• BITCOIN/TL
  1912899,183
  % 1,16
 • ETHEREUM/TL
  103429
  % 1,22
 • RIPPLE/TL
  15.67
  % 5,89
 • BITCOIN CASH/TL
  12171.25,619
  % 6,34
 • LITECOIN/TL
  2291.07
  % 3,06
 • COSMOS HUB/TL
  203.06
  % 3,77
 • CARDANO/TL
  13.72
  % 5,31
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,10

Kripto Para Piyasaları Metaverse Projeleri ile Canlandı

Kripto Para Piyasaları Metaverse Projeleri ile Canlandı

Bitcoin (BTC) çalkantılı geçen 10 günün ardından 25 Kasım sabahı 58.000 doların üzerinde bir yükseliş başlattı. Analistler, BTC ile yükselişe geçen kripto para piyasalarının itici gücü olarak Metaverse projelerini görüyor. İşte kripto para piyasalarında yaşananlar.

Kripto Para Piyasalarında Genel Görüm

Bitcoin son 24 saatte %4’ün üzerinde değer kazanarak 59.340 dolardan işlem görüyor. Bitcoin fiyatının yükselişine paralel olarak Ethereum (ETH), Polkadot (DOT) ve Cardano (ADA) gibi önde gelen altcoinler son 24 saatte %1 ile %3 arası bir yükseliş sağladı. Coingecko verilerine göre, son 24 saat içerisinde, kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık %1,5 oranında artarak 2,8 trilyon dolara yaklaştı. Piyasa verilerine göre, son 24 saatteki pazar hacmi 139 milyar dolara ulaştı ve %8,29’luk bir artış gösterdi. DeFi’deki toplam hacim ise %13,40 artış göstererek 18,8 milyar dolar seviyesine ulaştı. Gelen verilere göre, stablecoinlerde şu anda 106 milyar dolar bulunuyor:

Stablecoinlerde bulunan toplam para, piyasaların 24 saatlik hacminin %75,58’ini oluşturuyor. Bu durum kripto varlıkların yükselişini sürdürmesi durumunda, finansmanının hazır olduğunu gösteriyor. Uzmanlara göre, piyasalarda yaşanan yükseliş Metaverse tokenlerinden kaynaklanıyor. Analist Jordan Major, Metaverse tokenlerinin genel piyasa düzeltmesine rağmen bu hafta güçlü performanslarını sürdürdüğüne dikkat çekiyor:

“Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) ve Enjin Coin (ENJ), yalnızca geçen hafta %60’tan fazla kazanç elde ederek, piyasa değerine göre en iyi 100 kripto para birimi listesinde daha yukarılara çıktılar.”

Metaverse Çılgınlığı

The Sandbox son bir hafta içerisinde %71’den fazla yükselerek, 25 Kasım sabahı ATH (8,51 dolar) gerçekleştirdi. Piyasa değeri açısından üçüncü en büyük oyna-kazan (P2E) tokeni olan SAND, şu anda 7,05 dolardan işlem görüyor. Metaverse çılgınınlığının başını çeken Decentraland ise bu hafta %35 gibi etkileyici bir yükselişin ardından, piyasa değeri açısından Axie Infinity’yi (AXS) geçmeyi başardı. MANA şu anda 4,93 doların üzerinde bir değere sahipken, AXS geçen haftaya göre yalnızca %5’lik bir değer artışı yaşadı.

Kripto para analist Jordan Major, “Facebook’un Meta Platformları olarak ad değiştirmesinin ardından P2E varlıklar için ciddi bir haber gelmedi.” diyerek yükselişin bir sebebi olmadığını vurguladı. Ancak analist Major, bu görüşünde yanılmışa benziyor. Zira DeFi‘ye odaklanan Kanadalı yatırım şirketi Tokens.com Decentraland’da ciddi bir alım gerçekleştirdi.

Kripto Para Piyasalarının Dikkatini Çeken Alım

Kanadalı yatırım şirketi, Decentraland üzerinde yaklaşık 2,5 milyon dolar değerinde sanal arazi satın aldı. Yapılan açıklamaya göre şirket, toplam 618.000 MANA karşılığında 116 parsel sanal arazi satın aldı. Kripto para analistleri, söz konusu alımın, türünün en büyük işlemini temsil ettiğini öne sürdü. Öte yandan satın alınan alan, yaklaşık 1,5 basketbol sahası büyüklüğünde olan fiziksel bir araziye eşdeğer. Bu durum, Decentraland’da yer alan bölgelerin ne kadar değerli olduğunu göz önüne seriyor. Satın alınan arazi, Decentraland’ın Fashion Street bölgesinde yer alıyor. Metaverse evreninde gerçekleşen satın alıma yönelik olarak Decentraland Vakfı İçerik Başkanı Sam Hamilton açıklamalarda bulundu:

“Moda, Metaverse’te büyüyecek bir sonraki büyük alan. Dolayısıyla, Metaverse Group’un Decentraland’ın moda bölgesinin kalbindeki bu arazi satın alımıyla böylesine kararlı bir taahhütte bulunması heyecan verici.”

Kripto para analistlerine göre, Decentraland üzerinde gerçekleşen bu devasa satış bir FOMO etkisi yarattı. Oluşan FOMO ile beraber yatırımcıların Metaverse projelerine yönelik ilgisi artış gösterdi. Artan ilgi, piyasa yatırımcılarının dikkatini bu yöne çekti.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ