• BITCOIN/TL
  2138272,472
  % 6,67
 • ETHEREUM/TL
  97446
  % 3,64
 • RIPPLE/TL
  16.78
  % 3,74
 • BITCOIN CASH/TL
  14775.19,614
  % 6,12
 • LITECOIN/TL
  2661.14
  % 4,57
 • COSMOS HUB/TL
  273.76
  % 3,81
 • CARDANO/TL
  14.74
  % 5,83
 • TETHER/TL
  32.25
  % -0,12

Binance CEO’sundan Bitcoin ve altcoin yorumu: Yolun hâlâ başındayız

Binance CEO’sundan Bitcoin ve altcoin yorumu: Yolun hâlâ başındayız

Dünyanın en çok hacme sahip olan kripto para borsası Binance’in kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao, dün rekor oranda BNB yakılmasının ardından 2021 beklentilerini açıkladığı bir yazı yayımladı.

Yazısına dün yakılan BNB miktarının şu ana kadarki en yüksek miktar olduğunu belirterek başlayan CZ, toplam arzın 170 milyona düştüğünü açıkladı.

100 milyon BNB yakma hedeflerinin devam ettiğini ve bunu daha hızlı şekilde yapacaklarını belirten başarılı CEO, rezervlerinden her geçen gün daha fazla BNB yakacaklarını belirterek Bitcoin ve altcoin‘lerle ilgili fikirlerini paylaştı.

CZ’nin değerlendirmeleri şu şekilde:

Bitcoin’in yükselişi
Belki bazılarınız bu sözümden ötürü benden nefret edecek, bazılarınızın ise hoşuna gidecek ama ben demiştim.

(Tamam, bu sözü A. Pompliano’dan çaldım)

Şakayı bir kenara bırakırsak, açıkçası Bitcoin’in geçtiğimiz çeyrekte ve yeni yıldan sonra yeni zirvelere ulaştığını gördüğümde 2013 ve 2016-17’deki benzer duyguları hissettim. Ben bu yükseliş karşısında şaşırmadım. Bitcoin’in temellerini oluşturan etkenler değişmedi. Kendisinden önce olan her şeyden üstün olan bir varlıktır. Paradır, ideolojidir, teknolojidir, araçtır. 42 bin dolarda bile yolun sadece başında olduğumuzdan eminim. ’10 bin doların altında Bitcoin sattıysanız kendinize bir tokat atın’ diye tweet attığımda, az da olsa bazıları bana gülmüştü. Şimdi gülmediklerini düşünüyorum. O zamandan sonra fiyatı 100 bin dolar ile 249 bin dolar olacak şekilde revize ettiğim birçok tweet attım. Dürüst olmam gerekirse, 1 milyon dolar, 10 milyon dolar ve daha fazlasını da tahminlerime ekleyebilirim. Geleceği tahmin etme konusunda aslında pek iyi değilimdir. Ne zaman fiyatların bu seviyelere ulaşacağını bilemem ama ulaşacaklarını biliyorum.

Benim Bitcoin için aşırı iyimser olduğum düşünüldüğünde acaba diğer coin’ler benim için ne düşünüyor?

Altcoin’ler
Bitcoin maksimalisti değilim. DeFi maksimalisti ya da merkezi borsa maksimalisti de değilim. Bunların hepsinin ekosistemimizde değişik sorunları çözdüğüne inanıyorum. Hepsi önemli. sabit paralar ve fiat para kanalları da önemli. İnsanlar kripto paralar ışınlanmıyorlar. Fiat paralardan geçiyorlar. Onları içeri almak için köprüler oluşturmamız gerekli.

Bitcoin, kriptoya giriş coin’idir. İnsanlar blokzincir ya da kripto hakkında bir şeyler öğrendiğinde ilk olarak onu öğrenir. Ayrıca, en merkeziyetsiz, en doğal, en apolitik ve bir bireyden ya da kurumdan en az etkilenen coin’dir. Ayrıca en baskın, dominant ağ etkisine sahiptir. Bitcoin’in küresel rezerv kripto parası olarak uzun zaman daha kalacağına inanıyorum.

Yine de Bitcoin’in sınırları vardır. Oldukça basit bir blok zinciridir. Merkeziyetsiz doğasına ve geçmişten günümüze geliştiriciler arasındaki anlaşmazlıklara bakıldığında teknik gelişimin yavaş olma ihtimali vardır. En önemlisi de, kapasite kısıtlamalardır. 2. katman çözümleri olmadan günde sadece 350 bin işlem yapabilir. Facebook ya da TikTok gibi büyük kitlelerin kullandığı uygulamalar ise günde 10 milyarlarca işlem (ya da etkileşim) yapabilirler.

Bu yüzden, gerçek bir kitle benimsenmesi için daha birçok blokzincire ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Bunlara genelde uygulama blokzincirleri derim. Kitleler tarafından kullanılan özel ve / veya yüksek verimli uygulamalara yönelik olabilirler. Daha önce de birçok kez söylediğim gibi, binlerce blokzincirin ve milyonlarca token’ın olduğu bir gelecek görüyorum. Dolayısıyla bu token’ları değiştirmek çok büyük talep alan bir aktivite olacaktır.

YORUMLAR YAZ