• BITCOIN/TL
  2212918,383
  % 4,55
 • ETHEREUM/TL
  116272
  % 2,33
 • RIPPLE/TL
  19.03
  % 0,68
 • BITCOIN CASH/TL
  12927.7,453
  % 1,71
 • LITECOIN/TL
  2430.97
  % 2,86
 • COSMOS HUB/TL
  215.71
  % 3,04
 • CARDANO/TL
  14.53
  % 3,63
 • TETHER/TL
  33.06
  % -0,11

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’den Ayrılma Sebebi Hala Gündemde: CIA Etkisi mi?

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’den Ayrılma Sebebi Hala Gündemde: CIA Etkisi mi?

Satoshi Nakamoto, 12 yıl önce bugün Bitcoin’i bıraktığını açıkladı

Bugün, 12 yıl önce Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, kendisi tarafından gönderildiği bilinen son e-postalardan birinde Bitcoin geliştirme çalışmalarını bıraktığını açıkladı. 23 Nisan 2011 tarihli e-postasında, Bitcoin geliştiricisi Mike Hearn’e şunları yazdı: “Başka şeylere geçtim. Proje, Andresen ve diğer herkesle emin ellerde.”

Satoshi’nin Bitcoin projesinden ayrılma sebepleri hala tartışılmaktadır ve pek çok teori ortaya atılmaktadır. Bunlardan biri, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile Satoshi arasındaki bir etkileşim olduğunu iddia etmektedir.

Bu teoriye göre, Satoshi’nin Bitcoin projesinden ayrılmasında CIA ile birlikte yazılım geliştiricisi Gavin Andresen’in dahli vardı. Andresen, önceden Bitcoin projesinde lider geliştirici olarak görev yaptı ve Satoshi’nin halefi olarak kabul edilir.

Andresen, o günlerde CIA binasındaki bir teknoloji konferansında konuşma yapmak için davet aldı ve konuşmasının Bitcoin hakkında olacağını ve buna hazırlandığını Satoshi’ye açıkladı. Bununla birlikte, Andresen, CIA ziyaretinden birkaç ay sonra Bitcoin’in gelişimini tartışmak için bir podcast yayınına katıldığında, Satoshi’dan bir e-posta almadığını söyledi. Bazıları bu durumun, Andresen’in CIA ziyareti ve Bitcoin hakkında konuşması nedeniyle Satoshi’nin ayrılma kararında etkili olduğunu düşünüyorlar.

Satoshi’nin Bitcoin’in yaratıcısı olarak ünü, onun kimliğinin hala gizemini koruması nedeniyle devam etmektedir. Ancak, Bitcoin, tüm dünyada birçok kişi ve kurum tarafından kabul edilen ve kullanılan popüler bir dijital para birimi haline gelmiştir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin, Discord sunucumuza  ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ