunduğu Colored Coins projesi de NFT’lerin atası olarak bilinmektedir. Colored Coins sayesinde, Bitcoin’in en küçük birimi olan “satoshi” ile eşsiz varlıklar saklanabiliyordu. Böylelikle, üyelik ve sözleşme sektörlerindeki kayıt edilmesi gereken evraklar Bitcoin ana ağında saklanıyordu.

Bugün, NFT coşkusunun Ethereum üzerinde yaşanıyor olması düşük maliyetli NFT pazar alternatiflerine olan ihtiyacı arttırıyor. Buna ek olarak, Bitcoin gibi maksimalist ve inananlarının fazla olduğu bir kripto parada NFT oluşturmak kulağa hoş geliyor. Dolayısıyla, Stacks’in ölçeklenebilir teknolojisi Bitcoin üzerinde yeni bir NFT piyasasının doğmasına sebep olabilir.

Stacks’in NFT projeleri

Stacks’in NFT projeleri, OpenSea platformunda görüntülenemiyor fakat köprüler aracılığı ile farklı zincirlerdeki NFT varlıkların birbirine daha da yaklaşacağını düşünüyorum. Stacks’te kurulu en popüler NFT pazar yeir şu anda StacksArt. Koleksiyonların büyük çoğunluğu burada listeleniyor, alınıp satılıyor.

Bitcoin Birds: 12 yaşında NFT’lerden 8 bin dolar kazandı

Stacks’in NFT piyasasına yeni dahil olması sebebiyle, henüz Stacks üzerindeki NFT koleksiyonlarının sayısı oldukça kısıtlı. Stacks’in paneline göz atacak olursak, en fazla transferin yapıldığı projenin Bitcoin Birds olduğunu görüyoruz. Bu projenin en düşük fiyatlı NFT’si ise, 1000 STX (yazının yazıldığı an itibari ile) değerinde olarak gözüküyor. STX’teki fiyat artışı sebebi ile bu miktarın dolar cinsinden 2000’in üzerinde olduğunu belirtelim. Ayrıca, Bitcoin Birds koleksiyonunda toplamda 400 adet NFT görsel bulunuyor. Bitcoin Birds’teki hızlı fiyat artışının en önemli sebebinin bu sınırlı arz olduğu düşünülüyor. Koleksiyonun toplam değeri 1 milyon doların üzerinde.

Abraham Finlay

Stacks Punks

Popüler avatar projesi CryptoPunks, benzer punk avatarlarının farklı blok zincirlerinde geliştirilmesine neden oldu. Hatta Polygon üzerinde gelişen punklar, OpenSea platformu tarafından liste dışı bırakıldı. Stacks üzerinde de NFT furyasının başlaması sebebiyle, StacksPunks projesinin ortaya çıkması kaçınılmaz bir hale geldi.

StacksPunks NFT avatarlarının toplam hacimi 630.000 STX’e yaklaştı. Dolar değerinde ise, 1 milyon dolardan fazla olduğunu görüyoruz. En düşük StacksPunks 69 STX değerinde yani 140 dolar.

Boomboxes

Son olarak, Stacks üzerinde geliştirilen ve güvenliği Bitcoin tarafından sağlanan NFT projelerinde biri ise Boomboxes projesi. NFT’lere adeta bir merkeziyetsiz finans ürünüymüş gibi davranan bu proje ile NFT gelir elde edilebiliyor. Kısaca açıklamak gerekirse, merkeziyet finans enstrümanı olan “yield farming” teriminin NFT hali olarak düşünülebilir Boomboxes projesi. STX token’larını stake eden kullanıcılar, karşılığında NFT elde ediyorlar. Proje şimdiye dek 1 milyon dolardan fazla varlığın stake edilmesini sağladı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ