• BITCOIN/TL
  2263338,259
  % 1,02
 • ETHEREUM/TL
  121206
  % -0,14
 • RIPPLE/TL
  17.24
  % -1,52
 • BITCOIN CASH/TL
  16290.88,678
  % -2,08
 • LITECOIN/TL
  2794.12
  % -2,14
 • COSMOS HUB/TL
  278.84
  % -1,90
 • CARDANO/TL
  15.58
  % -3,14
 • TETHER/TL
  32.22
  % 0,19

SEC Başkanı Gensler’dan Kripto Para Sektörü Önemli Hakkında Açıklamalar!

SEC Başkanı Gensler’dan Kripto Para Sektörü Önemli Hakkında Açıklamalar!

ABD’nin menkul kıymet regülatörü SEC’nin yeni başkanı olan Gary Gensler, ilk başta kripto para sektörüne yakın bir tutum takınsa da son zamanlarda bunun aksi bir tavır aldığı biliniyor. Son açıklamasında “genellikle” yapıcı konuşan Gansler’in konuşmasından satır başlıkları şu şekilde:

Gensler, Regülasyona Vurgu Yaptı

Gensler, kripto para sektörünün daha sıkı regüle edilmesini vurguladıktan sonra bugün Washington Post Live’ın bir programına konuk olarak çok daha çarpıcı ifadeler kullandı. Gensler, kripto para sektöründeki “tokenlerin” büyük bir kısmının menkul kıymet olduğunu düşündüğünü ifade etti. Bu ifade tıpkı XRP gibi ilerleyen günlerde birçok kripto para biriminin başının derde girebileceğine işaret ediyor.

Gensler bunun devamında ise menkul kıymet kanunlarının kripto para sektörünü regüle etmek konusunda kendilerine büyük bir yetki verdiğini belirterek aslında niyetini belli etti.

Konuşma Genel Olarak Nasıl Yorumlanıyor?

Birçok uzman tarafından Gensler’ın açıklamaları olumlu görülürken bir kesim tarafından da olumsuz olarak yorumlandı.

Zira Gensler, Stablecoinleri gazino oyunlarındaki poker jetonlarına benzetmesi ve kripto para sektörü için “paranızı kaybedebilirsiniz, çok volatil ve spekülatif bir piyasa, dikkatli olun” gibi açıklamalar yapması sebebiyle olumsuz olarak algılandı.

Bunun yanı sıra BTC hakkında yaptığı, “Bitcoin dijital, arzı sınırlı ve spekülatif bir değer saklama aracıdır diye düşünüyorum” şeklindeki açıklamaları ise olumlu olarak karşılandı. Ayrıca yine sektör ile alakalı “Satoshi Nakamoto, finans sektörüne yeni bir teknoloji getirdi. Ancak bunu regülasyonlar olmadan devam ettiremeyiz. Bu yeni teknoloji devletin politikaları ile halkın yararına olacak şekilde düzenlenmeli” söylemi genel kripto para sektörü ve dahası Bitcoin nazarında olumlu olarak görüldü.

Özetlemek gerekirse bu açıklamalar, stablecoinler ve menkul kıymet kategorisine girebilecek çoğu altcoin için olumsuz açıklamalar olurken, Bitcoin için olumlu olarak karşılandı.

Öte yandan Evergrande hakkındaki gelen soruya Gensler, 2008’de alınan önlemler ve kurulan güçlü sistem, ABD ekonomisinin bu tarz olaylara karşı daha güçlü durmasını sağlayacaktır cevabını verdi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ