• BITCOIN/TL
  2108075,182
  % -0,88
 • ETHEREUM/TL
  95211
  % -2,15
 • RIPPLE/TL
  16.63
  % -0,14
 • BITCOIN CASH/TL
  14345.88,380
  % -2,84
 • LITECOIN/TL
  2668.88
  % 0,63
 • COSMOS HUB/TL
  276.85
  % 1,57
 • CARDANO/TL
  14.78
  % 1,20
 • TETHER/TL
  32.28
  % 0,34

Tanzanya Merkez Bankası, Cumhurbaşkanının Kripto Para Üzerine Çalıştığını Açıkladı

Tanzanya Merkez Bankası, Cumhurbaşkanının Kripto Para Üzerine Çalıştığını Açıkladı

Tanzanya Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan’ın kripto para birimleri için bir yönerge üzerinde çalıştığını belirtti.

Mart ayında selefinin ölümünden sonra iktidara gelen yeni başkan, bu ay dijital para birimlerinin Tanzanya’ya gelişinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Hassan bu ay Mwanza kasabasında yeni bir merkez bankası şubesi açarken, “Finans sektöründe, blok zinciri teknolojisinin veya kripto para biriminin ortaya çıkışına tanık olduk.” dedi.

“Dünyadaki birçok ülke bu para birimlerini kabul etmedi ve kullanmaya başlamadı. Ancak ben merkez bankasın bu konu üzerine çalışmaya başlamalarını tavsiye ediyorum. Yalnızca hazırlıklı olun.”

Tanzanya Merkez Bankası, 2019 yılında yerel yasal tarafından tanınmadıkları gerekçesiyle kripto para birimlerini yasakladı. Ancak ülke Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının ardından bu durum değişebilir.

Tanzanya Bankası sözcüsü bu hafta Reuters’e verdiği demeçte, “Banka verilen direktifler üzerinde çalışıyor” dedi ve daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Hazırlıklar Başlıyor

Banka sözcüsü, ülkenin Bitcoin gibi mevcut kripto para birimlerini benimsemeyi planlayıp planlamadığını veya Çin’in yaptığı gibi kendi dijital para birimini çıkarmayı isteyip istemediğine ilişkin sorulara ise yanıt vermedi.

Hassan’ın yorumları, onun yabancı yatırıma karşı çok daha açık olduğunu gösteriyor. Yabancı altın madencileriyle mücadele eden ve hatta pazar erişimi konusunda Kenya ile sıkıntılar yaşayan selefi John Magufili’den daha farklı bir tutuma sahip.

Tanzanya Bankacılar Birliği başkanı Abdulmajid Nsekela, Hassan’ın duruşunu memnuniyetle karşıladı. Çünkü 63 milyar dolarlık ekonomi hala büyük ölçüde nakit işlemlere dayanıyor.

“Düzenleyiciler için en zor unsur yeniliklere şaşırmaktır.” dedi. Ayrıca Kademeli hazırlıkların merkez bankasının riskleri değerlendirmesine ve bunları önceden ele almanın yollarını bulmasına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Analistler, ilerlemenin yavaş olabileceği konusunda uyardılar. Tellimer analisti Faith Mwangi, şunları söyledi:

“Tanzanya başkanının tonundaki değişiklik açık, ancak merkez bankasının kripto para birimlerini benimsemeye yönelik somut adımlar atıp atamayacağını görmek için beklemek gerekecek.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi  Telegram kanalımızdan takip edebilir, piyasa hakkında yatırımcılarla konuşmak için telegram grubumuza katılabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ