• BITCOIN/TL
  2157440,483
  % -1,37
 • ETHEREUM/TL
  112715
  % -0,19
 • RIPPLE/TL
  19.66
  % -0,11
 • BITCOIN CASH/TL
  12026.24,224
  % -2,88
 • LITECOIN/TL
  2364.05
  % 1,13
 • COSMOS HUB/TL
  204.41
  % 0,77
 • CARDANO/TL
  13.39
  % -3,07
 • TETHER/TL
  32.83
  % -0,26

Kore borsalarının delist ettiği yüksek riskli coinler

Kore borsalarının delist ettiği yüksek riskli coinler

Güney Kore borsaları, bir dizi yüksek riskli kripto parayı delist ediyor. Bu adımı ise düzenleyicilerin getirdiği daha sıkı kurallara uyma çabası çerçevesinde atıyorlar.


Kore borsalarının delist ettiği yüksek riskli coinler

Güney Kore’deki kripto para ticareti platformları, daha katı sektör yasalarına uyma çabaları çerçevesinde bazı kripto paraları delist etmeye başladı. Bazı yüksek riskli coinlerin işlemleri Kore’deki bazı borsalarda bu hafta durduruldu ya da tamamen kaldırıldı.

Güney Kore’de 20 borsa Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) sertifikası aldı. Bunlardan 11’i bahsedilen değişiklikleri gerçekleştirdi. Bunlar arasında ülkenin önde gelen borsaları da var ve bu platformlar hükümetin onayı için gerekli değişiklikleri yapıyorlar.

Mesela, Upbit borsası 5 kripto parayı Cuma gününden itibaren delist ediyor ve bunlar şöyle: Paycoin, Maro, Observer, Solve.care ve Quiztok. Huobi Korea de yeni kurallar çerçevesinde Huobi token işlemlerini kaldırıyor. Coinbit ise 8 kripto para işlemini durdururken, 28 coini ise kullanıcıları için yapılan uyarı listesine ekledi.

Kripto borsalarının banka ve düzenleyicileri memnun etme çabası

Güney Kore’de kripto para borsalarının Mali Denetleme Hizmeti (FSS) kurumunda kaydolmaları isteniyor. Hükümet, Mayıs ayında bu kuruma, genişleyen kripto para piyasası alanını denetleme görevi vermişti.

Yasal olarak faaliyet görmek için kripto platformlarının yerel bankalar ile ortaklık yaparak müşterileri için gerçek isim kullanılarak banka hesapları açmaları talep ediliyor.

Buna rağmen Kore finansal kurumları, kripto para alanına girme konusunda isteksiz davranıyorlar. Şimdiye kadar sadece dört kripto borsasının -bunlar Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit- ticari bankalar ile çalışarak gerçek isme sahip hesap sistemini uyguladığı bildiriliyor.

Hava gibi Kore’nin büyük bankacılık grupları, kripto işlemleri için gerçek isimli hesaplar açmama kararı aldı. Upbit müşterisi kripto tradeler için hesaplar açan K Bank ise bunu yapmaya devam edip etmemeyi tartışıyor. Banka yönetimi, işlem ücretlerinden elde edilen gelirleri, saldırı tehditleri ve yasadışı fonlar gibi risklere karşı tartıyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında Kore Finansal Hizmetler Komisyonu, ülkedeki 200 kripto platformunun kapatılabileceği uyarısında bulunmuştu. Kuruma göre kripto borsaları Eylül ayına kadar yeni düzenlemeleri uygulamak zorunda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ