• BITCOIN/TL
  2165374,535
  % -1,24
 • ETHEREUM/TL
  113078
  % -0,30
 • RIPPLE/TL
  19.67
  % -0,44
 • BITCOIN CASH/TL
  12152.34,396
  % -2,13
 • LITECOIN/TL
  2371.33
  % 1,80
 • COSMOS HUB/TL
  204.99
  % 0,99
 • CARDANO/TL
  13.5
  % -2,24
 • TETHER/TL
  32.87
  % -0,17

NFT’ler Milyonlarca Dolara Satılıyor, Ancak Değerli Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

NFT’ler Milyonlarca Dolara Satılıyor, Ancak Değerli Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Hisse senedine kıyasla bir NFT‘nin ‘temel’ değeri için bir model oluşturmak daha zordur. NFT’nin sizin için değeri ne olursa olsun, paranızın karşılığını alıp almadığınızı düşünün. NFT’lerin önemli bir kısmının bir noktada fiyatının düşmesi muhtemeldir.

Frank Ape’nin 24 Hours in The City That Never Sleeps’inden bir parça. En son 5 ETH’ye satıldı (9,144 dolar). Kaynak: async.art

Non-fungible token (NFT) tabanlı dijital sanat eserinin 69.35 milyon dolara satılmasıyla çoğu NFT’nin küçük veya büyük bir servet değerinde olduğunu varsayabilirsiniz. Bununla birlikte, her bir milyonlarca dolarlık NFT için, mütevazı meblağlar karşılığında satılan binlerce olmasa da yüzlerce non-fungible token vardır.

Bu durum önemli bir soruyu gündeme getiriyor: Piyasayı dolduran çok sayıda NFT varken, potansiyel bir alıcı non-fungible tokenin ‘içsel’ değerini ve hangi NFT türlerinin daha çok değer kazanacağını nasıl değerlendirebilir?

Cryptonews.com ile konuşan analistler, NFT’leri yüksek (veya düşük) fiyatlara satmak için fiziksel sanat eserleri veya koleksiyon malları kadar çok gerekçe varken, “temel” değerlerini hisse senetleriymiş gibi modellemenin inanılmaz derecede zor olduğunu söylediler. Aynı zamanda, uzmanların çoğu NFT’lerin kalıcı olacağını kabul etse bile, NFT piyasasının er ya da geç çökmesini bekliyor.

NFT görecelidir
Messari’den Mason Nystrom’a göre, bir non-fungible tokenin potansiyel değeri, kategorisine ve temsil ettiği şeye göre büyük olasılıkla değişiklik gösterecektir.

Nystrom, Cryptonews.com’a “NFT bir sanat eseri veya koleksiyon ürünü ise, piyasanın talep ettiği şey, değerdir. Sorare (dijital futbol koleksiyon ürünleri platformu) ticaret kartları gibi ödüller kazanmak için oyunlarda kullanılabilen NFT’ler, değerlenebilecek bir fayda unsuruna sahiptir” dedi.

Ayrıca Nystrom, Nori’nin Karbon Giderme Kredileri gibi finansal ürünleri temsil eden NFT’lerin mevcut ürünlere benzer şekilde fiyatlandırılabileceğini de kaydetti.

NFT sanat eserlerinin veya koleksiyon ürünlerinin fiyatlandırılması veya gelecekteki fiyatının tahmin edilmesi söz konusu olduğunda, hangi NFT’lerin yüksek bir değer kazanacağını söylemek çok zor.

Dune Analytics analisti Frederik Haga şunları söyledi:

“Bazı insanlar sanat eserleri alıp satarak geçimini sağlıyor ve NFT’ler için de böyle bir şey olmaması için herhangi bir neden görmüyorum. Bununla birlikte, bir NFT’nin “temel” değeri için bir model oluşturmanın, örneğin bir hisse senedi veya tokenden daha zor olduğunu söylemenin yerinde olduğunu düşünüyorum.”

Bir NFT’nin yaratıcısının zaten saygın bir sanatçı (veya sadece bir ünlü) olduğunu varsayarsak, fiyatının yüksek olacağı varsayılabilir. Bununla birlikte, gelecekte daha fazla değerlenip değerlenmeyeceğini tahmin etmek muhtemelen neredeyse imkansızdır, ancak ünlü bir sanatçı ya da yaratıcıya ait hangi NFT’nin en değerli olacağını tahmin etmek de çok zordur.

Mason Nystrom, “Picasso’nun hayatı nispeten belgelenmiş olsa da, en değerli resimlerini sakladığına dair çok az kanıt var. Dolayısıyla, sanatçıların kendileri bile her zaman hangi eserlerin en fazla değer kazanacağını belirleyemiyor.

AJBell’in finansal analisti Laith Khalaf’a göre, sanat NFT’leri gelecekteki potansiyel karları nedeniyle değil, yalnızca ilgili alıcı için sanatsal değer taşıdığı için satın alınmalıdır. Khalaf, Cryptonews.com’a şunları söyledi:

“Herhangi bir satın alma işleminde olduğu gibi, tüketiciler, NFT’nin kendileri için değeri açısından verdikleri paranın karşılığını alıp almadıklarını düşünmelidir, ancak ben onu karla satabileceğime bahse girmezdim. Bu, yapamayacağınız anlamına gelmez, ancak birincil motivasyonunuz bu olmamalıdır.”

NFT ekosistemleri
Mason Nystrom’un da belirttiği üzere, sanat doğası gereği özneldir: “Nakit akışlarını veya endekslemeyi değerli bir portföy stratejisi haline getiren değerleme için herhangi bir mantıklı metriğe sahip değildir.”

Öte yandan, önemli NFT platformlarının yerel tokenleri için makul bir tahmin yürütmenin mümkün olabileceğini öne sürdü.

Nystrom, “Diğer NFT’lere gelince, NFT ekosistemlerine – bir altyapı ya da tüketici açısından NFT pazarına yardım eden tokenlere – bahse girmek belki daha kolaydır. Örneğin, tokenlere sahip çeşitli NFT pazar yerleri veya NFT likidite protokolleri, bireysel NFT’leri satın almak zorunda kalmadan NFT’lerin başarısı üzerine bahis yapma fırsatı sunuyor” dedi.

Nystrom, NFT’ler yüzde cinsinden NFT platform/protokol tokenlerinden daha iyi performans gösterebilmesine rağmen, platform tokenlerinin bu pazarda daha fazla değer kazanacağını tahmin ediyor.

Kısa vadeli çöküş, uzun vadeli büyüme
Çoğu analist, NFT sektörünün şu anda büyük bir heyecanın içinde kaybolduğunu ve sonuç olarak, NFT’lerin önemli bir kısmının bir noktada fiyatlarının düşmesinin muhtemel olduğu konusunda hemfikir görünüyor.

Frederik Haga, “Ne zaman olduğunu söylemek imkansız, ama muhtemelen bir heyecan geliyor. Şu anda çok fazla abartı var, bu yüzden şüphesiz ki şimdi 100’lerce ETH karşılığında satıldığını gördüğümüz pek çok şeyin fiyatı düşecek” dedi.

Mason Nystrom, sektörün şu anda bir coşku döneminden geçtiğini kabul ediyor. Nystrom şunları söyledi:

“NFT piyasasının bir heyecan döngüsünün içinde olduğuna şüphe yok. NFT’ler, spekülatif coşku katan zamanın kültürel ruhu içindedir.”

Bununla birlikte, mevcut risk seviyeleri oldukça yüksek olsa bile, piyasanın uzun vadede istikrar kazanmasını bekliyor.

Nystrom, “NFT pazarlarında muhtemelen kısa vadeli bir düzeltme olacak olsa da, benzersiz dijital mülkiyeti kolaylaştıran uzun vadeli NFT’ler ve tokenler çeşitli sektörlerde milyarlarca değer yaratacak” dedi.

Frederik Haga, NFT’lerin önlerinde uzun ve parlak bir gelecek olduğunu da kabul ediyor.

Haga, “Bence çeşitli sanatçıların para kazanmaları için yeni bir radikal yolu temsil ettikleri için NFT’ler kalıcı olacak ve bu kesinlikle çözülmesi gereken son derece gerçek bir sorundur” dedi.

Bu, hangi NFT’lerin ya da NFT’nin hedefleneceği sorununu tam olarak çözmez. Ancak Haga’ya göre, sanat NFT’leriyle uğraşıyorsanız, mevcut çılgınlıktan önce varolan sanatçılara bağlı kalmak muhtemelen en iyisidir.

Haga’nın belirttiği üzere:

“3 ay önce veya 3 yıl önce ortaya bir sanat eseri çıkaran sanatçılara daha çok güveniyordum ve şimdi bu son heyecan sırasında ‘birdenbire’ ortaya çıkan sanatçılar veya projelerden ziyade onu blockchaine koymaya karar verdim.”

Telegram kripto para paylaşım grubumuza katılmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ