• BITCOIN/TL
  2165703,447
  % -1,22
 • ETHEREUM/TL
  113190
  % -0,23
 • RIPPLE/TL
  19.71
  % 0,11
 • BITCOIN CASH/TL
  12104.29,579
  % -2,12
 • LITECOIN/TL
  2372.15
  % 1,84
 • COSMOS HUB/TL
  205.02
  % 1,01
 • CARDANO/TL
  13.43
  % -2,87
 • TETHER/TL
  32.86
  % -0,18

ABD’nin en büyük bankalarından Wells Fargo kripto para piyasasına girdi

ABD’nin en büyük bankalarından Wells Fargo kripto para piyasasına girdi

ABD’nin en büyük üçüncü bankası olan Wells Fargo, varlıklı müşterilerine kripto paralara yatırım olanağı sunmaya başladı. Insider‘ın haberine göre bankacılık kuruluşunun bu hizmeti, kısa süre önce devreye alındı.

Mayıs ayında, Wells Fargo’nun kripto para sektörüne giriyor olduğunu bildirmiştik. Yönetimi altında 2 trilyon dolarlık varlık bulunan finansal hizmet şirketi, yatırımcıları için platformunda aktif olarak yönetilen bir kripto para stratejisini uygulamaya geçireceklerini açıklamıştı. Şirket, o sırada çalışmaların son aşamada olduğu bilgisini vermişti.

Wells Fargo Yatırım Enstitüsü Başkanı Darrell Cronk, “Artık kripto paraların geçerli yatırım varlığı olabilmesi için gereken gelişim, evrimleşme ve olgunlaşma döneminin geldiğine inanıyoruz. 9 bin kripto paranın 2 trilyon dolardan daha fazla değer ürettiği bir ortam piyasanın genişliğini ve derinliğini bize net şekilde gösteriyor. Yine de ben kripto paraları hala stratejik bir birikimden çok, alternatif bir yatırım olarak görüyorum.” diyor.

Cronk, Bitcoin’in fiyatının uzun vadede artacağına inanıyor. Banka yöneticisi, “Herhangi bir şeyin arzını azalttığınızda, talep aynı kalsa bile fiyatın artması gerekir. Zamanla insanlar daha aşina hale geldikçe ve bu varlıklar yaygınlaştıkça doğal olarak artacağını düşünüyorum. Bunun son on yılda tutarlı bir şekilde gerçekleştiğini gördük ancak pandamı sırasında hızlandı, çünkü platformlar daha fazla dijitalleşti.” şeklinde konuşuyor.

Wells Fargo’nun hizmeti, yıllık brüt geliri 200 bin dolardan fazla veya net değeri 1 milyon doların üzerinde olan nitelikli yatırımcılara sağlanıyor. Ayrıca SEC henüz bir Bitcoin borsa yatırım fonuna onay vermediğinden yatırım yalnızca özel plasman yoluyla sunuluyor. Cronk, bu kısıtlamaların düzenleme, teknoloji hataları, operasyonel riskler ve kripto para yatırımı konusunda diğer risklerden dolayı getirildiğini söylüyor.

Wells Fargo’nun kripto para sektörüne resmen girmesi, Bitcoin fiyatında da yukarı yönlü etki yarattı. Piyasa değeriyle en büyük kripto para, 39 bin dolar seviyelerinden 42 bin dolara yaklaştı. TSİ 00.40 itibari ile Bitcoin, 41 bin 500 dolardan işlem görüyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ