• BITCOIN/TL
  1973386,516
  % -5,60
 • ETHEREUM/TL
  110189
  % -1,94
 • RIPPLE/TL
  15.58
  % -1,12
 • BITCOIN CASH/TL
  11666.88,144
  % -7,50
 • LITECOIN/TL
  2280.69
  % -5,96
 • COSMOS HUB/TL
  224.28
  % 1,67
 • CARDANO/TL
  12.4
  % -1,65
 • TETHER/TL
  32.89
  % 0,29

Bank of America Kripto Para Birimlerini Desteklediğini Açıkladı

Bank of America Kripto Para Birimlerini Desteklediğini Açıkladı

Kripto para piyasası sabah saatlerinde kazandığı konumu korumaya devam ediyor. Bitcoin son yirmi dört saat içinde %5,7 değer kazanarak 33 bin dolar seviyesine gelirken Amerika’dan kripto para piyasasını heyecanlandıracak bir haber geldi. Amerika’nın uluslararası bankaları arasında yer alan Bank of America yayınladığı yeni bir raporda kripto para birimlerinin ve blok zincir teknolojisinin gelişmekte olan ülkeler için küresel ekonomiye katılım yönünde çok önemli bir adım olduğu belirtildi. Rapora göre gelecekte çok daha fazla kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC) basacak ve piyasaya sürecek.

Amerika’dan Mesaj: Kripto Paralar Gelişmekte Olan Ekonomileri Kalkındırabilir

Hemen her ülkede farklı koşulların varlığından dolayı insanların büyük bir çoğunluğu küresel ekonomiye dahil olmakta zorlanıyor. Amerika’nın en büyük bankalarından biri olan Bank of Amerika küresel ekonominin daha adaletli bir konuma erişebilmesi yolunda kripto para birimlerinin çok büyük bir rol oynayabileceğini belirten bir rapor sundu.

Kripto varlıklar normal piyasaların dışında var olan bir finans sistemidir. Teknik olarak bu ikisini birleştirmek mümkün olmasa da ikisini bir araya getirecek bir mutabakat sağlanabilir. Bitcoin ve altcoinlerin büyük bir bölümü dijital işlemlerin kullanımını kolaylaştırmak için ideal birer araç olarak değerlendiriliyor. Son yıllarda kripto para birimlerine olan ilginin yoğun bir şekilde artması sonucu Merkez Bankaları ve hükümetler artan talebe karşı sektörü tanımak durumunda kaldı. İsveç ve Çin gibi ülkeler şimdiden bu dijital ödeme sistemini kendi ülkelerinde kurdular ve bu sistemin tüm ihtiyaçları karşılayabilecek varyasyonları hakkında çalışmalar yapıyorlar. Bank of America raporuna göre gelişmekte olan ekonomiler nüfuslarına küresel anlamda finansal bir fırsat sunabilmek için kripto para birimlerini kullanabilir. Yapılan çalışmaya göre kripto paralar bu ülkeler için “çok fazla potansiyele” sahip.

Ekonomi uzmanı David Hauner gelişmekte olan ülkelerdeki yetişkin vatandaşların yarısından fazlasının banka hesabının bulunmadığını ve bu insanların bir banka hesabına erişimlerinin mümkün olmadığını belirtiyor. Hauner bu insanların ekonomiye daha hızlı katılımlarını sağlayabilmek için blok zincir teknolojisinin çok daha ekonomik bir araç olacağını hatırlatıyor. Ekonomi uzmanı bu ülkelerin şimdiden kripto para dünyasına adapte olmaya başladıklarını söylüyor. El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak tanıması bu yolda atılan başarılı bir adım olarak değerlendiriliyor.

Vietnam ve Nijerya Halkı Kripto Para Birimlerine Alıştı

Gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Ülkemizde kripto paraların bilinirliği ve sahipliği birçok ülkeden daha fazla. Ancak Nijerya, Filipinler ve Vietnam gibi ülkelerde kripto para birimlerinin kullanımı çok daha yaygın. 2020 yılında elde edilen verilere göre Nijerya toplam kripto varlık ticaretinin %32’sinden fazlasına sahip. Nijerya’da tüm kripto para birimlerinin ticareti ve kullanımı serbest.

Bazı kripto para birimleri gündelik ödemelerde yeteri kadar gelişmiş olmasa da Ripple (XRP) ve Stellar (XLM) gibi kripto paraların gelişmiş ödeme sistemleri sayesinde gündelik işlemlerde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Geçtiğimiz haftalarda Visa ile anlaşan Stellar Lumens bir çok fiat para, altın, gümüş ve petrol gibi farklı değerli varlıkları da sistemine dahil ederek tüm bu birimler arasında takasa izin veriyor. Bu sistemlerde hesap açma ve varlık transfer veya takasları neredeyse ücretsiz. Bu durum gelişmekte olan ülke vatandaşları için bir diğer rahatlatıcı faktör olarak değerlendiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ