• BITCOIN/TL
  2219020,654
  % 0,64
 • ETHEREUM/TL
  116280
  % 0,38
 • RIPPLE/TL
  19.67
  % 4,15
 • BITCOIN CASH/TL
  13035.36,670
  % 1,05
 • LITECOIN/TL
  2411.99
  % -0,57
 • COSMOS HUB/TL
  215.56
  % 0,10
 • CARDANO/TL
  14.42
  % -0,43
 • TETHER/TL
  33.04
  % -0,05

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun son mesajı üzerinden 10 yıl geçti

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun son mesajı üzerinden 10 yıl geçti

Bitcoin’in mucidi olan Satoshi Nakamoto, bilinene göre 10 yıl önce internet üzerinde son kez çevrim içi oldu. Sıklıkla e-posta ile iletişim kuran ve Bitcointalk.org forumunda da yazan Nakamoto, bilinen son e-postasını 26 Nisan 2011 tarihinde Bitcoin geliştiricisi Mike Hearn’e gönderdi. Hearn, yaklaşık beş yıl boyunca Bitcoin geliştiricisi olarak proje üzerinde aktif bir şekilde çalıştı.

Nakamoto, bu son mesajını Gavin Andresen’e göndermişti. O mesajda şöyle diyordu:

“Keşke benden esrarengiz bir karakter gibi bahsetmeseydin. Basın bu yüzden işe tamamen yasa dışı, korsan bir para açısından bakıyor. Bunu yapmak yerine açık kaynaklı bu projeyi ön plâna çıkarmak ve katılan geliştiricilere destek olmak daha iyi olurdu. Bu onları çok daha fazla motive ederdi.”

Bundan birkaç gün önce de, 23 Nisan 2011’de Nakamoto, bir başka Bitcoin geliştiricisi Hearn’e ilginç bir e-posta gönderdi. Bitcoin’in yaratıcısı, bu e-postasında Hearn’ün “Bir noktada topluluğa yeniden katılmayı mı yoksa tamamen ilgi odağından uzaklaşmayı mı planlıyorsun?” sorusuna “Başka işlere geçtim. [Bitcoin], Gavin ve diğer herkesle emin ellerde.” cevabını veriyordu.

Nakamoto’nun “Gavin” adıyla bahsettiği isim, ABD’li Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen’di. Andresen de uzun yıllar Bitcoin’e katkı sağladı. Öte yandan Nakamoto’nun projeden ayrılmasında dolaylı da olsa rolü olabileceği belirtiliyor. Şimdiye kadar tekrarlanan bir teori bunu iddia ediyor.

Andresen, 27 Nisan 2011’de CIA binasındaki gelişmekte olan teknolojiler konferansında Bitcoin’i konuşmak için davet aldığını ve bu konuşmaya hazırlandığını söylemişti.

Andresen, o günlerde bu konuyla ilgili olarak şunları yazmıştı:

“CIA‘de Bitcoin’i konuşmanın, onların yapmalarını istemediğimiz bir şey yapmaya çalışacakları ihtimalini artıracağını düşünmüyorum, bu yüzden de çok az endişeliyim. Davetlerini kabul etmenin ve Bitcoin’in ne olduğunu onlara açık açık anlatmanın, onu bir tehdit olarak görme ihtimallerini azaltacağını düşünüyorum.”

İlginç olan şu ki; Nakamoto’nun son mesajı, yani Mike Hearn’e yolladığı son e-posta bu tarihten dört gün öncesine ait.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
YORUMLAR YAZ