• BITCOIN/TL
  1892805,459
  % -0,78
 • ETHEREUM/TL
  102231
  % 0,25
 • RIPPLE/TL
  15.15
  % 3,79
 • BITCOIN CASH/TL
  11575.88,571
  % 2,67
 • LITECOIN/TL
  2273.88
  % 2,27
 • COSMOS HUB/TL
  196.95
  % -1,89
 • CARDANO/TL
  13.24
  % 2,62
 • TETHER/TL
  33.03
  % 0,34

Ripple (XRP) Yükselişinin Arkasında Ne Var?

Ripple (XRP) Yükselişinin Arkasında Ne Var?

Popüler altcoin Ripple (XRP), dün yakaladığı yükseliş trendini yeni günde de sürdürmeye çalışıyor. Hafta boyunca 1,05 dolar seviyelerinde işlem gören XRP, dün sabah saatlerinde yakaladığı yükseliş trendiyle birlikte 1,17 dolar seviyelerine kadar yükselmişti. Yeni günde bu trendi 1,23 dolar seviyelerine kadar sürdüren altcoin için SEC davasından gelen haberler belirleyici olmaya devam ediyor.

Uzun bir süredir dar bir aralıkta işlem gören Ripple (XRP), yeni ayda yakaladığı trendi önümüzdeki haftaya taşımaya çalışıyor. Ekim ayının ilk gününde Bitcoin öncülüğünde başlayan yükselişte 1 dolar seviyesini aşmayı başaran XRP, yeni günde 1,20 dolar seviyelerini test etti. Hafta sonunda birçok altcoin projesinin yatay hareket ettiği bir süreçte, Ripple’ın yükselişe geçmesi ise XRP yatırımcılarını oldukça sevindirdi. Uzmanlar ise yakalanan bu yükselişte davadan gelen olumlu haberlerin önemli bir etkisinin olmuş olabileceğini belirtiyor.

William Hinman’ın Açıklamaları Yeniden Gündemde

SEC davası, XRP için belirleyici olmaya devam ediyor. 2021 yılında kripto para piyasasının en çok konuştuğu konulardan biri olan Ripple SEC davası, yeni haftada önemli gelişmelere sahne oldu. Hafta içerisinde Ripple tarafı davada iki önemli kazanım elde etti. Ağustos ayında verdiği ifade ile Ripple’ı oldukça zor bir durumda bırakan William Hinman ise yeni haftada yine davanın belirleyici isimlerinden biri oldu. Bilindiği üzere 2018 yılında, SEC Kurumsal Finans Bölümü Direktörü olarak çalışan William Hinman, Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmadığına dair yorumlarda bulunmuştu.

Bu açıklamaları takiben Ripple tarafı, Hinman’ı ifade vermesi için mahkemeye davet etmiş, Hinman ise mahkemede SEC lehine bir ifade vermişti. Düzenleyici kurum, uzunca bir süre Hinman’ın açıklamalarının kurumun görüşünü yansıtmadığı belirterek, ifade vermesini engellemeye çalışmıştı. Hinman’ın ifadesi sonrası SEC’in bu tutumu üzerine savunmasını yeniden şekillendiren blok zincir şirketi, mahkemeye sunduğu yeni dosyada, SEC ile üçüncü bir taraf arasında gerçekleşen konuşmaları içeren bir mail dizisinin Hinman’ın görüşleri üzerinden ilerlediğini belirtmişti. Yani Ripple, SEC’in kişisel görüş olarak ifade ettiği açıklamalar üzerine politikalar geliştirdiğini vurgulamıştı.

Davada İki Önemli Gelişme

Cuma günü davadan gelen son haber ise Ripple tarafını oldukça mutlu etti. Davayı yakında takip eden avukatlardan James K. Filan, Yargıç Sarah Netburn’ün bahse konu belgeleri incelemeyi kabul ettiğini duyurdu. Bu onay, Ripple açısından dava içerisinde önemli kazançlardan biri oldu.

Hafta başında ise yine mahkemeden gelen Ripple lehine bir karar popüler altcoini hareketlendirmişti. XRP yatırımcılarının daha öne yapmış olduğu davaya müdahil olma talebini reddeden yargıçlar, yatırımcıların ‘amici curiae’ yani mahkemenin dostu statüsünde davaya katılabileceğini belirtmişti. Uzmanlar, hafta içerisinde alınan bu iki olumlu haberin hafta sonu gerçekleşen %20’lik yükselişin temel etkeni olabileceğini vurguluyor.

Ripple Yükselişini Sürdürebilir

Deneyimli kripto para piyasası analistlerinden Filip L., son Ripple (XRP) analizinde XRP’nin yeni bir yükseliş trendine başlayabileceğine dikkat çekmişti. Tecrübeli analist, uzun süren konsolidasyon süreci sonrası XRP’nin 1,42 dolar seviyelerini hedefleyebileceğini belirtmişti:

“Ripple grafiği bu hafta boğalar lehine şekillendi. XRP’deki fiyat hareketleri dikkatli incelendiğinde, sahnenin, boğaların 1,42 dolar seviyelerini yakalaması için hazır olduğunu görüyoruz. Fiyatın dün konsolide olmasıyla birlikte, boğalar lehine yukarı yönlü bir kırılma bekliyorum. XRP kısa vadede 1,30 dolar seviyelerini aşabilirse 1,76 dolar seviyelerini hedefleyecek bir yükselen üçgen formasyonu oluşturabilir.“

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ