• BITCOIN/TL
  2247969,191
  % -1,98
 • ETHEREUM/TL
  121105
  % 2,50
 • RIPPLE/TL
  17.2
  % -0,59
 • BITCOIN CASH/TL
  16386.75,204
  % -1,99
 • LITECOIN/TL
  2815.43
  % -1,04
 • COSMOS HUB/TL
  282.11
  % -0,81
 • CARDANO/TL
  15.85
  % -1,44
 • TETHER/TL
  32.2
  % -0,02

SEC, XRP nedeniyle Ripple’ı dava ediyor

SEC, XRP nedeniyle Ripple’ı dava ediyor

Ripple tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ripple’ı dava etmek üzere.

Söz konusu davada ayrıca Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen’ın sanık olarak gösterileceği belirtiliyor. Konu hakkında Fortune’a açıklamalarda bulunan Ripple CEO’su, SEC Başkanı Jay Clayton’ın çirkin bir şekilde Ripple’ı dava etmeye ve yasal işi sonrası başkana bırakmaya karar verdiğini söyledi.

Garlinghouse, ayrı bir açıklamada ise “Bu, tüm kripto para sektörüne ve Amerikan yeniliğine yönelik bir saldırı.” dedi.

Dava, şirketin 2012’de piyasaya sürdüğü XRP’nin SEC’ye kayıt edilmesi gereken bir menkul kıymet olduğu iddiasıyla açılacak.

Wall Street Journal’a göre Ripple, SEC’nin dava açmayı planladığı haberini Pazartesi günü aldı.

Ripple cephesi, SEC’nin iddiasının temelde yanlış olduğunu, XRP’nin bir para birimi olup bir yatırım sözleşmesi olarak tescillenmesinin gerekmediğini savunuyor. Şirket; Adalet Bakanlığı’nın yanı sıra Hazine Bakanlığı’na bağlı FinCEN’in 2015’te XRP’yi bir ‘sanal para’ olarak belirlediğini ve diğer G20 regülatörlerinin de aynı şekilde kabul ettiğini, başka hiçbir ülkenin XRP’yi menkul kıymet olarak sınıflandırmadığını belirtiyor.

Garlinghouse, “SEC, XRP’nin sekiz yıldan daha uzun bir süredir para birimi olarak işlev görmesine izin verdi ve böyle bir adımı, yönetimdeki değişiklikten sadece günler önce atma motivasyonunu sorguluyoruz. Jay Clayton, ABD’de kripto paralara dönük net bir düzenleyici çerçeve sağlamak yerine anlaşılmaz bir biçimde Ripple’a dava açmaya karar verdi ve gerçek yasal çalışmayı bir sonraki yönetime bıraktı. Bu tüm kripto para sektörüne ve Amerikan yeniliğine yönelik bir saldırıdır. SEC, Onay mührünü yalnızca ağları Çin Komünist Partisi’nin insafına kalmış olan Bitcoin ve Ether’e vererek kazananları seçmiştir. Bu iki token dışındaki bütün endüstri göz ardı edilmiştir. Ulusal güvenlik uzmanlarının ve ABD hükümetinin tavsiyelerini göz ardı eden Jay Clayton, küresel finans sistemimizin geleceğini otoriter bir rejime teslim ediyor. Haklıyız ve agresif bir şekilde savaşıp kazanacağız.” diyor.

Gelişmeden XRP’nin fiyatı da büyük ölçüde etkilendi. Kripto para, 0.54 dolar seviyelerinden 0.48 dolara yüzde 10’dan fazla değer kaybetti.

Ripple, bir süredir yasal belirsizliklerden dolayı şirketin merkezini ABD’den taşımayı düşünüyordu. Hatta şirket, yakın zaman önce Dubai’de bir bölgesel ofis açmıştı. Olası yeni merkez olarak Japonya, İngiltere, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri düşünülüyordu.

YORUMLAR YAZ