• BITCOIN/TL
  2288872,142
  % 6,26
 • ETHEREUM/TL
  121010
  % 22,06
 • RIPPLE/TL
  17.42
  % 5,86
 • BITCOIN CASH/TL
  16863.16,483
  % 8,48
 • LITECOIN/TL
  2839.65
  % 5,95
 • COSMOS HUB/TL
  283.39
  % 7,35
 • CARDANO/TL
  16.08
  % 7,28
 • TETHER/TL
  32.13
  % -0,18

Binance 48.000 Dolarlık Bitcoin Mumu Hakkında Açıklama Yaptı

Binance 48.000 Dolarlık Bitcoin Mumu Hakkında Açıklama Yaptı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yükselişine son hız devam ederken, gece saatlerinde ilginç bir olay yaşandı. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in vadeli işlemler kısmında Bitcoin fiyatı çok kısa süre içinde 48.000 dolara kadar arttı. Kullanıcılar bu durum karşısında şaşırırken Binance’ten açıklama geldi.

Binance vadeli işlemler kısmında BTC/USDT paritesi, sabaha karşı 4 sularında 48.168 dolara kadar yükseldi. Bu fiyat ile spot fiyatı arasındaki fark ise inanılmaz seviyelere ulaştı. Spot piyasalarda lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı 39.777 dolara kadar yükseldi. 8.000 dolarlık bu fark, herkeste şaşkınlık yarattı. Binance’ten ise bir sorun olmadığı şeklinde açıklama geldi.

Binance’ten bir temsilci, vadeli işlemler fiyatındaki bu inanılmaz yükselişin tek bir kullanıcıyla alakalı olduğunu duyurdu:

“Bir kullanıcı, piyasadaki yükseliş sırasında BTC/USDT sürekli vadeli işlemleri için çok sayıda satın alma emri verdi ve bunun sonucunda 48.168 dolara ulaşan bir mum oluştu. Sistemi inceledik ve herhangi bir sorun tespit edemedik. Tasfiye için işaret fiyatı kullandık ve bu sayede başka hiçbir kullanıcı da bu durumdan etkilenmedi.”

Binance, Skew tarafından sağlanan verilere göre, 3,5 milyar dolarlık rakam ile 13,9 milyar dolarlık küresel açık faizin yaklaşık %10’una katkıda bulunuyor. Binance, dünyanın en büyük kripto para borsası olmasının yanında, aynı zamanda en büyük Bitcoin vadeli işlem borsası olarak da öne çıkıyor.

Büyük alım emirlerinin yanı sıra, açığa satış pozisyonları veya marj sıkıntısı nedeniyle satış pozisyonlarının zorla kapatılması fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmuş olabilir.

1 Milyar Dolarlık Likide Gerçekleşti

Yaşanan hızlı hareketler ve yüksek volatilite, yatırımcıların pozisyonlarının likide edilmesine sebep oluyor. Bybt‘ten alınan verilere göre son 24 saatte 1 milyar dolardan fazla değere sahip pozisyonlar likide edildi. Short (kısa) posizyonda bulunan yatırımcılar bu rakamın %85’ten fazlasını oluşturdu. Likide edilen Bitcoin pozisyonları 800 milyon doları geçti.

Kripto para türevleri piyasası, Mart 2020 çöküşünden bu yana çok hızlı bir büyüme gördü. Bunun bir etkisi olarak, long ve short pozisyonların neden olduğu volatilite gösteriliyor. Binance temsilcisi şöyle konuştu:

“Yatırımcılara Bitcoin fiyatının ve kripto para piyasasının değişken olabileceğini ve tüm ticaretin risk taşıdığını hatırlatmak için bu fırsatı kullanmak istiyoruz. Tüm kullanıcılara sorumlu bir şekilde ticaret yapmalarını ve yalnızca kendi imkanları dahilinde ticaret yapmalarını tavsiye ediyoruz.”

En büyük kripto para borsalarından ikisi olan Binance ve FTX kaldıraç konusunda sınırlamalar getirdiğinden, durum ileriye dönük iyileşme gösterebilir. Binance CEO’su Changpeng Zhao, bugün erken saatlerde, yeni kullanıcılar için 19 Temmuz’dan itibaren orijinal 100x kaldıraç oranının 20x kaldıraç oranı olarak değiştirildiğini duyurdu. Zhao, yeni sınırın mevcut kullanıcılara önümüzdeki birkaç hafta içinde kademeli olarak uygulanacağını söyledi.

Bitcoin’i İyi Günler Bekliyor

Ünlü iş insanı Michael Lee, amiral gemisi kripto para birimi Bitcoin için daha iyi günlerin kapıda olduğunu açıkladı. Lee şöyle konuştu:

“Bitcoin’in gösterdiği hareketlerden bazılarını açıklamanın zor olduğunu düşünüyorum. Ancak yüksek momentuma sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle, yukarı yönde biraz ivme kazanır kazanmaz, yükseliş hızlanarak devam ediyor. Sonra aniden bir haftadan biraz fazla bir süre içinde 29.000 dolardan neredeyse 40.000 dolara çıkıyor.”

Lee, önümüzdeki aylarda Bitcoin’in yeni rekorlar kıracağına inandığını açıkladı. Merkez bankalarının ve Fed’in Bitcoin üzerinde herhangi bir kısıtlama getirmeyeceğine inandığını belirten Lee, Bitcoin’in en iyi günlerinin geçmişte değil gelecekte olduğunu belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ