• BITCOIN/TL
  2266763,306
  % 0,44
 • ETHEREUM/TL
  121048
  % -1,51
 • RIPPLE/TL
  17.21
  % -1,70
 • BITCOIN CASH/TL
  16313.42,641
  % -2,43
 • LITECOIN/TL
  2805.13
  % -2,29
 • COSMOS HUB/TL
  278.09
  % -2,54
 • CARDANO/TL
  15.51
  % -3,99
 • TETHER/TL
  32.2
  % 0,09

Merkeziyetsiz müzik platformu Audius, TikTok ortaklığı fiyatı katladı

Merkeziyetsiz müzik platformu Audius, TikTok ortaklığı fiyatı katladı

Tüm dünyada milyarlarca kişi tarafından kullanılan sosyal medya platformu TikTok, Ethereum ve Solana blok zincirleri üzerinde çalışan müzik yayın platformu Audius ile ortaklık kurdu. Audius üzerinde müzik yapan sanatçılar bundan sonra ürünlerini “TikTok Sesler” kategorisine orijinal haliyle yükleyebilecekler. TikTok’un Spotify ya da Apple Music ile anlaşması bekleniyordu.

Dünyaca ünlü sosyal medya video uygulaması TikTok, 2018’de kurulan ve her sene gittikçe büyüyen blok zincir tabanlı müzik yayın platformu Audius ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Ortaklık sayesinde TikTok, uygulamaya müzik dosyası yükleme ve seçme işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Şu andan itibaren Audius kullanıcıları basit şekilde şarkıları TikTok’a yükleyip onları platform üzerinde paylaşabilecekler. Audius’tan gelen açıklamaya göre de bu işlemin süresi 1 dakika bile değil.

8 ayda 5 kattan fazla büyüme…

Kripto para endüstrisinin inanılmaz bir büyüme kaydettiği 2021 yılı Audius için de aynı şekilde geçiyor. Ocak ayında kullanıcı sayısı 1 milyonun altında olan Audius, Ağustos ayı itibariyle ise 5 milyon sayısını geride bırakmış durumda… Audius ayrıca, dosyalarının TikTok ile direkt olarak paylaşımına izin verilen ilk platform olma özelliğini de kazandı. Audius, şu anda en büyük merkeziyetsiz blok zincir üketici uygulaması haline geldi. Platformda 100 binin üzerinde müzisyen bulunuyor.

Bir Audius sözcüsünün Coindesk’e yaptığı açıklamaya göre ise platformun kurucuları Roneil Rumburg ve Forrest Browning bazı TikTok yöneticileriyle olan iyi ilişkilerini devam ettirdiler ve sonunda bu ortaklığın kurulmasını sağladılar.

Kurucu Browning de yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“TikTok Sounds ile ortaklık kuran ilk platform olmaktan dolayı çok mutluyuz. Audius’taki sanatçılar artık eserlerini çok daha fazla kişiye duyurabilecekler”

Telif ücreti yok ama tanınma şansı çok fazla

TikTok gibi Audius da şu anda platformu müzik akışı için kullanan sanatçılara telif ücreti ödemiyor. Şu anda aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı olan TikTok daha önce yaptığı açıklamada, ABD’deki kullanıcılarının % 75’inin TikTok videoları aracılığıyla yeni sanatçılar bulduğunu belirtmişti. Dolayısıyla Audius’taki snaatçılar, ürünlerinin yayınlanması için bir ücret almayacak olsalar bile, TikTok vasıtasıyla milyarlarca kullanıcıya ulaşma imkanı elde edecekler.

Yüzde 130’dan fazla artış

Haberin resmileşmesiyle Audius’un kripto parası olan AUDIO yüzde 130’dan fazla bir yükseliş kaydetti ve 4 doları da aşmaya başardı. AUDIO, haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 3.90 dolardan işlem görüyor. TikTok’un Apple Music ya da bir başka ünlü platform Spotify ile anlaşması bekleniyordu ancak Audius iki platformun da önüne geçmeyi başardı.

Binance globalden audio satın alabilirsiniz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak içinKriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ