• BITCOIN/TL
  2136266,320
  % -1,04
 • ETHEREUM/TL
  99131
  % -1,44
 • RIPPLE/TL
  16.42
  % -2,21
 • BITCOIN CASH/TL
  15702.54,175
  % 1,94
 • LITECOIN/TL
  2665.12
  % -1,69
 • COSMOS HUB/TL
  266.98
  % -4,54
 • CARDANO/TL
  15.15
  % -2,81
 • TETHER/TL
  32.36
  % 0,24

Nijerya Bitcoin Kabul Eden İkinci Ülke mi Olacak?

Nijerya Bitcoin Kabul Eden İkinci Ülke mi Olacak?

Lider kripto para birimi Bitcoin, dün yaşadığı düşüş sonrası yeni günde yatay bir grafik sergiliyor. Ancak Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak kabul edilmesi ile ilgili önemli haberler gelmeye devam ediyor. Dün Twitter CEO’sunun attığı tweet sonrası Nijerya Devlet Başkanı’na yazılan bir mektup yatırımcıları oldukça heyecanlandırdı.

Bitcoin hafta içerisinde yakaladığı trendle 38.000 dolar seviyelerine gelse de 40.000 dolar seviyesini aşamamış ve kaybettiği ivme ile birlikte düşüşe geçmişti. Hafta sonuna düşüşle başlayan lider kripto para biriminin yatırımcılarını heyecanlandıran ilk gelişme ise Twitter CEO’sunun attığı bir tweet oldu. Twitter ile birlikte Square’in de CEO’su olan ve bu şirketin bilançosunda Bitcoin bulunduran Jack Dorsey, kişisel Twitter hesabında dün akşam saatlerinde Nijerya bayrağı, Bitcoin ve tokalaşma emojisi içeren bir tweet attı. Bu tweet, piyasalarda Nijerya’nın El Salvador sonrası Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden ikinci ülke olacağı izlenimini uyandırdı. Piyasalar bu gelişmeye odaklanmışken konuya dair önemli bir girişim de Nijerya asıllı ünlü bir sporcudan geldi.

Bitcoin Kabul Edilmeli

Ulusal Futbol Ligi (NFL) takımlarından Carolina Panthers forması giyen Nijerya asıllı Russell Okung, dün Nijerya Devlet Başkanı Muhammad Buhari’ye yazdığı mektup ile gündemin ilk sırasına oturdu. Okung, “Sayın Buhari Nijerya halkı için önemli bu eylemi umarım dikkate alırsınız. Sizlere desteğimi sunmak isterim.” alıntısı ile Twitter’da paylaştığı mektupta, ülkenin ekonomik özgürlüğü için Bitcoin’e geçmesi gerektiğini belirtti. Kendisinin de Nijerya kökenli olduğunu belirten Okung, Nijerya’nın umudunun genç jenerasyon olduğu söyledi ve devlet başkanından onlar için eyleme geçmesini talep etti:

“Nijerya hükumetine, ekonomik bağımsızlık ve finansal egemenlik için ulusal bir Bitcoin standardı oluşturma konusunda ısrar ediyorum. Yakında birçok ülke bu karar aşamasıyla yüzleşecek. Ancak bu kararı El Salvador gibi erkenden alan ülkeler, bir sonraki jenerasyonları için elde edilen büyük katkıdan fazlasıyla faydalanmış olacaklar.”

Nijerya Geri Kalmamalı

Covid 19’un getirdiği belirsizlikle oluşuan bu özel dönemde Nijerya’nın daha iyi yerlere gelebileceğini belirten Okung, Bitcoin ile bu sürecin daha hızlı atlatılabileceğini belirtti. Bazı ülkelerin ABD yaptırımlarından kaçma için Bitcoin madenciliği yaptığına dikkat çeken başarılı sporcu, Nijerya’nın ekonomisinin Bitcoin ile canlanabileceğini vurguladı:

“Bitcoin bir kurum tarafından kontrol edilemez ve yönetilemez. İnsanlığa etkisi bakımından hem otomobili hem de interneti geride bırakacak bir inovasyon. Bitcoin için ülke çapında bir plana sahip olunmasının önemi Bitcoin’in sınırlı bir arza sahip olmasından gelmektedir. Dolaşımda sadece 21 milyon adet Bitcoin olacak. Bu tarihi adım konusunda dünya liderleri her geçen gün daha fazla farkındalık sahibi oluyorlar. Nijerya asla geride kalmamalı.”

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmada dünyada en çok kripto para kullanılan ülkenin Nijerya olduğu ortaya çıkmıştı. Sahip olduğu genç nüfus ve Afrika’nın en zengin ülkesi olmasıyla Nijerya, kripto para piyasaları açısından oldukça önemli bir ülke. Ülkede şu an için Bitcoin’in kabul edildiğine dair resmi bir duyuru bulunmasa da Nijerya, Bitcoin’i kabul edebilecek en ideal ülkelerden biri olarak öne çıkıyor.

Yeni Zelanda da Katıldı

El Salvador’un Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul etmesinin etkilerinin görüldüğü bir başka ülke ise Yeni Zelanda oldu. Lobby New Zealand isimli bir düşünce kuruluşu, Cumhurbaşkanı Jacinda Ardern’e bir mektup yazdı ve Bitcoin’in yabancı bir para birimi olarak tanınmasını istedi. Lider kripto para birimi Bitcoin ise gece saatlerinde 34.800 dolar seviyesine gerilese de yazının kaleme alındığı sırada 35.800 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ