• BITCOIN/TL
  1914986,196
  % 2,58
 • ETHEREUM/TL
  103699
  % 2,68
 • RIPPLE/TL
  15.81
  % 7,55
 • BITCOIN CASH/TL
  12339.85,500
  % 9,16
 • LITECOIN/TL
  2307.78
  % 4,55
 • COSMOS HUB/TL
  203.1
  % 4,24
 • CARDANO/TL
  13.73
  % 5,62
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,31

Ayı Piyasasında Kripto Para Yatırımcıları Kazancını Nasıl Artırabilir?

Ayı Piyasasında Kripto Para Yatırımcıları Kazancını Nasıl Artırabilir?

Kripto para birimleri uzun süreli bir düşen trend içerisinde hareket etmeye devam ediyor. Kasım ayının ikinci yarısında, Bitcoin fiyatının 70.000 dolar seviyelerine ulaşamamasıyla başlayan düşüş sürecinde, birçok altcoin %70’in üzerinde değer kaybetti. Lider kripto para birimi Bitcoin de bu süreçte %50’ye yakın bir kayıp yaşadı. Bu düşüş süreci içerisinde birçok yatırımcı “hodl” etmeye devam ederken, yatırımcıların gelirlerini nasıl artırabileceğine yönelik öneriler yapılmaya devam ediliyor.

2022 yılı kripto para birimleri açısından oldukça olumsuz başladı. Yeni yıla 47.000 dolar seviyelerinde giriş yapan Bitcoin, bu süreçte 32.900 dolar seviyelerine kadar geriledi. Lider kripto para birimi en son temmuz ayında bu seviyelerde işlem görmüş ve hızla yükselişe geçmişti. Aynı süreçte birçok altcoin projesi fiyatlarını katlayarak tüm zamanlar fiyat rekorunu kırmıştı.

Ancak neredeyse tüm piyasaları olumsuz etkileyen küresel ekonomik gelişmeler kripto para piyasasında da satışları beraberinde getirdi. Ayı piyasası olarak tanımlanan bu süreçte yatırımcılar ise kazanç sağlamak için farklı yollara başvurmaya devam ediyor. DeFi ekosisteminin gelişmesi ise yatırımcıların potansiyel getirilerini en üst düzeye çıkarmaları için çeşitli fırsatların kilidini açıyor.

Kripto Para Yatırımcıları İçin Ek Kazanç Fırsatları

Kripto Para Borç Verme ve Borç Alma Protokolleri

DeFi ekosistemi, kullanıcıların teminat destekli kripto kredileri yoluyla borç almasına yardımcı olabilir. Tokenleriniz varsa, onları ilgilenen kullanıcılara ödünç vermek, pasif getiri sağlamanın bir yoludur. AAVE ve Compound gibi popüler platformlar kripto varlıkların fiyatları düştüğünde bile yatırımcıların portföylerini genişletmelerine yardımcı oldu. Merkeziyetsiz borsaların yanında bazı büyük merkezi borsaların da bu fırsatı sağladığını unutmayın.

Likidite Madenciliği

DeFi madenciliği olarak da bilinen likidite madenciliği, Bitcoin’in Proof of Work (PoW) madenciliği ile aynı şey değildir. Bu DeFi ürününün bir parçası olarak varlıklarınızı eşleştirebilir ve bir platformun likidite havuzunda saklayabilirsiniz. Örneğin, ETH/BTC’yi bir havuza eklerseniz, genel likiditeyi artıracak ve diğer DeFi kullanıcıları arasında sorunsuz işlemlere olanak tanıyacaksınız.

Stake Etmek

Kazançlarınızı artırmak için gerçekleştirilebilecek bir başka etkinlik de kripto para birimlerinizi Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanan blok zinciri ağlarında stake etmektir. Tezos, Ethereum, Cosmos, Binance Smart Chain gibi farklı ağlar, kullanıcılara yerel tokenleri stake etme ve karşılığında gelir elde etme seçeneği sunan bazı blok zincir projeleridir. Temelde, sahip olunan altcoin blok zincir ağı tarafından destekleniyorsa her yatırımcı varlıklarını stake edebilir. Full Node olmak için gereken sayıda tokeniniz olmasa bile Binance ve Huobi gibi büyük borsalar kullanıcılarına staking hizmeti sağlayabiliyor.

Tasarruf Hesapları

Blok zincir teknolojisinin alternatif sağladığı alanların başında bankacılık sistemi geliyor. Geleneksel finans gibi DeFi, halihazırda sahip olduğunuz tokenlerden getiri elde etmenizi sağlar. Birkaç büyük borsa, son zamanlarda kullanıcıları için her biri değişen faiz oranlarına sahip kripto tasarruf hesapları başlattı. Sahip olduğunuz varlıkları bu hesaplara taşıyarak ek bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Yatırımcılar, sahip oldukları kripto para birimleri ile yukarıdakiler gibi farklı işlemlerle ek kazançlar elde edebilir. Bunları gerçekleştirmek tüm yatırımcıların düşüş dönemlerinde kayıplarını sınırlayabilir.

Kripto para alabileceğiniz komisyon indirimli borsalar için tıklayın.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ