• BITCOIN/TL
  2168246,715
  % 0,16
 • ETHEREUM/TL
  99951
  % -1,02
 • RIPPLE/TL
  16.67
  % -1,33
 • BITCOIN CASH/TL
  15729.21,124
  % 0,55
 • LITECOIN/TL
  2691.69
  % -0,84
 • COSMOS HUB/TL
  270.98
  % -3,04
 • CARDANO/TL
  15.35
  % -1,06
 • TETHER/TL
  32.25
  % -0,04

Theta Coin nedir? Theta Fuel Coin ne işe yarar?

Theta Coin nedir? Theta Fuel Coin ne işe yarar?

Theta (THETA), kullanıcıların sahip oldukları bant genişliği ve bilgi işlem kaynaklarını paylaşabildiği, medya içerikleri için oluşturulmuş blockchain tabanlı bir ağdır.

Video akışına özel kurulan Theta altyapısı, eşler arası (peer to peer, P2P) temeline dayanır ve tamamen merkeziyetsiz biçimde çalışır.

Theta ağı içindeki birçok yönetişim işlemi için kullanılan yerel tokenin ismi THETA’dır.

Google, Binance, Sony ve Samsung gibi kurumsal onaylayıcıya sahip olan ağın, topluluk tarafından işletilen ve binlerce düğümü (node) bulunan Guardian isimli koruyucu ağı mevcuttur.

Geliştiricilerin ifadesine göre Theta, medya ve video akış sektörünün yapısını dönüştürmeyi hedefliyor.

Geleneksel yapılardaki zaruri giderler nedeniyle içerik oluşturucular ve son kullanıcılar arasında mesafe uzuyor ve artan maliyetler daha az gelir elde edilmesine neden oluyor.

Merkezi yapıların ve yüksek maliyetlerin sona ermesi için alternatif üreten Theta geliştiricileri, halihazırdaki yöntemlerle son kullanıcıların hak ettikleri deneyime ulaşamadıklarını düşünüyor.

Theta ağını farklı kılan ne?

Theta’nın ana amacının; video akış altyapısını, veri dağıtımını ve uç nokta bilişim çözümlerini merkeziyetsiz hale getirerek sektörün daha verimli, düşük maliyetli ve demokratik bir yapıya bürünmesini sağlamak olduğu belirtiliyor.

Bilindiği üzere küresel ölçekli web siteleri, kullanıcılarını konumlarına göre en yakın sunucuya yönlendirerek erişimi hızlandırmaya çalışır. Ancak bu yönlendirme işlemi ücretlidir ve merkezi yapıları gereği zaman zaman tıkanıklıklar yaşayabilirler. Theta ise bu sorunu, küresel ölçekte kullanıcı tabanıyla çözmeyi amaçlıyor.

Kullanıcıların bilgi işlem kaynaklarını ve internet bant genişliklerini erişime açarak küresel ölçekli bir sunucu altyapısı meydana geliyor. Ağa destekte bulunan her kullanıcı, ağın yerel tokenleri ile ödüllendiriliyorlar.

Theta kurucusu kim?

Theta; oyun ve video sektöründe deneyimli bir isim olan Mitch Liu ile tasarım otomasyonu, oyun, sanal gerçeklik ve dağıtık sistemler üzerinde çalışmalar yapan Jieyi Long tarafından ortaklaşa kuruldu.

2018 yılında 20 milyon dolar değerinde token satışı ile faaliyete geçen Theta, günümüzde pek çok büyük firma tarafından destek görüyor. Resmi web sitesinde belirtilene göre Google, Sony, Samsung, Creative Artists Agency, Binance, Blockchain ve Humi gibi isimler kurumsal onaylayıcı düğümler çalıştırıyor.

Theta nasıl çalışıyor?

 

theta-tfuel-network-token

theta-tfuel-network-token

Kendi blockchain ağı üzerinden işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan Theta, iki token sistemine sahip:

 • THETA, Protokol değişiklikleri için oy hakkı sunarken
 • TFUEL, Blockchain üstü işlemlerin gerçekleşmesi için kullanılıyor

Tıpkı popüler dosya paylaşım protokolü Torrent teknolojisinde olduğu gibi, kullanıcı sayısı arttıkça ağın kapasitesi, hızı ve erişilebilirliği de artıyor.

Theta altyapısı, kullanıcıların daha kaliteli video akış hizmetlerine erişmesine olanak tanırken içerik oluşturucular da daha yüksek kazanç elde ediyorlar.

Sistem içindeki ödüller TFUEL tokenleri şeklinde ödeniyor. Böyle kullanıcılar hem ağ içeriklerine erişmeye hem de ağ kaynaklarını paylaşmaya teşvik ediliyorlar.

Üç temel grup Theta ağının devamlılığını sağlıyor:

Kurumsal Doğrulayıcı Düğüm (Enterprise Validator Node): THETA tokenlerini stake ederek verilerin işlenmesini sağlayan Google, Sony ve Samsung gibi kurumlar.

Koruyucu Düğüm (Guardian Node): Kurumsal doğrulayıcıların önerdiği blokları işleme koyan ağ katılımcıları.

Uç Düğüm (Edge Node): Sahip oldukları bant genişliklerini ve bilgi işlem güçlerini ağa sunan ve TFUEL şeklinde ödül kazanan katılımcılar.

Resmi Theta Token web sitesi üzerinden indirilebilen grafik arayüzlü node yazılımları ile dileyen herkes ağa destek verebiliyor ve ödüllendirilebiliyor.

Theta ağı güvenli mi?

Tüm yönetişim işlemleri katılımcılar tarafından gerçekleştiriliyor ve kullanıcılar ağa verdikleri destek miktarınca ödüllendiriliyorlar. Bu sayede ağ, kendi kullanıcıları tarafından güvenli hale geliyor.

Temelde Hisse İspatı (Proof of Stake, PoS) konsensüs algoritmasına dayanan Theta ağı, güvenlik seviyesini artırmak amacıyla elden geçirilmiş Bizans Hata Toleransı (Byzantine Fault Tolerance, BFT) algoritması da kullanıyor.

Dolaşımda Kaç THETA var?

THETA piyasaya sürülürken ilk etapta Ethereum üzerinde çalışan ERC-20 tokeni olarak dağıtıldı. Daha sonra tüm bu ERC-20 tabanlı THETA tokenleri, mainnet üzerinde çalışan yerel THETA tokenine dönüştürüldü.

THETA’nın toplam arzı 1.000.000.000 token ile sınırlı. Theta ekibi, işlem havuzu ve ağ katılımcıları arasında bu arz önceden belirlenmiş oranlarla dağıtılmış durumda.

İşlemler için kullanılan TFUEL ise Ethereum ağı üzerindeki Gas yapısına benzer şekilde çalışıyor. TFUEL’in toplam arzı ise 5.000.000.000 token.

THETA nereden alınır?

THETA token, önde gelen hemen her kripto para borsasında yer alıyor. CoinMarketCap verilerine göre en yüksek işlem hacmi Binance borsasında bulunurken Huobi, KuCoin, Bithumb gibi borsalarda da yoğun biçimde kullanılıyor.

İşlem çiftleri açısında, THETA ile en çok işlem yapılan para birimi ise en büyük stablecoin konumundaki Tether (USDT).

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ