• BITCOIN/TL
  2162577,322
  % -2,15
 • ETHEREUM/TL
  112882
  % -0,95
 • RIPPLE/TL
  19.84
  % -1,11
 • BITCOIN CASH/TL
  12108.7,505
  % -2,91
 • LITECOIN/TL
  2371.52
  % 0,66
 • COSMOS HUB/TL
  205.17
  % -0,23
 • CARDANO/TL
  13.43
  % -3,74
 • TETHER/TL
  32.84
  % -0,29

Doge Günü (dogeday) kutlanıyor: Her yerden Dogecoin destekçileri bir araya geldi

Doge Günü (dogeday) kutlanıyor: Her yerden Dogecoin destekçileri bir araya geldi

Dogecoin yatırımcıları ve destekçileri, 20 Nisan’ı “Doge Günü” olarak kutlamak için bir araya geldi.

Peki bu tarih neden seçildi? Her yıl dünya çapında bugün, birçok esrar kullanıcısı tarafından resmi olmayan bir kutlama günü ve aynı zamanda Dogecoin hakkında olumlu tweet’leriyle bilinen Tesla CEO’su Elon Musk ile de ilişkilendiriliyor. 20 Nisan günü, “Elon Musk Günü” olarak da belirlendi. Austin Tesla Sahipleri Kulübü, bugünü “Elon Musk Günü” olarak kutlamak için uzun zamandır hazırlık yapıyordu. Bu fikir, genç bir Tesla yatırımcısı olan Anuarbek Imanbaev’den çıktı. Musk’ı anmak için hayata veda etmesini beklemek istemeyen Imanbaev, “Kahramanlarımız anmak için genelde çok uzun süre bekleriz. Neden bekleyelim?” diyor. Twitter’da Doge Günü’nün yanı sıra Elon Musk Günü için de hashtag çalışması var.

#DogeDay çılgınlığına bazı ünlü markalar da katıldı. Örneğin Snicker, aşağıdaki tweet’te görülebileceği üzere, Doge Günü’ne özel bir GIF hazırlayarak yayınladı. Amerikan atıştırmalık markası Slim Jim de son birkaç gündür Dogecoin’le ilgili paylaşımlar yapıyor. Ünlü çevrim içi tüketici elektroniği satıcısı Newegg de Dogecoin’i bir ödeme seçeneği olarak kabul etmeyi düşündüklerini açıkladı.

Bu aynı zamanda kripto paranın fiyatını 1 dolara çıkarmak için yapılan bir organizasyon. Başarılacak mı, yoksa daha önce birçok örnekte olduğu gibi satıcılar mı baskın gelecek bilinmiyor. Bilinen bir şey var ki çevrim içi topluluğun organize çabası, piyasa fiyatları üzerinde şaşırtıcı derecede etki oluşturabiliyor. GameStop hisselerinde yaşananlar buna iyi bir örnek. Hisse senedinin çılgın yükselişinin ardından büyük bir çöküşe geçtiğini de not etmek gerek.

Dogecoin, bilindiği üzere bir ‘şaka parası’ olarak oluşturuldu ve Bitcoin’in aksine var olabilecek Dogecoin sayısının bir sınırı yok. Dogecoin arzı her geçen gün artıyor ve bugün itibari ile yaklaşık 130 milyar DOGE dolaşımda.

Kitleler, kutlama gününde bir araya gelirken #DogeDay etiketi, Twitter’da Türkiye gündemine de girdi. Şimdiye kadar bu etiketle 115 binden fazla tweet atıldı. Dogecoin, TSİ 02.15’te 0.41 dolardan işlem görüyor. Kripto paranın zirve noktası, geçtiğimiz haftaki 0.45 dolar seviyesiydi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
YORUMLAR YAZ