• BITCOIN/TL
  2109767,331
  % 0,38
 • ETHEREUM/TL
  114755
  % -0,48
 • RIPPLE/TL
  15.99
  % 0,26
 • BITCOIN CASH/TL
  12914.68,167
  % 2,68
 • LITECOIN/TL
  2445.45
  % 0,86
 • COSMOS HUB/TL
  221.3
  % -0,78
 • CARDANO/TL
  12.67
  % 2,50
 • TETHER/TL
  32.82
  % -0,06

Bakan Mustafa Varank’tan kripto para açıklaması

Bakan Mustafa Varank’tan kripto para açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Habertürk’te katıldığı canlı yayında kripto paralarla ilgili açıklamalar yaptı.

Varank, kripto paralara hep şüpheyle yaklaştığını söyledi ancak bunun kişisel görüşü olduğunu ve hükümetin politikası olmadığını ekledi.

“Dolandırıcılık daha çok borsa tarafında dönüyor”

Bakan, daha önceki açıklamasından bahsederek “Gerçekten dolandırıcılığa yatkın bir alan olduğunu söylemiştim. Burada birkaç şeyi birbirinden ayırmamız gerekiyor. Evet bu teknolojik bir şey. Blockchain, bu işin teknoloji tarafı, kripto paralar bu teknolojiyle üretilmiş ürünler. Bir de bunun borsa tarafı var. Dolandırıcılık daha çok o tarafta dönüyor.” dedi.

“Paranın bollaşmasıyla yatırım aracı olarak algılanmaya başlandı”

Varank, sözlerinin devamında bugün kripto paraların çok farklı bir yatırım aracı olarak algılanmaya başlandığını ifade etti:

“Bugün geldiğimiz noktada şunu görebiliyoruz, kripto paralar dünyada paranın bollaşmasıyla çok farklı bir yatırım aracı olarak algılanmaya başlandı. Bu alanda çok farklı teknolojiler geliştirilmeye başlandı. Bunun yanında blok zinciri teknolojisini kullanarak da çok farklı teknolojiler yapabileceğimiz bir dünyaya geldik. İşin borsa tarafında biraz dikkatli olmak gerekiyor.”

Merkez Bankası’nın kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklayan yönetmeliğine de değinen Varank, “TCMB’nin tebliği vatandaşımızı korumaya yönelik bir tebliğdi.” dedi.

Kara para aklama ve terör finansmanı vurgusu

Bakan, kripto paraların çok rahat bir şekilde kara para aklamada ve terörizmin finansmanında kullanılabileceğini de savundu ve dünyada birçok ülkenin kripto paralara soru işaretiyle yaklaştığının altını çizdi.

Varank ayrıca kripto varlıklarla ilgili mutlaka bir düzenleme yapılması gerektiğini, Merkez Bankası ile beraber gerekli çalışmaların gerçekleştirildiğini vurguladı.

“Hızlı bir raporlamayı piyasaya çıkaracağız”

Teknolojisi anlamında blok zinciri üzerinde çalışma yaptıklarını belirten Varank, ayrıca “Kripto varlıklarla ilgili de ben özel olarak birkaç toplantı tertip ettim. Burada sektörle ilgili neler yapılabilir, hızlı bir raporlamayı da piyasaya çıkaracağız.” şeklinde konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
YORUMLAR YAZ