• BITCOIN/TL
  2212918,372
  % 4,55
 • ETHEREUM/TL
  116272
  % 2,33
 • RIPPLE/TL
  19.03
  % 0,68
 • BITCOIN CASH/TL
  12927.7,615
  % 1,71
 • LITECOIN/TL
  2430.97
  % 2,86
 • COSMOS HUB/TL
  215.71
  % 3,04
 • CARDANO/TL
  14.53
  % 3,63
 • TETHER/TL
  33.06
  % -0,11

Ethereum Geliştiricisi Merge İçin Tarih Verdi

Ethereum Geliştiricisi Merge İçin Tarih Verdi

Ethereum’un çekirdek geliştiricisi Preston Van Looh’a göre Ethereum Merge’ün bu yıl Ağustos’ta gerçekleşme ihtimali var. Loon ayrıca Merge’ün bir sonraki zorluk bombası patlamadan önce tamamlanması için çalışıldığını söyledi.

Permissionless adlı konferansta ‘Merge’ün ne zaman gerçekeleşeceğine dair bir soru sorulan Van Loon, Ethereum Vakfı‘nda araştırmacı olan Justin Drake’in de yer aldığı panele şunları söyledi.

“Atamamız gereken son birkaç adım kaldı ve bildiğimiz kadarıyla her şey plana uygun bir şekilde ilerlerse Ağustos’ta olabilir.”

Merge, mevcut Ethereum Mainnet’ini beacon chain proof-of-stake (PoS) sistemiyle birleştirecek olan uzun süredir beklenen Ethereum yükseltmesidir. Dün Cryptonews.com tarafından bildirildiği üzere ana ağda dağıtımdan önce blockchain gelişiminin test edilmesini sağlayan Ropsten genel test ağının 8 Haziran’da Merge’den geçmesi bekleniyor. Bu, ana Ethereum blok zincirinin PoS’a geçmesine hazırlık olarak yapılan birkaç testin en sonuncusudur.

Etkinliğin ev sahiplerinden olan Bankless podcast’inin bir tweet’ine göre Drake, Merge’ün Ağustos ayında gerçekleşmesi için “şartların uygun olduğunu” söyledi:

“Ağustos ayındaki zorluk bombasından önce bunu gerçekleştirmek için güçlü bir istek var.”

Buz Devri olarak da blinen zorluk bombası, blokları ve tüm Ethereum (ETH) ağını yavaşlatan bir özelliktir. Uzun bir süredir Ethereum 2.0’a geçiş için çalışma yapılırken geliştiriciler bu zorluk bombasını yapay ve kademeli olarak yeni bloklar üretmeyi daha zor ve madenciliği karsız hale getiren bir mekanizma olarak buldular.

Buz Devri birçok kez taşındı ve geliştiricilerin geri gelmesini engellemek istediği görülüyor.

Van Loon, “Taşımak zorunda değilsek Merge’ün en kısa sürede gerçekleştirelim” dedi.

Zorluk bombası, madencileri Merge’ün ardından mevcut proo-of-work (PoW) zincirinde kalmaktan caydırmak ve geliştiricileri PoS’a geçiş için çalışmaya teşvik etmek içindir.

Daha önce Merge’ün bu yıl Mayıs ya da Haziran aylarında gerçekleşmesi bekleniyordu. Zorluk bombası ertelenmeden önce Ethereum geliştiricisi Tim Beiko şunları söylemişti: “Kodun oluşturulmasından ana ağdaki birleşmeyi görene kadar geçecek dört ayın iyi bir zaman dilimi olduğunu düşünüyoruz. Kodun Şubat ayına kadar oluşturulma ihtimali olduğunu düşünüyoruz (elbette pek çok bilinmezlik var!), bu nedenle zorluk bombasını buna dayanarak kurmaya karar verdik.”

Beiko, geliştiricilerin Merge için hazır olmaması durumunda zorluk bombasının tekrar ertelenebileceğini de sözlerine ekledi.

Yine de geliştiriciler daha önce Haziran ayındaki zorluk bombasını ertelememeye karar vermişti. Bu ayın başlarında Fortune’a konuşan Beiko, geliştiricilerin gerekirse zorluk bombasını dört hafta içinde erteleyebileceklerini ve sürecin zor olmadığını, ancak bunun şimdilik “geliştiricilere daha fazla iş çıkaracağını, bu nedenle herkesin en büyük isteği göz önünde bulundurulduğunda zorluk bombasını ertelemeden birkaç hafta atlatılabilirse buna değebileceğini” söyledi.

Bu arada yatırım şirketi Galaxy Digital‘de araştırma görevlisi olan Christine Kim, Nisan ayının sonlarında geliştiricilerin muhtemelen “yanlış bilgiler aktaran medyanın eleştirilerine, histerisine ve birleşmenin olmayacağına ya da zorluk bombası Aralık ayına ertelendiği için o zaman gerçekleşeceğine dair söylemlerine maruz kalmak istemediklerini” söyledi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ