• BITCOIN/TL
  2224431,702
  % -2,36
 • ETHEREUM/TL
  113305
  % -3,12
 • RIPPLE/TL
  19.7
  % -3,51
 • BITCOIN CASH/TL
  19704.81,522
  % -9,37
 • LITECOIN/TL
  3110.61
  % -3,41
 • COSMOS HUB/TL
  345.09
  % -3,37
 • CARDANO/TL
  18.6
  % -6,51
 • TETHER/TL
  32.28
  % 0,37

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan kripto para açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan kripto para açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, CNN Türk, A Haber ve TRT Haber ortak yayınında Bitcoin ve kripto paralarla ilgili konuştu.

Kavcıoğlu, kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetlerinin olmadığını ve düzenleme çalışmalarının iki hafta içinde bir noktaya ulaşacağını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı şöyle konuştu:

“Yasaklama niyetimiz yok”

“Bu konu hassas bir konu. Dünyada da Türkiye’de de başka bir boyuta gidiyor. Ciddi bir şekilde bir altyapısı yok, düzenlemesi yok, kontrol mekanizması yok. Dünyada da böyle. Birkaç ülke tamamen yasakladı. Sizin sadece yasaklayarak da bu işi halletme şansınız yoktur. Zaten bizim böyle bir niyetimiz de yoktur. Bizim yaptığımız düzenleme, bu platformlara aracılık eden, ödeme yapan, ödeme kuruluşlarının altyapıları çok sağlam olmadığı için bu tür ödemeleri banka aracılığıyla yapın dedik. Biz bu ödemeleri yasaklamadık, sadece bankalar aracılığıyla yapabilirsiniz, ama diğer ödeme kuruluşlarıyla yapamazsınız dedik. Çünkü orada bazı sıkıntılar var. Belli bir normlar belirliyoruz. Burada Hazine ve Maliye Bakanlığı takip edemiyor, MASAK takip edemiyor, siz incelemeye gittiğinizde hiçbir inceleme şansınız yok. Getirilen şartlar arasında sermaye yeterliliği olabilir, henüz onlar üzerinde çalışıyoruz.”

“Düzenlemeler iki hafta içinde bir noktaya gelecek”

“Bir kere tanımı yok. Bu varlık mı, mal mı, bilançonun neresinde tutacaksınız, nerede saklayacaksınız, takas merkezinde mi, saklama işini nasıl yapacaksınız… Bunların hepsi çok muğlak. Bunlarla ilgili düzenleme yapılırken bir de böyle çıkmaz, sıkıntılı durumlar var. Şu anda bununla ilgili çalışmalar yapılıyor, iki hafta içinde zannedersem bir noktaya gelecek. Önce tanımlanması önemli, işte saklama merkezi, sorumluluğu alanlar kimler olacak… Bunlarla ilgili çalışmalar şu an yapılıyor, biz de destek veriyoruz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
YORUMLAR YAZ