• BITCOIN/TL
  1889078,383
  % 0,02
 • ETHEREUM/TL
  102240
  % 0,63
 • RIPPLE/TL
  14.67
  % 2,09
 • BITCOIN CASH/TL
  11413.7,145
  % 2,58
 • LITECOIN/TL
  2227.03
  % 1,94
 • COSMOS HUB/TL
  197.01
  % -0,19
 • CARDANO/TL
  12.95
  % 2,70
 • TETHER/TL
  32.95
  % 0,28

Vitalik Buterin: “DOGE, Yaptığım En İyi Yatırımlardan Biriydi”

Vitalik Buterin: “DOGE, Yaptığım En İyi Yatırımlardan Biriydi”

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, kendisine gönderilmiş meme tokenlarını bağışlarken, “çok stresli” 2 gün geçirdiğini söyledi. En popüler meme tokenı Dogecoin hakkında konuşan isim, DOGE’un “yaptığı en iyi yatırımlardan biri” olduğunu açıkladı.

Vitalik Buterin, mayıs ayında Hindistan Covid Yardım Fonu ve daha farklı birkaç yere; Shiba Inu (SHIB), Dogelon Mars (ELON), Akita Inu (AKITA) gibi kripto paralar ile o anki değeri 1 milyar doları aşan bağışlar yaptı. Bu hafta Lex Fridman’a konuşan Buterin, bağışı nasıl yaptığını anlattı.

Meme tokenlar, soğuk cüzdanına gönderildi

Shiba Inu’nun kurucusu, projeyi hayata geçirdiği sırada tokenları kullanmayacağını düşünerek toplam SHIB arzının yarısını Vitalik Buterin’in cüzdanına gönderdi.

Kendisine gönderilmiş tokenların değerinin milyar doları aştığını gören Buterin, bu paranın iyi bir amaç uğruna kullanılabileceği düşüncesiyle parayı bağışlamaya karar verdi. Fakat tokenlar, onun Kanada’da tuttuğu bir laptopa kurulmuş soğuk cüzdana gönderilmişti. Buterin, Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle Kanada’ya gidemiyordu.

Bunun yerine, bulunduğu yerde yeni bir laptop aldı. Buterin, private key’ini yarısı kendisinde, öbür yarısı Kanada’daki ailesinde olacak şekilde ikiye ayrılmış bir kağıt parçasına yazmıştı. Ethereum’un kurucusu, ailesini arayıp kendilerinde bulunan kısmı okumalarını istedi ve bunu kendi kağıdındaki numaralarla birleştirip cüzdanına giriş yaptı.

Paranın tamamını başka yere transfer etti

Meme tokenlar ile işlem yapmadan önce cüzdanındaki Ethereumları ve daha farklı kripto paraları güvende tutabilmek için bunların tamamını sıfırdan kurduğu yeni bir cüzdana transfer eden Buterin, bu süreci şöyle aktardı:

“Çok stresliydi. 325.000 tane Ether dahil olmak üzere paramın tamamını bir multi-sig cüzdana transfer etmek zorunda kaldım. Multi-sig cüzdanda bir bug olabilirdi, işlem sırasında bir hata yapıp paranın hepsini kaybedebilirdim. Kodunun bir kısmını kendim denetlemiş olsam da yeni cüzdanı üç kere kontrol ettim.”

Ardından meme tokenlar ile işlem yapmaya başlayan Buterin, “Bunların ne kadar edeceğini gerçekten bilmiyordum.” dedi. Çünkü tüm bu tokenlar, “kağıt üstünde 7 milyar dolar ediyordu” fakat piyasa “yeteri kadar likit olmadığı için”, bunun ne kadarlık kısmının satılabileceğinden emin değildi.

Bu yüzden önce küçük miktarda meme token satıp, ardından doğrudan meme tokenlar ile bağış yapmaya başlayan Buterin, bağış yaptığı kuruluşlar için “Umarım onlarla iyi işler yaparlar.” yorumunda bulundu.

DOGE, “yaptığım en iyi yatırımlardan biriydi”

Ethereum’un kurucusu, insanların ve özellikle kripto para camiasının yapacağı bağışlara nasıl bir tepki göstereceği konusunda “endişelendiğini” fakat gösterilen tepkiden memnun kaldığını dile getirdi.

Dogecoin topluluğu özelinde konuşan isim, Dogecoin’e esin kaynağı olmuş köpeği “bundan birkaç yıl önce, Japonya’da ziyaret ettiğini” ve Dogecoin topluluğu ile herhangi bir sorununun olmadığını söyledi. Buterin ayrıca 2016’da 25.000 dolarlık DOGE aldığını, bunları yakın zamanda 4.3 milyon dolara satıp parayı GiveDirectly’ye bağışladığını ve DOGE’un, “yaptığı en iyi yatırımlardan biri” olduğunu açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ