• BITCOIN/TL
  2285507,477
  % 6,01
 • ETHEREUM/TL
  117843
  % 17,92
 • RIPPLE/TL
  17.37
  % 4,79
 • BITCOIN CASH/TL
  16719.64,110
  % 7,80
 • LITECOIN/TL
  2855.63
  % 5,84
 • COSMOS HUB/TL
  284.57
  % 5,93
 • CARDANO/TL
  16.16
  % 7,25
 • TETHER/TL
  32.22
  % -0,02

Peru’nun ilk sabit coini Stellar blok zincirinde çıkarıldı

Peru’nun ilk sabit coini Stellar blok zincirinde çıkarıldı

Merkez bankası dijital para birimi oluşturmak için Ukrayna ile bir anlaşma yapan Stellar, kendi blok zinciri üzerinde Latin Amerika ülkesi Peru’nun da ulusal parasına dayalı bir sabit coin çıkardı. Latin Amerikalı dijital token ihraççısı şirket Anclap tarafından piyasaya sürülen sabit coin, yüzde 100 yerel para birimi tarafından destekleniyor.

Özellikle 2021 yılındaki geliştirmeleri ve anlaşmalarıyla çok önemli adımlar atan Stellar, Güney Amerika ülkesi Peru’da ulusal paraya dayalı bir sabit coin çıkardı.

Tamamen yerel para tarafından desteklenen ve Ancalp adındaki dijital token ihraççısı tarafından çıkarılan Sol Digital (PEN), Solar gibi cüzdanlarla alınabilecek ve Arjantin pezosu, Brezilya reali ve ABD doları gibi paralara çevrilebilecek.

Geçen sene de Arjantin pezosu çıkarmışlardı

Arjantin’de 2020 yılının başında dijital Arjantin pezosunu da çıkaran Anclap şirketi konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Dijital formatta ve yerel para biriminde %100 destekli olan Peru Sol’u, başka bir dijital varlıkla takas etme, herhangi bir maliyet olmadan ödeme yapma ya da anında ve gerekirse geleneksel bir banka hesabına çekilme gibi işlemlere izin vermektedir. Peru piyasasındaki ilk sabit coin olan SOL Digital (PEN), yerel para birimiyle desteklenmektedir ve herhangi bir platforma entegre edilmek üzere Stellar ağında çıkarılmıştır.”

Hedef Latin Amerika’yı birbirine bağlamak

Anclap şirketi ayrıca amacının, Latin Amerika ülkelerini Stellar blok zinciri vasıtasıyla birbirine bağlayarak, bir dijital ödeme ağı oluşturmak ve farklı para birimleri arasında fon gönderimi esnasında oluşacak maliyetleri ve zaman kaybını azaltmak olduğunu açıkladı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ