• BITCOIN/TL
  2227187,501
  % -3,32
 • ETHEREUM/TL
  112929
  % -4,67
 • RIPPLE/TL
  20.02
  % 0,58
 • BITCOIN CASH/TL
  21753,148
  % -1,11
 • LITECOIN/TL
  3155.7
  % -5,68
 • COSMOS HUB/TL
  351.26
  % -3,31
 • CARDANO/TL
  19.24
  % -2,64
 • TETHER/TL
  32.2
  % 0,15

Helium (HNT) Madenciliği Nedir ? Helium (HNT) Trendi Ne Yönde?

Helium (HNT) Madenciliği Nedir ? Helium (HNT) Trendi Ne Yönde?

Neslenelerin interneti (IoT) ve web3 coinlerinden Helium (HNT), cihazların internet ağı ile bağlanması üzerine merkeziyetsiz blockchain tabanlı bir ağ sistemidir.

Ayrıca bu ağ sistemi HoneyBadgerBFT’ye dayalı bir blok zinciri altyapı sistemi üzerinde çalışmaktadır.

Temel analiz anlamında Coinmarketcap verilerine baktığımızda 46. sırada kendi ekosistemi ve kendi blockcahin alt yapısı olan HNT maksimum ve toplam arzı 223 milyon değerindedir.

Aşağıda HNT’nin günlük grafiğindeki fiyat hareketlerini incelediğimizde ise Binance listelemesinden sonra trend boyunca artışa geçmiş ve piyasa geneline kıyasla düşüş yaşanmış olsa da major
trendin üzerinde hareket ettiğini görebiliyoruz.

helium -hnt

helium -hnt

HNT, Kasım 2021 ve Aralık 2021 tarihi arasındaki süreçte düşen trend hareketini tamamlayarak önemli destek bölgesi olan 25 dolardan tepkisini aldı ve akabinde 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarak 45 dolar seviyelerine çıkmayı başardı.

Fakat daha sonrasında genel piyasa yönüne paralel olarak fiyat tekrardan bu bölge üzerinde tutunamayarak düşüşüne devam etti.

Çıkış tarihinden bu yana hem major trend bölgesinin hem de alıcı ve satıcıların oluşturdukları
önemli hacimsel bölgenin kırılmayıp iyi seneryo çalışması durumunda yaklaşık 17 doların üst bant bölgesinde kalıcılık sağlayarak yükseliş trendinin devam ettirmesi olacaktır.

Bu durumda önce 27 daha sonra 35 dolar seviyeleri takip edilebilir.

Kötü senaryo durumunda ise piyasa genelinin yani BTC tarafının şuanki mevcut seviyeden geri çekilmesi ile beraber major tredin ve desteğin kırılarak bir alt bölgesine çekilmesi olacaktır.

Bir diğer taraftan trendin gidiş yönü ve dönüşleriyle ilgili önemli bir bakış açısı kazandıran Ichimoku bulutu henüz alım yönünde bir sinyal vermemektedir.

Özetleyecek olursak, kötü piyasa şartlarında ana trend desteğini koruyabilmesi ile beraber bu tredin üzerinde yol haritası hedeflenebilir.

Helium (HNT) Madenciliği Nedir ? Helium Mining Nasıl Yapılır?

Helium madenciliğinin çıkış noktası IOT‘dir. Nesnelerin interneti kavramı günümüzde oldukça popüler olmuştur. Tabi ki nesnelerin haberleşmesi için güvenilir ve her yerden ulaşabileceğimiz bir ağ yapısına ihtiyaç var. Günümüzde IOT sektörü 800 milyar dolarlık bir endüstri olduğu tahmin edilmekte. Helium madenciliğide Lorawan üzerinde kendi ağını oluşturmakta ve tüm dünyada kendi ağı üzerinden işlem yapılmasını sağlamakta.Örneğin bu ağ ile belediyeler su sayaçlarını otomatik olarak okuyabilir ve personel çalıştırmadan düzenli olarak faturalayabilir. Yada arabanızı bu ağ sayesinde nereye park ettiğinizi rahatlıkla bulabilirsiniz. Daha yüzlerce hatta binlerce çözüm Lorawan ağı sayesinde sağlanabilir.

helium madenciliği

Burada aslında Helium madenciliği son derece önemli. LPWAN olarak adlandırılan ve çok düşük güç ile geniş bir ağ yapısı oluşturulabilen teknoloji sayesinde kmlerce alanda rahatlıkla lorawan ağını oluşturabilirsiniz. Bu ağa her katılan cihaz içinde size cihaz özelliklerinize yada cihazınızın konumuna göre HNT olarak ödeme yapılır.

Blokchain dünyasında ekran kartı işlemci harddisk gibi bir çok donanım ile madencilik yapılabilmekte. Son dönemlerde ise HNT madenciliği bu işlerle uğraşanların gözdesi. Tabi ki düşük maliyet ve düşük enerji tüketimi sayesinde çok fazla tercih edilmeye başladı. Ayrıca düzenli gelir ve az bilgi ile bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Helium (HNT) Mining Nasıl Yapılır?

Helium madenciliği yapmak aslında çok basit. Helium destekleyen hotspot cihazlar ile ve cep telefonunuz sayesinde çok hızlı bir şekilde helium mining yapabilirsiniz. Tabi ki burada en önemli etken hotspot cihazınızın anteni ve koyduğunuz alanda en az 300 metre çevresinde helium madencisi olmaması. Antenininz ne kadar güçlü ve çevresi ne kadar açık olursa o kadar fazla para kazanabilirsiniz. Özellikle cihazının herhangi bir IOT projesinde kullanılırsa ve uzun süre kesintisiz bir bağlantı verebilirseniz kazancınız çok daha fazla artacaktır.

Helium Ağında HNT kazanmak Proof of Coverage (PoC) algoritması ile çalışmakta. Proof of Coverage ağına hotspot cihaz bağlandığında diğer bağlanılan hotspot cihaz sayısı ve mesafe uzaklığına bağlı olarak HNT coin ödülü hesaplanır ve size günlük belirli bir HNT kazandırır.

Helium cihazları geliri etki eden noktalar ise anten kalitesi, anten uzunluğu ve bağlanabildiğiniz cihaz sayısı. Fakat hotspot cihazların kalitesi ve markasının hiçbir önemi yok. Hepsi aynı işlevi yapmakta.

HNT çıkarma sayısında ana faktör  hotspot cihazın donanımı değildir, anteninizin kaç dbi gücünde olduğu, anteninizin açık alandaki yön seçimi, bulunduğunuz bölgedeki ağ petek içinde bulunan cihaz sayısı ve kaç hotspota bağlanabilmiş olduğunuz en önemli etkenlerdendir.

Kripto para alabileceğiniz komisyon indirimli borsalar için tıklayın.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ