• BITCOIN/TL
  1893801,539
  % 0,30
 • ETHEREUM/TL
  102073
  % 1,82
 • RIPPLE/TL
  14.25
  % 0,17
 • BITCOIN CASH/TL
  11045.97,233
  % 2,19
 • LITECOIN/TL
  2184.13
  % 1,19
 • COSMOS HUB/TL
  197.69
  % 2,86
 • CARDANO/TL
  12.68
  % 3,25
 • TETHER/TL
  32.86
  % -0,07

Ripple ve SEC Savaşı Sürerken Japon Borsası XRP İşlemlerini Yeniden Başlatıyor

Ripple ve SEC Savaşı Sürerken Japon Borsası XRP İşlemlerini Yeniden Başlatıyor

Rakuten Wallet, resmi bir açıklamada 8 Eylül’de XRP ticaretine başlayacağını belirtti. Şirket, Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki yasal savaşıyla bağlantılı likidite endişelerini gerekçe göstererek geçen yılın Noel Arifesinde XPR ticaretini “geçici bir süreliğine” askıya aldı.

SEC, Ripple yöneticilerinin XRP’yi kayıtsız bir menkul kıymet olarak sattığını iddia etse de, Japon düzenleyiciler daha önce kendi hesaplarına göre tokenin “menkul kıymet” olmadığını söylemişti.

Bununla birlikte Rakuten Wallet’in XRP hizmetlerini “geçici bir süre için askıya almasından” bir yıl sonra şirket “likiditenin güvence altına alınabileceğine” ve XRP müşterilerine “istikrarlı bir fiyat” sunabileceğine karar verdi.

Şirket kripto piyasasındaki volatilite hakkında bir uyarıda da bulundu ve kullanıcılara hizmetlerini “kullanmadan önce riskleri anlamayı” tavsiye etti.

Ripple’ın Rakuten’in kripto sektöründeki en büyük rakiplerinden biri olan yerli bankacılık, kripto ve menkul kıymetler devi SBI ile ortaklığı sayesinde XRP’nin Japon’daki popüleritesi her zaman yüksek olmuştur.

Haziran 2020’de Line‘ın işlettiği Bitmax borsasının Twitter’de yaptığı token popülerliği anketinde XRP bitcoin (BTC)’den sonra ikinci sırada yer aldı. Yanıt veren 1.498 kişinin %26’sı en çok sevdikleri coinin BTC olduğunu söylerken %25’i XRP’yi seçti. Ethereum (ETH) ise %9 ile üçüncü sırada yer alıyordu.

Ancak SEC’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ripple yöneticileriyle yasal mücadeleye başlamasının ardından birkaç Japon borsası da XRP’yi delist eden büyük uluslararası borsa grubuyla aynı şeyi yaptı.

Yasal savaş hala devam ediyor. Ancak son aylarda birkaç küçük zafer kazandıktan sonra Ripple biraz gerileme yaşadı. SEC, yöneticilere şirket çalışanları tarafından gönderilen çok sayıda Slack mesajına erişim vermek zorunda kalacakları bir hareket için baskı uyguluyordu.

Sanıklar minimum sayıda Slack mesajı sunmayı ummuşlardı.

Ancak bu yasal savaşa dahil olmaya çalışan bir grup XRP sahibini temsil eden hukuk firmasına göre, duruşma hakimi Ripple’a “daha fazla sorumludan aldığı daha fazla Slack mesajını sunmasını” söyledi. Bu grupta 22 Ripple çalışanı ya da eski çalışanlar yer alıyor. Ripple dahili iletişimin büyük bir kısmı için genellikle Slack platformunu kullanmıştır.

SEC konuyla ilgili “acıl durum konferansı” talep etmişti.

Ancak Ripple, SEC’in karar verme sürecini tam kalbinden vurabilecek bir soruyla iyi bir şekilde yanıt verebilir. Hogan & Hogan ortağı Jeremy Hogan, Ripple’ın hareketinin düzenleyiciyi ETH dahil diğer önemli altcoinlere yönelik tutumunu açıklığa kavuşturmak zorunda bırakacağını belirtti.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

 

YORUMLAR YAZ