• BITCOIN/TL
  2154329,711
  % -0,04
 • ETHEREUM/TL
  103087
  % -1,63
 • RIPPLE/TL
  17.87
  % 2,43
 • BITCOIN CASH/TL
  16585.46,378
  % -0,55
 • LITECOIN/TL
  2752.5
  % -0,86
 • COSMOS HUB/TL
  285.03
  % -1,30
 • CARDANO/TL
  16.94
  % 2,06
 • TETHER/TL
  32.6
  % 0,01

Elon Musk Dogecoin Paylaşımlarıyla Piyasayı Etkilemeye Devam Ediyor

Elon Musk Dogecoin Paylaşımlarıyla Piyasayı Etkilemeye Devam Ediyor

Kripto para piyasası Bitcoin (BTC) önderliğinde hareket etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 30 bin dolar bandının altına sürüklenen BTC bu bölgede bulduğu destekle beraber bir kez daha 35 bin dolar seviyesini zorlamaya başladı. Altcoinler bir süredir bu bölgede sıkışan BTC’nin 36 bin dolar seviyesinde kuvvetlenen direnç seviyesini aşmasını bekliyor.

Yaptığı paylaşımlar ve açıklamaları ile kripto para piyasasını fark edilir derecede etkileyen Tesla CEO’su Elon Musk son bir haftadır oldukça hareketli. Paylaşımları için çoğunlukla sosyal medya hesabını kullanan deneyimli iş insanı geçtiğimiz hafta düzenlenen The B Word konferansına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin biriktirdiğini belirten Musk, bu sabah yaptığı yeni bir paylaşımda Dogecoin’i destekledi. Bununla birlikte ünlü iş insanı Twitter profil fotoğrafında Dogecoin reklamı yapmaya devam ediyor.

Matrix Temalı Dogecoin Göndermesi

22 Aralık’ta dördüncü filmi yayına girecek olan efsane Hollywood yapımı Matrix bu sefer deneyimli iş insanı Elon Musk’ın Dogecoin paylaşımının teması oldu. Yaptığı paylaşımlarla uzun bir süredir Dogecoin yanlısı açıklamalarda bulunan Musk, Dogecoin yatırımı yaparak para kazanmak isteyen yatırımcılara, bu kripto para biriminin yeni para olacağını ima etti.

Elon Musk Dogecoin’in Bitcoin’i de geride bırakarak kripto para dünyasının en yaygın kullanılan kripto para birimi olacağına yönelik fikirlerini beyan ediyor. Başarılı teknoloji meraklısı bu hayalini gerçekleştirebilmek için Dogecoin geliştiricileri ile temasa geçerek atılması gereken adımlar konusunda fikir alışverişi yaptı. Ancak dünya genelinde yaygın kullanımı engelleyen ölçekleme sorununun çözümü konusunda henüz mantıklı bir sonuca ulaşılamadı. Musk’ın bu engeli aşmak için öne sürdüğü modeller, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ve Cardano patronu Charles Hoskinson tarafından eleştirildi.

Neden Dogecoin?

Hafta içi düzenlenen The B Word konferansına konuk olan SpaceX CEO’su Bitcoin, Dogecoin ve Ethereum yatırımlarından bahsetti. Bitcoin ve Ethereum yıllardır yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen kripto para birimleri olurken Dogecoin son boğa koşusunda devreye girdi. Musk, neden Dogecoin yatırımı yaptığı sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Düşünsenize, şaka olarak başlayan bir kripto para birimi dünyanın en çok kullanılan para birimi haline geliyor. Bence bu çok güzel olurdu.”

Kripto para dünyasında yorumları ve analizleri ile ün salmış isimlerden bu yoruma tepkiler gecikmedi. Kripto para yatırımları ile bilinen milyarder iş adamı Mike Novogratz, Dogecoin yatırımlarının piyasayı şişirdiğini ve diğer altcoinler ile birlikte Bitcoin’e zarar verdiğini düşünüyor. Aynı şekilde yaptığı başarılı analizlerle dikkat çeken Michael Poppe topluluk kripto paralarına yatırım yapan yatırımcıların sadece balinalara yaradığı görüşünde.

Tesla Yeniden Bitcoin Kullanacak mı?

Modern ve dayanıklı elektrikli araçlar üreten Tesla şirketi bir dönem araçlarının satışı için Bitcoin ödeme opsiyonunu açmış ve kripto para piyasasının önemli ölçüde değer kazanmasını sağlamıştı. Bunun üzerine bir Ripple üst düzey yöneticisi SEC’in fazla enerji tüketen kripto para birimlerine düzenlemeler sırasında sert yaptırımlar uygulayacağı haberi sızdı. Bu haberden kısa bir süre sonra Tesla şirketi benzer kaygıları neden göstererek Bitcoin ile ödeme alma politikasını askıya aldı.

Askıya alınan ödeme yönteminin ne zaman yeniden hayata geçeceği tam olarak belli değil. Elon Musk bu ödeme yönteminin tekrar hayata geçmesi için Bitcoin madencilerinin yeşil enerji kaynaklarına geçiş yapmasını istedi. Çin’de bulunan kripto para madencilik tesislerinin kapatılması sonrası temiz enerji kaynaklarını kullanan tesislerin oranı artmaya başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

 

YORUMLAR YAZ