• BITCOIN/TL
  2121134,544
  % 6,40
 • ETHEREUM/TL
  97085
  % 3,73
 • RIPPLE/TL
  16.66
  % 2,71
 • BITCOIN CASH/TL
  14968.33,634
  % 7,53
 • LITECOIN/TL
  2640.11
  % 3,23
 • COSMOS HUB/TL
  273.49
  % 3,42
 • CARDANO/TL
  14.55
  % 4,92
 • TETHER/TL
  32.19
  % -0,35

Chiliz (CHZ) neden yükseliyor? Son 3 ayda %9000 artış

Chiliz (CHZ) neden yükseliyor? Son 3 ayda %9000 artış

Chiliz, son günlerde kripto para piyasasının yıldızı oldu. Barcelona’dan Juventus ve Galatasaray’a kadar dünyada ve Türkiye’de birçok futbol kulübü ile anlaşması olan Chiliz (CHZ), son bir haftada yüzde 300, son üç ayda ise tam yüzde 7000 artış yaşadı. Bugün 0.95 doları gören CHZ, piyasa değerinde de 4.5 milyar dolara ulaştı. Bu büyük artış nasıl geldi?

Chz yatırımcıları Amerika’da 50 milyon dolarlık yatırım yapmak için ofis açan Chiliz(chz) Nba anlaşmasını bekliyor. İngiliz kulüpleriyle yapılacak anlaşma da Chz’de değer artışı bekleniyor.

Her şeyden önce futbol ve kripto para sektörü birbirine yakın iki alan. Kripto para yatırımcıları kitlesiyle futbol kitlesinin önemli bir kısmı aynı kümede. İyi bir pazarlama ve etkili bir kullanım senaryosu ile birleştiğinde Chiliz, piyasadaki pek çok diğer kripto paradan sıyrıldı.

chiliz chz teknik analiz

chiliz chz teknik analiz

Bilindiği üzere Chiliz, spor kulüplerine kendi token’larını çıkarmaları için yardımcı oluyor. Kulüpler bu token’ların satışından önemli bir gelir elde ederken taraftarlar da elindeki taraftar token’larıyla bazı ayrıcalıklardan faydalanabiliyor, bazı kulüp kararlarında oy hakkı elde ediyor. Her yeni anlaşma ve on binlerce taraftarın katılımıyla Chiliz ekosistemi büyüme kaydediyor.

CHZ’deki yükselişte kripto para piyasasının bir boğa döngüsü içinde olmasının en büyük etken olduğu söylenebilir. Geçmişteki boğa döngülerinde birçok kripto para bugüne benzer şekilde katlanarak değer kazanmıştı. Chiliz gibi bazı kripto paralar da böyle bir ortamda yenilikler, yeni anlaşmalar, ortaklıklar ile geliştirme sürecine devam ederek farklılaşır.

Chiliz için yakın zamandaki ilk büyük katalizör, ABD’ye 50 milyon dolar yatırım yapılacağı haberiydi. Bu haberin ardından kripto para önemli bir ivme kazandı. New York’ta bir ofis açan şirketin aynı zamanda Formula 1 takımlarıyla da görüşmelerde bulunduğu öğrenilmişti. Ayrıca ABD’ye yapılan yatırımla beraber NBA takımları ile anlaşmalar yapılacağı konusunda beklentiler de var.

Sonrasında NFT’ler devreye girdi. Chiliz, kulüp NFT’leri oluşturdu ve bunların yakında Socios.com uygulamasında görülmesi bekleniyor. Aşağıda Galatasaray’ın bu konudaki duyurusunu görüyorsunuz:

NFT, son birkaç haftada kripto para piyasasında gündemi domine etti. Henüz dün Beeple’ın NFT tabanlı eseri 69 milyon dolara alıcı buldu.

Diğer yandan önde gelen kripto para borsalarından OKEx, Chiliz’i listelemeye başladı ve bu listelemeyle beraber 150 bin dolarlık taraftar token’ının dağıtıldığı bir kampanyaya start verdi.

Görülebileceği gibi, fiyat artarken Chiliz’de geliştirmeler, iş birlikleri ve yeni kampanyalar birbiri ardına devam etti. Boğa piyasasından dolayı doğal bir artış eğilimde olan kripto para için bu faktörlerin her biri ek katalizör görevi görmüş olabilir. Chiliz’de önemli bir dirençle karşılaşmadan devam eden bu büyük artış sırasında geri çekilmelere karşı da her zaman tetikte olmak gerekiyor.

Chiliz borsasından fan tokenler diğer borsalarda listelenmeden alabilirsiniz. Kayıt için tıklayın.

Telegram grubumuzda kripto para dünyasındaki gelişmeleri konuşuyoruz. Katılmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ