• BITCOIN/TL
  2165166,362
  % -2,65
 • ETHEREUM/TL
  114350
  % 1,03
 • RIPPLE/TL
  19.62
  % -1,91
 • BITCOIN CASH/TL
  12031.49,434
  % -5,20
 • LITECOIN/TL
  2394.46
  % 2,12
 • COSMOS HUB/TL
  202.67
  % -1,77
 • CARDANO/TL
  13.46
  % -4,02
 • TETHER/TL
  32.84
  % -0,32

Do Kwon Açıklama Yaptı Terra (LUNA coin) %2000 Yükseldi

Do Kwon Açıklama Yaptı Terra (LUNA coin) %2000 Yükseldi

Terraform Labs şirketinin CEO’su Do Kwon sessizliğini bozdu. Kwon, LUNA Coin için yeniden yapılanma planlarını paylaştı. CEO’nun açıklamalarının ardından Terra fiyatı %2000’in üzerinde yükseldi. İşte yaşanan en son gelişmeler.

Terra CEO’su Neden Ortadan Kayboldu

Kwon’un bir süre açıklama yapmamasının ardından Binance CEO’su Terra LUNA Coin Açıklamasında bulunmuştu. Sessizliğini bozan Kwon, açıklama yapmadığı süre zarfında topluluk ile iletişime geçtiğini ifade etti:

“Son birkaç günü Terra topluluk üyelerini telefonla arayarak geçirdim; Topluluk üyeleri, çalışanlar, arkadaşlar ve aile. UST 1:1 tarafında harap oldu. Yaptığım işin hepinize verdiği acıdan dolayı kalbim kırıldı.  Do Kwon

https://twitter.com/stablekwon/status/1525238416991891457

Do Kwon, merkeziyetsiz stablecoin fikrinin hala arkasında olduğunu bildiriyor. Ancak Kwon UST’nin durumunun parlak olmadığını da belirtiyor. Terra CEO’su kripto para piyasalarına büyük zarar veren UST depreminin ardından satış yapmadığının altını çizdi:

“Hala merkezi olmayan finansın merkezi olmayan parayı hak ettiğine inanıyorum. Ancak şu anki haliyle UST’nin o para olmayacağı açık. Bu olaydan ne ben ne de mensubu olduğum herhangi bir kurum hiçbir şekilde kâr etmedi. Kriz sırasında ne LUNA coin ne de UST sattım.” Do Kwon

LUNA Yeniden Güven Sağlamayı Hedefliyor

LUNA Coin arzının fiyat düşerken durmaksızın artması kripto para piyasalarında bir deprem meydana getirdi. Üstelik Terra’nın stablecoin projesi olan UST’de 1:1 oranını koruyamayarak nakitte bulunan yatırımcıları ciddi zarara uğrattı. Bu gelişmelerin ardından kısa sürede bir çözüme ulaşılmaması ciddi bir güven kaybına sebep oldu.

Terra CEO’su Do Kwon, kaybettikleri güvenin farkında olduklarını belirterek yeniden inşa edeceklerini bildirdi. CEO, hesap hareketlerini açık bir şekilde paylaşarak bu süreçte yapılanları belgeleyeceklerini duyurdu. Kwon, Terra ekibinin yoğun bir şekilde çalışmasından kaynaklı olarak rezerv kullanım verilerinin paylaşılmasının zaman alacağını bildirdi:

“Şu anda USD sabitinin korunamaması olayı sırasında LFG BTC rezervlerinin kullanımını belgelemek için çalışıyoruz. Ekiplerimiz aynı anda birden fazla görevi üstlendiği için lütfen sabırlı olun.” Do Kwon

Terra CEO’su topluluk ile beraber hareket ettiklerini belirtiyor. Do Kwon, Agora blogu üzerinden LUNA Coin topluluğu ile iletişim kuruyor. Kwon Terra’yı kurtarma planlarına yönelik adımları bu blog üzerinden paylaştı. Terra CEO’su son paylaştığı tweet ile topluluğun önerilerinin göz önüne alındığını bildirdi:

“Agora’da topluluk için ilerlemek için en iyi adımlar konusunda birden fazla öneri var. Birçoğunu okuduktan sonra, en iyi adımların ne olduğuna dair düşüncelerimi yazdım: Do Kwon

Açıklamalar Kafa Karıştırıyor

Terraform Labs şirketinin CEO’su Do Kwon’dan ses çıkmadığı süre içerisinde Binance CEO’su Changpeng Zhao dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Zhao’nun açıklamaları sonrasında Terra’ya güven ciddi bir şekilde sarsılmıştı.Binance CEO’su Terra’dan; ağı düzenlemeleri, fazladan basılmış LUNA’ları yakmaları ve UST sabitliğini sağlamaları isteğinde bulunmalarına rağmen geliştiricilerden bir yanıt alamadıklarını belirtmişti:

Bu UST/LUNA olayının Terra ekibi tarafından nasıl ele alındığı (veya alınmadığı) konusunda büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Geliştiricilerden ağı geri yüklemelerini, fazladan basılmış LUNA’yı yakmalarını ve UST sabitleyicisini kurtarmalarını istedik. Şu ana kadar hiçbir olumlu veya çok fazla yanıt alamadık. Durumu 7/24 yakından izlemeye devam edeceğiz. Alınan tüm eylemler duyurulacak.”

Changpeng Zhao açıkça Terra’nın hatalar yaptığını belirtmiş oldu. Özellikle dev borsanın yardım teklifine Terra tarafından bir yanıt gelmemesi ciddi soru işaretleri oluşturdu. Bu sebeple LUNA’ya yönelik güvenin yeniden inşa edilmesinin kolay olmayacağı düşünülüyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ