• BITCOIN/TL
  2163387,166
  % -1,74
 • ETHEREUM/TL
  112990
  % -0,69
 • RIPPLE/TL
  19.87
  % -0,71
 • BITCOIN CASH/TL
  12085.79,484
  % -2,86
 • LITECOIN/TL
  2369.67
  % 0,77
 • COSMOS HUB/TL
  205.19
  % 0,14
 • CARDANO/TL
  13.44
  % -3,47
 • TETHER/TL
  32.85
  % -0,14

Bitcoin’de Taproot güncellemesi geliyor

Bitcoin’de Taproot güncellemesi geliyor

Bitcoin’in 2017’de devreye alınan SegWit’ten bu yana en büyük güncellemesi olarak kabul edilen Taproot, önümüzdeki birkaç saat içinde kilitlenmeye hazır olacak ve güncelleme süreci, bir sürpriz olmazsa hafta sonu başlayacak.

Bilindiği üzere aktivasyon süreci, Hızlı Deneme adı verilen ve madenciler ile madencilik havuzlarının güncellemeyi koordine ettiği bir yumuşak çatallanma sisteminin kurallarıyla gerçekleştiriliyor. Buna göre; iki haftalık süre içinde çıkarılan blokların yüzde 90’lık kısmının Taproot’a hazır olunduğunu gösteren bir sinyal biti içermesi gerekiyordu. İki haftalık süre sonunda yüzde 90’ın üzerinde bir destek gelirse Taproot üç ay için kilitlenecekti. Taproot.watch sitesinden elde edilen verilere göre, 28 bloktan daha Taproot sinyali gerekiyor ve TSİ 09.55 itibari ile mevcut sinyal oranı yüzde 98.35. Bu oranın yüzde 90’ın üzerinde olması Taproot’un kilitleneceği anlamına geliyor. Bundan sonra ise üç aylık bir süre için Taproot kuralları resmen uygulanacak ve etkinleştirme Kasım ayında gerçekleşecek.

Antonopoulos: Bitcoin için büyük başarı

Uzun yıllardır Bitcoin eğitmenliği yapan ve artık Bitcoin dünyasında herkesin tanıdığı bir isim olan Andreas Antonopoulos da Taproot güncellemesinin şu ana kadar çok başarılı gittiğini belirtti. Antonopoulos dün attığı tweet’te şu ifadeleri kullandı:

“Taproot önümüzdeki 36 saat içinde, Kasım aktivasyonu için kilitlenecek. Bitcoin için büyük başarı. Taproot bize ikinci bir imza algoritması (Schnorr) ve çok önemli gizlilik özellikleri sunuyor. Kilitlenmeyi sekiz haftadan az sürede tamamlayan ‘Hızlı Deneme’ aktivasyon modeli için de büyük bir başarı…”

Taproot güncellemesi, 2017’de gerçekleşen SegWit (Segregated Witness) güncellemesinin ardından en büyük güncelleme konumunda. Taproot, Bitcoin blok zincirinde aktarılan ve saklanan veri miktarını azaltacak. İşlem ücreti bir miktar düşecek ve bir bloka daha fazla işlem sığdırılacak. Bu da saniye başına işlem kapasitesini artıracak. Taproot, birkaç yıldır beklenen bir teknolojik geliştirmeydi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ