• BITCOIN/TL
  2109739,187
  % -1,13
 • ETHEREUM/TL
  95090
  % -2,43
 • RIPPLE/TL
  16.64
  % -0,05
 • BITCOIN CASH/TL
  14378.66,352
  % -3,33
 • LITECOIN/TL
  2663.66
  % 0,43
 • COSMOS HUB/TL
  276.04
  % 1,18
 • CARDANO/TL
  14.82
  % 1,31
 • TETHER/TL
  32.3
  % 0,41

Binance’ten açıklama: 2 günde 6 milyar dolar çıkış oldu

Binance’ten açıklama: 2 günde 6 milyar dolar çıkış oldu

Binance borsası resmi internet sitesinden yaptığı uzun açıklamayla son dönemde kendilerine karşı getirilen eleştirilere yanıt verdi. Yaşanan olayları bir “stres testi” olarak adlandıran borsa bu testi başarıyla geçtiğini savundu.

Binance hakkında getirilen eleştirilere uzun ve detaylı şekilde madde madde yanıt veren borsadan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Stres testinin ardından kullanıcıların güvenini daha fazla kazanacağız. Bir süredir bize karşı büyük bir FUD kampanyası düzenlendi. Mali durumumuz, denetim şirketleriyle olan anlaşmalarımız ve varlıkların güvenliği konusunda birçok haber yapıldı. Açıklık ve şeffaflık adına verilen yanlış bilgilerin düzeltimesi için bu açıklamayı yapıyoruz.

1. USDC çekimlerinin geçici olarak askıya alınması

Bilindiği gibi 5 Eylül’de Binance, kullanıcılarının USDC, USDP, TUSD sabit coin’lerinin 1’e 1 oranda BUSD’ye dönüştürüleceğini açıklamıştı. Dolayısıyla platformda USDC bulunmayacaktı. Bu nedenle büyük bir çekim talebi olduğunda platformun önce BUSD’leri USDC’ye çevirmesi gerekiyordu ve bu işlemi ancak New York’taki bir banka üzerinden PAX-BUSD-USDC sıralamasıyla yapabiliyorduk. Bankanın çalışma saatleri içinde gerçekleşmesi gereken bu konuyla ilgili ileride daha fazla geliştirme de yapacağız. Ancak şu unutulmamalı ki, USDC çekimleri askıya alındığında bile BUSD, USDT, USDP ve TUSD gibi diğer sabit coin’ler rahatlıkla platformdan çekilebiliyordu.

2. Binance yeterli rezerve sahip mi?

Binance’te tüm kullanıcıların varlıkları 1’e 1 oranda desteklenir. Kullanıcılar istedikleri zaman, 7/24 paralarını çekebilirler. Kullanıcıların bu konuda endişeleri de varsa, merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu bir cüzdan olan Trust Wallet’ı da kullanabilirler. 12-14 Aralık günleri arasında platformdan yapılan çekimler 6 milyar doları buldu. Ama ödemelerin hepsi yapıldı ve biz bu testi geçtik. Gerçekler, bizim kullanıcıların güvenini daha fazla kazandığımızı gösterdi.

3. Mazars ve diğer “Büyük 4’lü”nün Binance ile çalışma konusu

Mazars sadece Binance ile değil tüm kripto para şirketleriyle çalışmayı durdurdu. ‘Büyük 4’lü’ denilen geleneksel denetim firmaları da, şu anda zincir üstü rezervleri doğrulamak için herhangi bir şifreleme şirketiyle iş birliği yapmış değiller. Binance, borsaya kote olan bir şirketin mali durumunun değil, zincir üstü varlıkların doğrulanmasını talep etmektedir. Bu ikisi farklı konulardır. Zincir üstü varlıkların doğrulanması çok yeni bir alandır. Bu konuda bazı şirketlerle iletişim halindeyiz ve belli bir süre içerisinde bilgilendirme yapacağız.

4. Neden sadece BTC doğrulaması yapıldı?

BTC doğrulaması aslında ilk adımdır. Kullanıcıların kendi başlarına araştırma yapmasına da izin veriyoruz. Bunu Binance üzerinden ilgili linklere tıklayarak yapabilirsiniz. İkinci grup varlıklar için de rezerv doğrulaması yakında başlatılacaktır. Teknoloji, finans, güvenlik ve risk kontrolü için birden fazla şirketle çalışmamız lazım. Bu zaman ve para gerektiren bir durum. Ancak zk-SNARK’lar gibi ek teknik çözümler sağlayarak kullanıcılara daha fazla garanti sunacağız.

5. Binance finansal bilgileri açıklamayı ret mi ediyor?

Binance’in mali durumunu kimseye açıklama zorunluluğu yoktur. Bunu yapmak zorunda olan firmalar halka açık olanlardır. Binance ise halka arz olmuş bir şirket değildir. Ayrıca Binance mali açıdan sağlıklıdır ve kendi kendine yetebilmektedir. Şu anda dışarıdan bir katılıma, yatırımcıya ve halka arz adımına ihityacı yoktur.

6. Reuters’in ABD Adalet Bakanlığı haberi…

Bu durum ilk kez olmuyor. Benzer haberler son yıllarda zaten birkaç kez çıkmıştı. Bazı okuyucular ise haberin içeriğinden çok, başlıklara bakarak okuma yapıyor ve o tarafa inanıyor. Şu anda yargıda olan bir konu hakkında cevap vermeyeceğiz. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, Binance en fazla lisansa sahip kripto para borsasıdır. Fransa, İtalya, İspanya, Polonya, Litvanya, Avustralya, Yeni Zelanda, Dubai, Bahreyn, Abu Dabi, Kazakistan gibi birçok ülkede lisansımız var ve belgeler de bu ülkelerle sınırlı değil… Suçla mücadeleye en çok para harcayan borsa konumundayız. Hem kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışıyoruz hem de bu sene bir regülasyon birimi oluşturduk. Bu ekip 5 kat büyümüş durumda…

7. Binance’in FTX’i ‘yok etmesi’ hakkında…

FTX’i yok eden Binance değil, FTX’in kendisidir. CZ’nin de dediği gibi sağlıklı bir şirket sadece bir tweet ile yok edilemez. Biz diğer borsaları da rakip olarak görmüyoruz. Sektörümüz şu an dünya nüfusunun sadece %6’sına hitap ediyor ve biz büyümeye odaklanacağız. Sağlıksız bir rekabet istemiyor ve daha çok borsayı bizle birlikte görmek istiyoruz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin, Discord sunucumuza  ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ