• BITCOIN/TL
  2157440,275
  % -1,37
 • ETHEREUM/TL
  112715
  % -0,19
 • RIPPLE/TL
  19.66
  % -0,11
 • BITCOIN CASH/TL
  12026.24,570
  % -2,88
 • LITECOIN/TL
  2364.05
  % 1,13
 • COSMOS HUB/TL
  204.41
  % 0,77
 • CARDANO/TL
  13.39
  % -3,07
 • TETHER/TL
  32.83
  % -0,26

Ripple ve SEC Davasında Sürpriz Gelişme!

Ripple ve SEC Davasında Sürpriz Gelişme!

Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile uzun süredir devam eden yasal savaşı yeni bir dönemece girdi. Ripple, ethereum (ETH)’un bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda bir SEC yetkilisinin ifadelerini içeren çok tartışmalı bir belgeye erişme hakkını kazandı.

Belge, William Hinman adlı eski bir önde gelen SEC yetkilisi tarafından 2018 yılında yapılan bir konuşmanın metnini içeriyor. Hinman, bu konuşmada merkeziyetsiz olması nedeniyle ETH’nin bir menkul kıymet olarak sınıflandırılamayacağını açıkladı.

SEC, Ripple yetkililerini kayıtsız bir menkul kıymet olarak XRP tokeni satmakla suçlamıştı, ki yöneticiler bu iddiayı reddediyor. Ripple’ın hukuk ekibinin iddiasına göre, SEC’in ETH’nin bir menkul kıymet olmadığını kabul etmesi davalarına yardımcı olacaktır.

New York Bölge Mahkemesi Güney Bölgesi Yargıcı Sarah Netburn’ün SEC’in bu belgenin ve onunla ilişkili e-postaların “gizli belgeler” olduğunu iddia edemeyeceğini söylemesi, Ripple ekibinin bu belgeleri davada kanıt olarak kullanabileceği anlamına geliyor.

Hinman, bu e-postalarda konuşmanın içeriği hakkında düşüncelerini paylaşmıştı ve SEC bu konuşmanın “özel” olduğunu iddia etmişti. Ancak Netburn, “konuşma veya taslak versiyonlarla ilgili e-postaların ön karara ya da müzakereye dayalı kurum belgeleri olmadığına” hükmetti.

Netburn şunları söyledi:

“Kurum çalışanlarının kişisel görüşleri, politika odaklı yargının oluşturulması ya da uygulanmasına dayanmadıkça özel haklarla korunmaz.”

Ancak Netburn, SEC’in Ripple ekibinin talep ettiği bazı başka belgelere erişimi engelleme talebini onayladı ve Hinman’ın e-postalardaki bazı iddialarının kanıya dayalı olduğunu öne sürdü.

Mahkeme Ripple’a SEC’in o zamanki kripto lideri Valerie Szczepanik ile hazine departmanındaki bir yetkili arasındaki konuşmalara ve eski SEC yetkilisi Michael Piwowar’ın sunumuna erişim izni vermedi.

Bu arada Ripple yöneticilerinin avukatlarından biri olan Stuart Alderoty, kurumu davayı uzatmaya çalışmakla suçlayarak Twitter’da SEC’i hedef aldı.

Ripple davanın hızlıca çözüme kavuşmasını umuyor, ancak Alderoty, SEC’in davanın mümkün olduğunca uzun sürmesini sağlamak istediğini söylüyor. Mevcut SEC başkanı Gary Gensler’in konuşmasına tepki gösteren avukat, SEC’in “geciktirme kartını oynadığını ve bunu kendi lehlerine kullandığını” yazdı.

Alderoty şunları yazdı:

“Geciken adalet adalet değildir. Ripple davasını daha fazla gecikme olmadan mümkün olduğunca “hızlı” bir şekilde ilerletmeyi alenen taahhüt etmeye ne dersiniz?”

Alderoty, SEC’i “düzensiz bir oyun alanı yaratmak için yaptırım düzenlemesini” kullanmak ve “kazananları ve kaybedenleri oluşturdukları opak kurallara göre seçmekle” suçladı.

Bir grup XRP token sahibi, SEC’in tepkisine rağmen görüşlerinin davada temsil edilmediğini savunarak kendilerini davaya dahil etmeye çalışıyor.

Saatler 11:18’i gösterirken XRP 0.779 dolardan işlem görüyor ve bir günde %2’den falza düşüşle haftalık kayıplarını %8’e çıkardı. Fiyat bir yılda %154 arttı.

Kripto para alabileceğiniz komisyon indirimli borsalar için tıklayın.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ