• BITCOIN/TL
  2249748,251
  % 0,00
 • ETHEREUM/TL
  120436
  % -0,32
 • RIPPLE/TL
  17.12
  % -2,39
 • BITCOIN CASH/TL
  16240.61,275
  % -2,65
 • LITECOIN/TL
  2783.7
  % -2,83
 • COSMOS HUB/TL
  276.68
  % -3,37
 • CARDANO/TL
  15.52
  % -4,42
 • TETHER/TL
  32.21
  % 0,11

Kripto türev devi BitMEX; CFTC ve FinCEN ile anlaştı

Kripto türev devi BitMEX; CFTC ve FinCEN ile anlaştı

Kripto para türev borsası BitMEX, ABD’nin CFTC ve FinCEN kurumlarıyla anlaşmaya vardığını açıkladı. Açıklamaya göre BitMEX, suçlamalar karşısında 100 milyon dolar ceza ödeyecek. Cezanın yarısı CFTC’ye diğer yarısı ise FinCEN’e aktarılacak. Açıklamada, ABD Adalet Bakanlığı tarafından BitMEX CEO’su Arthur Hayes ve şirketin diğer yöneticilerine karşı cezai suçlamalara değinilmedi. Bununla birlikte Hayes ile diğer kurucu isimler Ben Delo ve Samuel Reed, anlaşmaya dahil olmadıklarını doğruladılar.

BitMEX’in mevcut CEO’su Alexander Höptner, konuya ilişkin olarak “Bugün şirketimizin tarihinde önemli bir gün ve bunu geride bıraktığımız için çok mutluyuz.” dedi.

Anlaşmanın bir parçası olarak BitMEX, CFTC’ye kayıt olmadığı müddetçe ABD’ye vadeli işlem sözleşmesi ya da diğer kripto emtia sözleşmesi hizmetleri sunamayacak.

FinCEN’den yapılan ayrı bir basın açıklamasında ise BitMEX’in karanlık ağdaki pazar yerleri ve karıştırma hizmetleriyle ilişkili 200 milyon doların üzerinde işlem gerçekleştirdiği belirtildi.

BitMEX ne ile suçlanıyordu?

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), BitMEX ve kurucularını kayıt dışı alım satım platformu işletme ve kara para aklamayı önleme ile müşterini tanı düzenlemeleri dahil olmak üzere, CFTC kurallarını, Banka Gizlilik Yasası’nı ihlal etmekle suçluyordu. Kurum, BitMEX ve yetkililerinden şikayetçi olmuştu. ABD Adalet Bakanlığı da BitMEX’in o dönemki CEO’su Arthur Hayes’in yanı sıra kurucu isimler Ben Delo ve Samuel Reed hakkında bir soruşturma başlatmıştı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak içinKriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ