• BITCOIN/TL
  2155943,147
  % -0,06
 • ETHEREUM/TL
  103129
  % -1,59
 • RIPPLE/TL
  17.87
  % 2,57
 • BITCOIN CASH/TL
  16597.03,679
  % -0,49
 • LITECOIN/TL
  2750.98
  % -0,94
 • COSMOS HUB/TL
  285.05
  % -1,33
 • CARDANO/TL
  16.8
  % 1,36
 • TETHER/TL
  32.6
  % -0,08

FTM kan kaybederken Fantom’dan ikinci açıklama geldi

FTM kan kaybederken Fantom’dan ikinci açıklama geldi

Fantom Vakfı, Andre Cronje ve Andre Nell’in ayrılıklarının ardından devam eden tartışmalara bir yanıt olması amacıyla, uzun ve detaylı bir duyuru daha yaptı. Vakfın sitesinden yapılan açıklamada, Fantom’un kişilere bağlı olmayan bir ekip olduğu vurgusu yapılırken, Cronje’nin danışman olarak çalıştığı ve bazı ekiplerin kurulmasına da yardımcı olduğu belirtildi.

Fantom’un aynı düşünce ve çalışma azmiyle teknolojisini geliştirmeye devam ettiği, hatta ekiplerini büyütmek için yeni işe alımlar yaptığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Topluluğa zarar verme potansiyeli olan o yazının hataları ortaya çıktı ve kaldırıldı”

“Fantom hakkında son zamanlarda ortaya atılan yanlış bilgilerle ilgili daha önce cevap vermiş olsak da, bu konuların yeniden gündeme gelmesi üzerine bir kez daha açıklama yapma gereği hissettik. Ayrıca kısa süre önce de ‘Rekt’ adında bir şirket içinde Fantom Vakfı’yla ilgili birçok tutarsızlığın olduğu bir makale yayımladı. Yazı içineki hataların ortaya çıkmasıyla da bu makale kaldırıldı. Bu metin bilgisizlikten mi yoksa kötü niyetlerinden mi yayımlandı, bunu bilemeyiz ancak, makale hem Fantom Vakfı’na hem de topluluğa ciddi zarar verme potansiyeline sahipti.

Her şeyden önce şunu söylemeliyiz ki, Fantom Vakfı’nı bugün bu kadar güçlü yapanlar 2 milyondan fazla aktif cüzdan ve onların 200 milyondan fazla yaptığı işlemlerdir. Bu başarının altında bir ya da birkaç kişinin değil, tüm dünyadan binlerce kişinin katkısı yatmaktadır.

“Amacımız hiçbir zaman değişmeyecek”

Vakfın amacı her zaman; merkeziyetsiz, izin zorunluluğu gerektirmeyen ve lidersiz bir ekosistem oluşturmak ve dünyadan herkesin bu sistemle etkileşime girebilmesini sağlamaktır. Ancak bazen, önceden görülemeyen bazı değişiklikler yaşanır. Bu zorluklar karşısında nasıl mücadele ettiğiniz ve sorunların üstesinden nasıl geldiğiniz önemlidir. Misyonumuz her zaman aynıdır ve hiçbir zaman da değişmeyecektir.

Cronje: Fantom’un başarılı olacağından şüphem yok

Tüm bunlarla birlikte Andre Cronje’yle ilgili olarak doğrusunu anlatmak istediğimiz bazı yanlışlıklar mevcuttur. Andre resmi olarak kripto ve merkeziyetsiz finansı bırakmış olsa da, aşağıdaki açıklamayı da yapma gereğini hissetmiştir:

‘Kripto para ve merkeziyetsiz finanstan ayrılma, uzaklaşma kararı vermiş olsam da, Fantom ekibiyle olan ilişkim boyunca bana saygıda kusur etmeden davrandılar. Doğru teknoloji yolunda olduklarına inanıyorum ve başarılı olmaya devam edeceklerinden de hiç şüphem yok.’

“Fantom’da danışman olarak çalışıyordu’

Andre, Fantom ekibinde bir danışman olarak yer aldı. Bu hem vakfın internet sitesinde hem de diğer yerlerde çok net olarak her zaman vurgulandı. Bize yüksek seviyede teknik ve fon yönetimi konusunda tavsiyeler verdi ve bizi kendisinin saygı duyduğu ve Fantom ekosistemine katkı sağlayacağına inandığı kişi ve projelerle bir araya getirdi.

“Projeler sonlanmadı, ekiplere aktarılacak”

Andre ve Anton, 25 adet projeyi sonlandırmadılar. Onların projelerde yaptıkları işler, vâr olan ekiplere aktarılacak. Bu kişiler de bağımsız geliştiriciler ve çalışanlardan oluşuyor. Örnek olarak Multichain ve Yearn Finance’te yıllardır çalışan ekipler mevcut.

“Ekipteki kişiler yıllardır zaten çalışıyorlardı”

Andre ve Anton, Fantom’da hiçbir zaman çekirdek geliştirici olmadılar. Andre, geliştirici ekibin kurulmasına yardımcı oldu ancak Fantom’un bugün geldiği noktayı oluşturanlar, ekibin kendisidir. Geliştirici ekipte olan kişilerin bir bölümü zaten yıllardır Fantom ile birlikte çalışıyordu.

“Tek başlarına yapmaları imkansızdır”

Andre, Fantom’un teknolojisini inşa etmedi. Bunu zaten bir kişinin yapması da imkansızdır. Andre ve Anton aynı anda 25 projeyi yürütmüyorlardı. Bunu zaten iki kişinin tek başlarına yapmaları da imkansızdır. Dediğimiz gibi, hepsinde olmasa da, bu projelerin çoğu kendi ekiplerine sahiptir.

“Teknolojimizi geliştirmeye devam ediyoruz”

Ayrıca Fantom Vakfı, bu 25 projenin oluşturulmasında da yer almamıştır. Fantom teknolojisinin gelişimi, geçmişte olduğu gibi devam etmektedir. Hatta işe alımlar da yapılmaktadır. ‘Rekt’, vakıf hakkında birçok yanlış iddiada bulunan çürütülmüş bir makale yayınladı. Bu makale yayınlandıktan 1-2 saat sonra geri çekilmiştir.

Yaptığımız her şeyin, bir kişiyle değil, ekip çalışmasıyla oluştuğu fikriyle yolumuza devam ediyoruz. Katılımcıları tarafından inşa edilen bir platformuz ve yine daha hızlı, daha etkili ve çok daha fazla ölçeklenebilir bir blok zinciri arayan katılımcılar için vâr olmaya devam ediyoruz.

Desteğiniz için teşekkürler”

Kripto para alabileceğiniz komisyon indirimli borsalar için tıklayın.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ