• BITCOIN/TL
  2287474,217
  % 6,45
 • ETHEREUM/TL
  118456
  % 18,99
 • RIPPLE/TL
  17.28
  % 4,44
 • BITCOIN CASH/TL
  16562.93,453
  % 6,45
 • LITECOIN/TL
  2814.35
  % 4,94
 • COSMOS HUB/TL
  284.23
  % 6,99
 • CARDANO/TL
  16.08
  % 5,65
 • TETHER/TL
  32.22
  % 0,11

PancakeSwap Binance Üzerinde Yükseliyor

PancakeSwap Binance Üzerinde Yükseliyor

PancakeSwap’ın günlük DEX hacmi 213 milyon doları aştı. CAKE yüzde 444 değer kazandı.

Cointelegraph’tan Kripto Analisti Marcel Pechman’ın haberine göre; Binance Akıllı Zincir üzerinde çalışan merkeziyetsiz borsa (DEX) olan PancakeSwap (CAKE), kullanıcılarına ERC-20 ve ERC-721 tokenleri ticareti yapmalarına izin vermek yerine, yalnızca Binance Chain BEP20’ye odaklanıyor.

Otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) kullanılarak Eylül 2020’de piyasaya sürülen DEX, tokenlerin emir defterlerine gerek kalmadan değiştirilmesine izin veriyor. Borsanın bu özelliği Uniswap’ın akıllı sözleşmelerle otomatik hale getirilen likit havuzlarına oldukça benziyor.

Geleneksel işlevlerine ek olarak PancakeSwap likidite sağlayıcıları için hisseler sunuyor. Ayrıca 10 veya daha fazla CAKE’ye sahip kullanıcılar için bir piyango da bulunuyor. Ethereum’dan çok daha düşük işlem ücretlerine sahip bir zinciri seçerek PancakeSwap, merkeziyetsiz finans (DeFi) meraklıları için bir çözüm sunuyor.

Pancakeswap

Pancakeswap

Likidite Sağlayıcıları tokenlerini havuzlarda tutuyor ve DEX’in otomatik piyasa yapıcı akıllı sözleşmelerini yürütmesine izin veriyor. Buna karşılık, bu stake’ler ödüllendirilen FLIP tokenleridir. FLIP tokenleri, CAKE tokenleri karşılığında da stake (blokzincir ağının operasyonlarını desteklemek için fonları bir kripto para cüzdanında tutma süreci olarak ifade edilen işlem türü) edilebiliyor.

Anonim geliştiriciler tarafından başlatılan ve topluluk tarafından yönetilen Pancake, Binance kullanıcıları arasında yerini buldu. Kullanıcılar her token takasında (işlem) yüzde 0,2 işlem ücreti öderken bunun yüzde 0,17’si likidite sağlayıcılarına geri dönüyorr. Kalan yüzde 0,03’lük kısım ise PancakeSwap hazinesine gönderiliyor.

PancakeSwap, Ethereum’dan çok daha küçük bir ağda yalnızca beş ay önce başlatılmış olsa da ilk dört DEX’ten biri oldu.

DEX yönetişim sistemini yönetmek için, SYRUP adlı başka bir token oluşturuldu ve bu tokenlere yalnızca CAKE tokenleri stake edilerek sahip olunabiliyor. Oy hakkı sağlamanın yanı sıra, SYRUP tokenleri aynı zamanda piyango bileti olarak da işlev görüyor.  PancakeSwap’in web sitesine göre, yeni çıkarılan CAKE tokeninin yüzde 75’i çiftçilere, yüzde 25’i ise yalnızca SYRUP sahiplerine tahsis ediliyor.

pancakeswap istatistik

Grafikten de görüleceği üzere PancakeSwap’in günlük hacmi hızla yükselişe geçti. CAKE’nin değeri yüzde 300 artış gösterdi. DEX’in günlük hacmi 213 milyon doları aştı. CAKE tokeni bir ayda yüzde 444 artış sağladı.

Platformun geliştiricileri ve topluluğu, NFT dünyasını borç verme işlemiyle birleştiren birkaç gelişmeyi de listeledi ve kullanıcı arayüzünü geliştirmek için bir dizi teklif sundu.

PancakeSwap’ın geleceği
CAKE değer olarak yükselirken potansiyel sonsuz arzı endişe yaratıyor. Blok başına çıkarılan 25 CAKE likidite havuzlarına ve SYRUP sahipleri için piyangoyla yeniden dağıtılıyor.

Öte yandan iliştirilmiş yakma mekanizması işlenmiş tüm CAKE tokenlerinin yüzde 9.1’ini, piyango biletlerinin yüzde 10’unu ve İlk Tarım Teklifleri’nde (IFO) toplanan ücretlerin yüzde 100’ünü içeriyor.

Geçtiğimiz iki hafta, DeFi ve kripto sektörünün Etheruem ağına alternatif bir ağa ihtiyaç duyduğunu gösterdi. PancakeSwap, platform Ethereum ağından alınan yüksek ücretlerle mücadeleye odaklandığından muhtemelen heyecan verici bir alternatif olabilir. PanCakeSwap topluluğu, DEX ekosisteminin büyümesini teşvik edecek dengeli bir ihraç oranını ve teşvikleri korumaya da odaklanmış görünüyor.

Mevcut yüksek ücret durumu, Ethereum’un ikinci katman yeteneklerinin ortaya çıkması ve mevcut sorunları çözmesi ne kadar uzun sürerse CAKE tokenlerinin potansiyeli de o kadar yüksek olacaktır.

YORUMLAR YAZ