• BITCOIN/TL
  312577,547
  % -1,88
 • ETHEREUM/TL
  20951
  % -5,62
 • RIPPLE/TL
  7.32
  % -6,82
 • BITCOIN CASH/TL
  5068.83,584
  % -5,80
 • LITECOIN/TL
  1423.41
  % -3,23
 • COSMOS/TL
  107.83
  % -8,86
 • CARDANO/TL
  12.92
  % -6,64
 • TETHER/TL
  8.41
  % -2,23

Bitcoin’i Dump’layan Elon Musk’a Darbe: Tesla Hisseleri Çakıldı!

Bitcoin’i Dump’layan Elon Musk’a Darbe: Tesla Hisseleri Çakıldı!

Compound Capital Advisors’ın kurucusu ve başkanı Charlie Bilello, Tesla hisselerinin 26 Şubat’ta ulaştığı 883 dolarlık zirvesinden %36 oranında düştüğünü tweetledi. Peki, bunun sebebi şirketin Bitcoin (BTC)’i ödeme şekli olarak reddetmesi mi?

Tesla yüzde 36 düştü: Sebebi Bitcoin reddi mi?

Hem Ocak zirvesi hem de kademeli düşüşün mevcut sonucu, Elon Musk’ın Twitter hesabında Bitcoin duyurularını yaptığı tarihlere yakın duruyor. Bilello, Tesla’nın hisse fiyatının geçen yılın Mart ayından bu yana ilk kez 200 günlük MA değerinin altına düştüğünü gösteren bir grafik tweetledi. Geçen yılın Mart ayında kripto para birimi de dahil olmak üzere piyasalar çökmüş, petrol sıfırın altına inmiş ve Bitcoin 24 saatte piyasa değerinin yüzde 50’sini kaybedip 4.000 doların altına inmişti.

Kara Perşembe, Çin’de ortaya çıkan ve dünya çapında ekonomik durgunluğa neden olan, ardından karantinalarla gelen salgının bir parçası olarak ortaya çıkmıştı. Ancak o zamandan beri Tesla yükselmeye başlamıştı. 29 Ocak’ta Elon Musk, Twitter biyografisine Bitcoin’i eklemişti. Ertesi gün, Bitcoin destekçisi olduğunu ilan ettiğinde Tesla hisseleri 883 dolara ulaştı. O zamandan beri fiyat düşüyor. TSLA şu anda 571 dolardan el değiştiriyor. Bu süreçte Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık BTC alıp 270 milyon dolarını sattığını belirtmekte fayda var.

Tesla, BTC yerine DOGE’u mu seçiyor?

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Perşembe günü Elon Musk, şirketin ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmeyeceğini tweetlemişti. Bu durum, BTC’yi 47.000 dolar seviyesine itti. Aynı zamanda bazı kripto kullanıcıları şirketin en yeni ürünü Cybertruck için siparişlerini iptal etmeye başladı. Diğerleri ise Tesla’nın ürünlerinin boykot edilmesini istiyor.

Musk’ın Bitcoin’i kabul etmeyi bırakmasının nedeni, madenciler tarafından kullanılan enerjiyi üretmek için kullanılan petrol ve kömürden, bıraktıkları büyük karbon ayak izinden kaynaklanıyordu. Ancak Musk geçtiğimiz günlerde Twitter’da bir anket yaptı ve takipçilerine Tesla’nın Dogecoin’i kabul etmesi gerekip gerekmediğini sordu sordu. Bu anket, Tesla’nın Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmekten vazgeçmesinden önce yayınlanmıştı.

İlginç bir şekilde her iki kripto para birimi de proof-of-work (PoW) konsensüs protokolü üzerinde çalışıyor ve madenciliği için fosil yakıt kullanımı gerekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

X