• BITCOIN/TL
  2188827,249
  % -4,16
 • ETHEREUM/TL
  110996
  % -5,36
 • RIPPLE/TL
  19.32
  % -5,50
 • BITCOIN CASH/TL
  19517.24,747
  % -9,44
 • LITECOIN/TL
  3052.55
  % -5,13
 • COSMOS HUB/TL
  338.87
  % -5,09
 • CARDANO/TL
  18.21
  % -8,93
 • TETHER/TL
  32.26
  % 0,15

Yeni Ekonomi Programı’nda Yer Aldı: Bitcoin ve Kripto Para Vergisi Gelebilir!

Yeni Ekonomi Programı’nda Yer Aldı: Bitcoin ve Kripto Para Vergisi Gelebilir!

Türkiye Bitcoin ve kripto para birimleri için vergi çalışmalarına başladı. 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı’nda vergilendirme hususunda yapılan çalışmalardan bahsedildi. Programda yer alan bilgiler kripto para birimleri ile yapılan işlemleri vergilendirmek için yapılan çalışmaların devam ettiğini gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile onaylanan Orta Vadeli Program dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı ortaklığında hazırlanan bu ekonomi programında sanal varlıkların vergilendirilebileceğinin mesajı verildi.

Bitcoin İçin Vergilendirme Çalışması Sürecek
Orta Vadeli Program’da yer alan bilgilere göre dijital olarak satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar (ile) yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek.

2021-2023 yıllarını kapsayan programda sanal varlıklar ile yapılan yasa dışı işlemlerin önlenmesine yönelik çalışmalar yapılacağı belirtildi. Program’da yer alan bilgilere göre bu işlemleri önlemek için özel bir takip mekanizması tesis edilecek. Dijital takip sistemlerinin kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında da daha sık kullanılmaya başlaması bekleniyor.

Bunun haricinde genel olarak dijital ekonominin de incelendiği programda dijital ekonomik faaliyetlerin “tam ve doğru şekilde vergilendirilmesinin sağlanacağı” vurgulandı.

Dijital Para Çalışmalarına Devam
Türkiye Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili vergi konusuna açıklık getirmeye çalışırken bir yandan dijital para çalışmalarını da sürdürüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın geçen yıl yayınladığı 11. Kalkınma Planı’nda da yer aldığı üzere Türkiye kendi dijital merkez bankası parasını (CBDC) geliştirmeyi planlıyor.

TCMB geçen yılki bu açıklamasının ardından bu ay dijital para konusunda Ar-Ge çalışmalarına dahil olabilecek uzman yardımcıları aradığını duyurdu. Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan da cumartesi günü katıldığı Teknofest etkinliğinde blockchain teknolojisinin önemini vurguladı.

YORUMLAR YAZ