• BITCOIN/TL
  2247101,585
  % 2,32
 • ETHEREUM/TL
  121797
  % 20,38
 • RIPPLE/TL
  17.51
  % 4,43
 • BITCOIN CASH/TL
  16678.35,536
  % 5,59
 • LITECOIN/TL
  2861.65
  % 5,71
 • COSMOS HUB/TL
  284.61
  % 4,76
 • CARDANO/TL
  16.1
  % 5,62
 • TETHER/TL
  32.17
  % -0,01

Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek gelişmeler

Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek gelişmeler

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasası haftaya iyi bir başlangıç yapmadı. Görülen geri çekilmelerle birlikte Bitcoin, 42 bin dolar seviyelerine gerilerken diğer kripto para birimlerinde daha derin satışlar kaydedildi.

Eylül ayının Bitcoin için iyi geçmeyebileceği düşünülüyordu. Tarihsel veriler, Eylül aylarında Bitcoin fiyatının düşüş eğilimli olduğu yönündeydi. Önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatının seyrinin nasıl olacağı kesin olarak kestirilemese de gelişmeleri izlemek olası pozisyonlanmalar için yararlı olabilir.

Fed toplantısı

Geleneksel piyasalarda olduğu gibi kripto paralarda da Fed toplantısından çıkacak karar ve açıklamalar merakla bekleniyor. Söz konusu toplantı 21-22 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek ve ardından faiz kararı ile birlikte ekonomik görünüme ilişkin açıklamalar göreceğiz. Dolayısıyla salı ve çarşamba günleri bu taraftan gelecek etkilerle volatilite yüksek olmaya devam edebilir.

CME son işlem günü

CME’de Bitcoin vadeli kontratları için son işlem günü 24 Eylül Cuma. Bitcoin fiyatının bu tarih öncesinde düşüşe geçtiği birkaç yıldır gözlemlenen bir durum. Bu teori, bazı piyasa analistleri tarafından da savunuluyor. Bugün yaşanan fiyat hareketinin arasında CME’de yaklaşan son işlem gününün etkileri de olabilir.

Fed’den beklenen dijital para raporu

Öte yandan yaklaşık iki hafta önce Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, Fed’in dijital para raporunu birkaç hafta içinde yayımlamayı umduğunu söylemişti. Dolayısıyla söz konusu raporun bu hafta içinde gelme ihtimali mevcut. Raporda sabit coin’lerin risklerinden bahsedilip bahsedilmeyeceği merak ediliyor. Olası fiyat etkilerine karşı bu gelişme de takip edilmeli.

Fed’den beklenen dijital para raporunun yanı sıra ABD Başkanı’nın Finansal Piyasalar Başkanlık Çalışma Grubu da bir sabit coin raporu üzerinde çalışıyor. Böyle bir hazırlık olduğu geçen hafta ortaya çıkmıştı. Raporun ne zaman geleceği bilinmezken ABD Hazine Bakanlığı’nın finans hizmetleri alanında yöneticilerle sabit coin’ler üzerine görüşmeler yaptığı öğrenilmişti.

Altcoin’lerde neler var?

Geçtiğimiz hafta AVAX, ATOM, MINA ve EGLD gibi altcoin‘lerin yeni fiyat rekorları kırdığı bir hafta olmuştu. Bu hafta da bazı altcoin’ler için birkaç önemli gelişme var.

Cardano (ADA)

Yakın zaman önce Alonzo güncellemesiyle birlikte artık akıllı sözleşmeleri de destekleyen Cardano’da hafta sonu Cardano Zirvesi düzenlenecek. 25-26 Eylül günleri gerçekleşecek olan zirve, Cardano tarihinde şimdiye kadar yapılan en büyük etkinlik olarak lanse ediliyor.

Solana (SOL)

Geçen hafta yaşadığı problemlerle gündeme gelen ve akabinde fiyat düşüşüyle manşetlere çıkan Solana için kurumsal tarafta gelişim devam ediyor. Solana ETP’leri, 23 Eylül itibari ile Euronext Paris ve Amsterdam borsalarında listelenecek.

Polkadot (DOT)

Solana’da olduğu gibi 21Shares şirketi, Polkadot ETP’inin Euronext Paris ve Amsterdam borsalarında listelenmesi için onay aldı. 23 Eylül’de Polkadot ETP’i aynı borsada işlem görecek.

TRON (TRX)

TRON kurucusu Justin Sun, geçtiğimiz günlerde bu hafta için konuşarak büyük bir haber vereceğini açıklamıştı. O haber geldi ve VanEck’in TRON’a dayalı ETN ürününün Avrupa’nın en büyük borsalarından Deutsche Börse üzerinde listeleneceğini duyurdu. Söz konusu listeleme, 21 Eylül’de olacak.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ