• BITCOIN/TL
  297479,426
  % -5,43
 • ETHEREUM/TL
  19919.97
  % -4,03
 • RIPPLE/TL
  6.91
  % -5,51
 • BITCOIN CASH/TL
  4727.87,692
  % -7,23
 • LITECOIN/TL
  1331.78
  % -7,09
 • COSMOS/TL
  96.32
  % -9,03
 • CARDANO/TL
  11.91
  % -7,14
 • TETHER/TL
  8.43
  % 0,03

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişme ve Düzeylere Dikkat!

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişme ve Düzeylere Dikkat!
 • Altın fiyatları, Çarşamba günü 1.890 dolardan yeni birçok ayın en yüksek düzeyine ulaştı.
 • XAU/USD paritesi üçüncü haftada artış kaydetti.
 • Tanınan analist Eren Şengezer’e nazaran, teknik fotoğraf altın fiyatları için bir sonraki ralliden evvel aşağı gerçek bir düzeltme olabileceğini gösteriyor.

XAU/USD paritesi haftaya sağlam bir temelde başladı ve şu anda 1.840 dolar civarında bulunan kritik 200 günlük SMA’nın üzerindeki kırılmanın akabinde yükselen teknik satın alma baskısıyla rallisini uzattı. Ocak ayının başından bu yana en yüksek düzeyini Çarşamba günü 1.890 dolar ile yeniledikten sonra parite yükseliş ivmesini kaybetti ve Perşembe günü tekrar çekişini kazanmadan ve mütevazı artışlar kaydetmeden evvel 1.870 dolar alanına çekildi. Altın fiyatları, hafta sonu öncesinde 1.880 doların altına düşmesine karşın, üçüncü haftayı olumlu bölgede kapattı.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

Değerli makroekonomik dataların ve temel gelişmelerin yokluğunda, olumlu piyasa ortamı doların hafta başında talep bulmasını zorlaştırdı. Ayrıca altın fiyatları, Şubat başından bu yana birinci defa 200 günlük SMA’nın üzerine çıktıktan sonra alıcıları çekti.  Salı günü gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi yaklaşık %1 paha kaybetti ve USD’nin faiz kaybetmeye devam etmesine neden oldu. Geniş tabanlı USD zayıflığını yansıtan ABD Doları Endeksi (DXY) yaklaşık üç ayda 89.69 ile en makûs düzeyine geriledi ve XAU/USD’nin mütevazı günlük kayıplar kaydetmesine müsaade verdi.

Çarşamba günü günün birinci yarısında USD satışları bozulmadan kaldı ve altın 1.890 dolara çıktı. Amerikan seansı sırasında, FOMC’nin Nisan toplantı tutanaklarında görülen şahin tonu, ABD T-tahvil getirilerini artırdı ve doların gücünü yine kazanmasına yardımcı oldu.  FOMC’nin yayını, birkaç FED siyaset yapıcısının, siyaset yansısını tetiklemek için kâfi delil sağlamadan evvel enflasyon yükselmesi risklerini istenmeyen düzeylere yükselttiğini ortaya koydu. Ek olarak kimi iştirakçiler, iktisat FED’in gayelerine gerçek ilerlemeye devam ederse, önümüzdeki toplantılarda varlık alımlarının suratını ayarlamaya yönelik bir planı tartışmaya başlamanın uygun olacağını düşündü. 10 yıllık ABD T-bonosu yaklaşık %3 arttı ve XAU/USD’yi günlük rallisini geri çekmeye zorladı.

Bununla birlikte, Wall Street’in ana endeksleri Perşembe günü etkileyici yararlar kaydetmeyi başardığı için, FOMC’nin ABD doları ve T-tahvil getirileri üzerindeki olumlu tesiri kısa ömürlü kaldı. Sonuç olarak, XAU/USD gün içinde %0.4 yükseldi. Cuma günü ABD’den gelen bilgiler, özel daldaki ekonomik aktivitenin Mayıs ayında IHS Markit’in İmalat ve Hizmet PMI’larının yeni seri doruklara ulaşmasıyla güçlü bir süratte büyümeye devam ettiğini gösterdi. Yayın ayrıyeten girdi fiyatlarında keskin bir artışa dikkat çekti ve hafta sonu öncesinde USD’ye yardımcı olurken altın’ın üst taraflı hareketini sınırladı.

Gelecek hafta altın fiyatları için kritik gelişmeler ve tarihler nelerdir?

Önümüzdeki haftanın başında rastgele bir üst seviye makroekonomik data yayımlanmayacak ve tanınan analist Eren Şengezer’e nazaran, XAU/USD’nin teknik olarak hareket etmeye devam etmesi mümkün. Salı günü, Konferans Kurulu’nun ABD Tüketici İnanç Endeksi, bilhassa tüketici hassaslığında bir bozulma gösteriyorsa Eren Şengezer’e nazaran, bir piyasa yansısını tetikleyebilir. ABD pay senetlerindeki düşüş Eren Şengezer’e nazaran, USD’nin rakiplerine karşı dirençli kalmasına ve XAU/USD’nin üst istikametli sonunu muhafazasına yardımcı olabilir.

Perşembe günü, ABD Ekonomik Tahlil Ofisi, birinci çeyrek GSYİH büyümesine ait ikinci iddiasını yayınlayacak ve Eren Şengezer’e nazaran bu iddianın, +%6,4 olan birinci iddiadan değerli ölçüde sapma mümkünlüğü düşüktür. Günün ilerleyen saatlerinde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Finans Hizmetleri Meclis Tahsisleri Alt Komitesi huzurunda söz verecek. Piyasa iştirakçileri, enflasyon beklentileri ve Biden idaresinin vergilerle ilgili önerdiği değişikliklerle ilgili yeni ipuçları arayacak. Eren Şengezer’e nazaran, ABD T-tahvil getirileri ile altın ortasındaki aksi korelasyon bu konuşma sırasında bozulmadan kalabilir.

Son olarak Eren Şengezer’e nazaran, yatırımcılar Cuma günü FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Ferdî Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi’ne çok dikkat edecekler. Ayın başlarında, Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) görülen keskin artış, XAU/USD’nin günlük bazda %1’den fazla bedel kaybetmesine neden oldu. Çekirdek PCE Fiyat Endeksi’nin Mart’taki %1.8’den Nisan’da %2.4’e yükselmesi bekleniyor ve beklenenden daha yüksek bir okuma Eren Şengezer’e nazaran, emsal bir tepkisi tetikleyebilir ve bunun karşıtı de geçerlidir.

Altın fiyatları haftaya hangi düzeyleri görebilir? Analist açıklıyor

Eren Şengezer’e nazaran, Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi Cuma günü üst üste üçüncü günde 70’in üzerinde kaldı ve XAU/USD’nin teknik olarak çok alımda kaldığını ve bir sonraki etaptan evvel bir düzeltme yapabileceğini gösteriyor. Aşağı tarafta Eren Şengezer’e nazaran, birinci takviye 1.840 dolar (200 günlük SMA) öncesinde 1.850 dolar (Ocak-Mart düşüş trendinin Fibonacci %61.8 geri çekilmesi) düzeyinde bulunuyor. İkinci dayanak devam ettiği sürece Eren Şengezer’e nazaran, alıcılar bunu long konumlar eklemek için bir fırsat olarak görebilirler.

Bu düzeyin altında Eren Şengezer’e nazaran, bir sonraki takviye olarak 1.820 dolar (20 günlük SMA, Fibonacci %50 geri çekilme) görülebilir. Öte yandan Eren Şengezer’e nazaran, yakın vadeli bir direnç 1.900 dolarda (psikolojik seviye) ve öncesinde 1.890 dolar (19 Mayıs en yüksek) düzeyinde oluşmuş üzere görünüyor. Eren Şengezer’e nazaran, 1.930 doların üzerinde bir günlük kapanış, kapıyı 1.930 dolara (statik direnç) gerçek ek karlar için açabilir.

Altın fiyatları için hassaslık anketi

FXStreet uzmanlarının %54’ü altın fiyatları için yükseliş bekliyor. Bununla birlikte, ortalama 1.870 dolarlık amaç, birtakım uzmanların bu vakit diliminde derin bir düzeltme öngördüğünü gösteriyor. Bir aylık görünümde, yükseliş görünümü ortalama 1.897 dolar maksadıyla bozulmadan kalıyor.

Ekonomist ve analistler açıkladı: Altın için haftaya bu datalar önemli!

Ekonomist ve analistlere nazaran, altın fiyatları için önümüzdeki hafta izlenecek birkaç değerli data bülteni var. Bilhassa Salı günkü CB tüketici inancı, Perşembe günkü ABD 1. Çeyrek GSYİH ve sağlam mal sipariş sayılarının yanı sıra Cuma günkü ferdî gelir ve PCE fiyat endeksi izlenecekler ortasında. TD Securities global strateji başkanı  Bart Melek, bahse yönelik şunları söyledi:

Tüketici inancı burada gecikmeli bir gösterge olmasına karşın epey kıymetli. Ayrıyeten izlenecek bültenler sağlam tüketim malları siparişleri ve şahsî gelirdir. Beklenenden daha zayıf datalar, altın fiyatları için olumlu sonuçlanacak. Piyasa, son vakitlerde gördüklerimize karşın, rastgele bir formda sıkılaştırmaya başlamak için özel bir aciliyet olmadığı sonucuna varacak.

Göz önünde bulundurulması gereken öteki datalar ortasında; konut fiyat endeksi ve Salı günkü yeni konut satışları ve Perşembe günü bekleyen mesken satışları ile işsizlik müracaatları yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

X