• BITCOIN/TL
  2156568,741
  % -1,36
 • ETHEREUM/TL
  112771
  % -0,13
 • RIPPLE/TL
  19.64
  % -0,13
 • BITCOIN CASH/TL
  12018.39,203
  % -2,64
 • LITECOIN/TL
  2360.35
  % 1,25
 • COSMOS HUB/TL
  204.17
  % 0,77
 • CARDANO/TL
  13.39
  % -3,05
 • TETHER/TL
  32.81
  % -0,26

Bittrex; Monero (XMR), Zcash (ZEC) ve Dash’i (DASH) listeden çıkarıyor

Bittrex; Monero (XMR), Zcash (ZEC) ve Dash’i (DASH) listeden çıkarıyor

Kripto para borsası Bittrex, gizlilik odaklı kripto paraları platformundan kaldırıyor.

Bittrex’ten yapılan açıklamaya göre; XMR, ZEC ve DASH, TSİ 16 Ocak 02.00’de listeden çıkarılacak.

Bu kripto paraların listeden çıkarılmasıyla birlikte aşağıdaki işlem çiftleri de tamamen kalkacak:

BTC-XMR, ETH-XMR, USDT-XMR
BTC-ZEC, ETH-ZEC, USDT-ZEC, USD-ZEC
BTC-DASH, ETH-DASH, USDT-DASH, USD-DASH

Açıklamada, bu kripto paraları borsa üzerinde tutan kullanıcılar için 30 güne kadar para çekme süresi tanınacağı, bazı durumlarda bu sürenin kısaltılabileceği belirtildi.

Bittrex neden böyle bir karar aldı?
Bittrex’in bu adımı, regülasyonlarla doğrudan ilgili. ABD başta olmak üzere devletlerin gizlilik odaklı kripto paralarla işlem yapılmasını istemedikleri biliniyor. Bu kripto paralarla yapılan işlemler, bilindiği üzere, takip edilemiyor. Hatta bir Europol yetkilisi, geçen yıl Monero’nun büyük zorluk çıkardığını itiraf etmişti.

Geçtiğimiz yıl Güney Koreli yetkililer, borsalara gizlilik odaklı kripto paraları listeden çıkarmaları için baskı yapmıştı. Bugün itibari ile Güney Kore’de bu kripto paralardan birini veya birkaçını listeleyen tek borsa kalmadı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Blockchain hukukçusu Jake Chervinsky, “Mahremiyet anayasal bir haktır, suç değildir. Borsaların sırf gizliliği sağlayan özelliklere sahip oldukları için varlıkları kaldırdığını görmek son derece hayal kırıklığı yaratan bir durum. Bunu gerektiren hiçbir yasa veya düzenleme yok, sadece ABD Adalet Bakanlığı’nın gizliliğin ‘olası suç davranışının bir göstergesi’ olduğu görüşü var.” yorumunu yaptı.

The Block’un araştırma müdürü Larry Cermak ise “Bu muhtemelen ABD’li borsaların FATF’ye verdiği ilk reaksiyon. Güney Kore’de gizlilik odaklı kripto paraların çıkarılması konusunda benzer hamleler gördük. Doğruysa, diğer ABD borsaları da bu yolu izleyecek.” dedi.

G20’nin Mali Eylem Görev Gücü, yani FATF, kripto para transfer işlemlerinde kullanıcı bilgilerinin de şirketler arasında aktarılmasına dair bir tavsiye kararı yayınlamıştı. Bu kararın 2021’de resmen uygulamaya konması bekleniyor.

YORUMLAR YAZ