• BITCOIN/TL
  1899163,164
  % 3,26
 • ETHEREUM/TL
  99900
  % 2,95
 • RIPPLE/TL
  14.58
  % 4,69
 • BITCOIN CASH/TL
  11020.87,315
  % 4,30
 • LITECOIN/TL
  2132.78
  % 5,36
 • COSMOS HUB/TL
  198.41
  % 6,14
 • CARDANO/TL
  12.06
  % 5,65
 • TETHER/TL
  32.63
  % -0,11

Binance CEO’su kriptodaki düşüşleri yorumladı

Binance CEO’su kriptodaki düşüşleri yorumladı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance CEO’su Changpeng Zhao, namıdiğer CZ, kriptodan milyarlarca dolar kazandı. Ancak Çin asıllı Zhao’nun, böyle bir zenginliğe erişmeden çok önce, kıtalar arasında göçebe bir hayat yaşadığı söylenebilir. Bu hayat tarzı 12 yaşında ailesiyle birlikte ilk kez Kanada’ya göç etmesiyle başladı. Zhao, Gulf News’e verdiği özel bir röportajda “Vancouver’da büyürken farklı geçmişlerden ve kültürlerden arkadaşlarım vardı. Farklı kültürleri her zaman sevmişimdir.” dedi. CZ, Dubai’den ev alma sebebini de buna bağladı.

Başarılı CEO’nun kripto para dünyasının en zengini olma yolculuğu, bir numaralı kripto para Bitcoin’in temel çalışmalarından ilham almasıyla başladı.

Bitcoin’in sınırsız arz ve işlem özgürlüğü gibi avantajlarını dile getiren Zhao, “Binance, insanların kriptoya erişmesi için araçlar sağlamayı amaçlıyor. Çok sıkı çalıştık ve şans yüzümüze güldü” dedi.

Zhao, Binance’i, kripto para birimi Binance Coin’in piyasaya sürüldüğü Temmuz 2017’den sonra sekiz ay gibi kısa bir süre içinde dünyanın en büyük kripto borsası haline getirdi. Zhao, 2019’un ortalarında Binance’i ABD’ye kadar genişletti ve bu yıl nisan ayı itibarıyla 4,5 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Kodlamadan milyarderliğe

Kanada’da bilgisayar bilimi bölümünden mezun olan Zhao, öncelikle piyasa odaklı işlem yazılımı geliştirmekle ilgilendi. Zhao’nun profesyonel kariyerinde, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda yaptığı staj ve finans dünyasının dev şirketi Bloomberg’deki dört yıllık deneyimi yer alıyor.

Zhao Bloomberg’deyken Wall Street için vadeli işlem yazılımı geliştirdi. Zhao daha sonra broker’lar için yüksek frekanslı alım satım sistemleri sunduğu ilk firması ‘Fusion Systems’ı kurdu.

Binance’i piyasaya sürmeden önce, ilk Bitcoin blok zinciri gezgini olan Blockchain.info’da (şimdi Blockchain.com olarak biliniyor) CTO olarak, ikinci firması BijieTech de dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimi şirketlerinde yer aldı.

Zhao, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Ağustos 2022 itibarıyla 34,5 milyar dolar olarak tahmin edilen net değeriyle şu anda dünyanın en zenginleri arasında 35. sırada yer alıyor.

Zhao, kriptoda yaşanan düşüşler konusunda iyimser

Dünya çapında maliyetlerin artmasıyla birlikte yatırımcılar, kripto para birimleri de dahil olmak üzere riskli gördükleri yatırımlardan paralarını çekmeye başladılar. Yatırımcılar dijital varlıklarını sattıkça kripto paraların fiyatı daha da düştü. Zhao ise kripto paralar konusunda iyimser beklentilere sahip.

Zhao, “Kripto paralar, daha önce yaşanan belirsizlik dönemlerini atlattı ve her seferinde kullanıcı tabanını büyütüp teknolojisini geliştirerek dönüş yaptı.” diyerek kripto paralara inancını yineledi.

İster kripto para ister hisse senedi olsun, tüm yatırımların volatiliteye karşı eşit derecede savunmasız olduğunu hatırlatan Zhao, risk yönetimi söz konusu olduğunda, yatırımcı eğitiminin kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Zhao dünyanın en iyi kripto borsası kurarken, her zaman yatırımcılara önem vermek ve ürünün piyasaya uygunluğundan emin olmak gibi iki temel düşünce üzerinde durduğunu da sözlerine ekledi.

İlk kez kripto para satın alacak acemi yatırımcılara tavsiye

Kripto para satın almak söz konusu olduğunda, yatırımcılar hırsızlık, bilgisayar arızası, özel anahtarların kaybı ve daha fazlası nedeniyle kripto paralarını kaybedebilir. Zhao da buna atıf yaparak “Yatırımcı eğitiminin önemini ne kadar vurgulasam azdır. Kullanıcıların neye yatırım yaptıklarını, nasıl tutulduğunu ve saklandığını anlamaları hayati önem taşıyor” diye konuştu.

Binance’de Web3 çağına hazırlandıklarını söyleyen Zhao, “Binance’ın misyonu blok zinciri ekosisteminin altyapı sağlayıcısı olmak olsa da haber, yayıncılık ve içerik endüstrisi için hem fiziksel hem de sanal dünyalarda Web3 platformları için muazzam bir fırsat görüyoruz” diye konuştu.

Binance borsasına kayıt olmak için tıklayın.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Tiktok‘ta takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ