• BITCOIN/TL
  1899291,105
  % -0,15
 • ETHEREUM/TL
  103430
  % 1,32
 • RIPPLE/TL
  14.65
  % 2,90
 • BITCOIN CASH/TL
  11771.98,678
  % 6,35
 • LITECOIN/TL
  2259.45
  % 3,27
 • COSMOS HUB/TL
  199.76
  % 1,47
 • CARDANO/TL
  13.17
  % 4,46
 • TETHER/TL
  32.85
  % -0,20

BlackRock Yayınladığı Raporla Altın Yatırımcılarını Uyardı

BlackRock Yayınladığı Raporla Altın Yatırımcılarını Uyardı

BlackRock, enflasyon oranlarını ve global hisse piyasalarındaki hareketliliği baz alarak yeni bir altın raporu yayınladı. Piyasadaki dalgalanmalara karşı altın ile hedge alan yatırımcılar, bunun doğru bir tercih olmayabileceği konusunda uyarıldı.

Altın fiyatı, geçen yıl rüzgarın arkadan esmesi ile birlikte yükselmeye başlamıştı. BlackRock Global Allocation Fund yöneticilerinden Russ Koesterich, ekonomik iyileşmenin hızlanması halinde bu rüzgarın tersten esmeye başlayabileceğini açıkladı.

Ons altın, altı ay içerisinde %11,75 değer kaybederken; dijital altın olarak anılan Bitcoin %434 değer kazandı.

“Hedge olarak başarısızlığa uğruyor”
BlackRock’ın uzman ismi, riskli varlıklar ile altın arasındaki ilişkinin, teknoloji hisseleriyle olan ilişkiden daha kuvvetli olduğunu söyledi.

Altının üstlendiği “enflasyona karşı hedge olma” rolünün “biraz abartılmış” olduğunu dile getiren isim, “Altın birkaç yüzyıl gibi uzun vadeler için makul bir değer saklama aracı. Ama bu güvenilirlik, yatırımın süresi değişince azalıyor.” dedi.

Dijital altının popülaritesi artıyor
Voyager Digital CEO’su Steve Ehrlich, Bitcoin’in kısıtlı arzı sebebiyle “altının yerini alabileceğini” söylerken BTC, dolar karşısında değer kazanmayı sürdürüyor. Bloomberg Intelligence’ın kıdemli emtia analisti Mike Mcglone, 8 Mart tarihli analizinde şu yoruma yer verdi:

“Altın; mücevherlerde ve koleksiyonlarda kullanılmaya her daim devam edecek. Ama Bitcoin, değer saklama aracı olma rolünü ondan almaya başladı.”

CNN’in haberine göre Swissquote analisti İpek Özkardeşkaya ise Bitcoin’in, “enflasyona karşı hedge olma” görevini üstlenebileceğinden şüpheli.

Piyasadan en güncel haberler için telegram sayfamızı takip edin.

YORUMLAR YAZ