• BITCOIN/TL
  2188827,683
  % -4,16
 • ETHEREUM/TL
  110996
  % -5,36
 • RIPPLE/TL
  19.32
  % -5,50
 • BITCOIN CASH/TL
  19517.24,172
  % -9,44
 • LITECOIN/TL
  3052.55
  % -5,13
 • COSMOS HUB/TL
  338.87
  % -5,09
 • CARDANO/TL
  18.21
  % -8,93
 • TETHER/TL
  32.26
  % 0,15

Visa Ethereum Ağını Kullanacak

Visa Ethereum Ağını Kullanacak

Kredi kartı devi Visa bugün, 60 milyon tüccardan oluşan küresel ödeme ağını, Circle Internet Financial tarafından Ethereum blockchain üzerinde geliştirilen US Dollar Coin’e (USDC) bağladığını duyurdu. Dijital para birimi şu anda 2,9 milyar dolar değerinde.

Visa’nın kendisi dijital para birimini gözetim altında tutmayacak olsa da, derhal yürürlüğe girecek olan ortaklık, Circle’ın seçili Visa kredi kartı veren kuruluşların USDC yazılımını platformlarına entegre etmeye ve USDC ödemeleri göndermeye ve almaya başlamasına yardımcı olmak için Visa ile çalıştığını görecek. Circle’ın kendisi de aynı Fast Track programından geçiyor. Buna karşılık, işletmeler sonunda Visa tarafından desteklenen herhangi bir işletmeye uluslararası USDC ödemeleri gönderebilecek ve bu fonlar ulusal para birimine dönüştürüldükten sonra bunları Visa kabul eden her yerde harcayabilecek.

Circle, Visa’nın Fast Track programından mezun olduktan sonra, muhtemelen önümüzdeki yıl bir ara, Visa, işletmelerin doğrudan kart kullanan herhangi bir işletmeden USDC ödemeleri göndermesine ve almasına olanak tanıyan bir kredi kartı çıkaracaktır. Visa kripto para birimi başkanı Cuy Sheffield, “Bu, işletmelerin bakiye USDC harcayabilmesini sağlayacak ilk kurumsal kart olacak” diyor. “Ve biz de bunun, USDC’nin Circle’ın kurumsal müşterileri için sahip olabileceği faydayı önemli ölçüde artıracağını düşünüyoruz.”

Daha önce 40 milyon dolarlık bir yatırım olan Visa ile birlikte ortaklık, bir blok zincirinde yayınlanan benzer varlıkları tutmak için bir kripto para birimi başlangıcında, bir blok zincirinde geleneksel para birimini basmak için yeni bir blok zinciri patent başvurusunda ve doğrudan merkez bankalarıyla artan miktarda çalışma ile birlikte, Kredi kartı devinin ilk olarak Bitcoin tarafından popüler hale getirilen teknolojiyi paranın geleceğinin çok önemli bir parçası olarak gördüğüne dair en son kanıt.

Geçtiğimiz Haziran ayında kripto para biriminin başına geçen beş yıllık Visa emektarı Sheffield, “Visa’yı bir ağlar ağı olarak düşünmeye devam ediyoruz” diyor. USDC gibi blockchain ağları ve sabit coin’ler sadece ek ağlardır. Bu nedenle Visa’nın müşterilerimize sağlayabileceği, onlara erişmelerini ve tüccarlarımızda harcama yapmalarını sağlayan önemli bir değer olduğunu düşünüyoruz. ”

Ortaklığa öncülük eden Visa, Fast Track programının bir parçası olarak – Fold ve Cred dahil – her biri artık USDC entegrasyonuna pilotluk yapabilecek 25 kripto para cüzdanı sağlayıcısını dahil etmişti. Önümüzdeki yıl, gelecek yıl Visa Bitcoin ödüllerini piyasaya süreceğini duyuran BlockFi gibi diğer kripto para cüzdanı sağlayıcıları, 2021’in ilk çeyreğinde USDC’yi kullanabilecek.

Visa, işlemin boyutu ne olursa olsun, ödemelerin yıllık olarak 120 trilyon dolarlık çek ve anında banka havalesi yoluyla yapıldığını ve her birinin maliyeti 50 dolara kadar çıkacağını tahmin ediyor. USDC, Ethereum blok zincirine yerleştiğinden, işlemler 20 saniye gibi kısa bir süre içinde kapanabilir ve daha da önemlisi, neredeyse ücretsiz olarak yapılabilir, Visa, çok çeşitli tüccarlarının bu neredeyse anında alternatif ödeme şeklini kullanmayı seçebileceğine inanıyor. Sheffield, “Visa kimlik bilgilerini vermek için dijital para cüzdanlarıyla yakın bir şekilde çalıştık” diyor. “Ve USDC ödemeleri almalarına yardımcı olmak onlar için ek değer katabilir.”

Visa’nın dijital dolar dünyasına girişi, kredi kartı devinde iki yıllık çalışmanın sonucudur. Sheffield’e göre Visa’nın evriminin temelinde, Visa Net gibi Visa’nın sahip olduğu ve Swift bankalar arası ödeme ağı, yerel ACH ağları gibi Visa’nın sahip olmadığı bir ağlar ağı olarak yeni bir anlayış var. ve şimdi USDC.

Ürün tarafında, Visa’nın kripto para birimi çalışması, büyük ölçüde şirketlerin Visa kredi kartlarını çıkarmak için kimlik bilgileri edinmelerine yardımcı olmak için Fast Track programına odaklanmıştır. En önemlisi, Şubat 2020’de Coinbase, Visa tarafından ana üyelik statüsü verilen ilk kripto para birimi şirketi oldu, bu da diğerlerine kart verebileceği anlamına geliyor. Visa’nın küresel finans teknolojisi başkanı Terry Angelos’a göre, bu şirketlerin nispeten az bir kısmı Bitcoin gibi kripto varlıkları kullanıyor. Kripto oyunlarının çoğunluğu, USDC’ye benzer, geleneksel para birimi tarafından desteklenen, bir blok zincirinde yayınlanan ve kart aracılığıyla harcanabilen “tokenize edilmiş fiat sürümlerinden” oluşur.

Araştırma tarafında, Visa’nın bu alandaki çalışmaları büyük ölçüde girişimlere yatırım yapmaya ve patent başvurusunda bulunmaya odaklanmıştır. Geçen yıl Visa, blok zincirinde yayınlanan varlıkları depolamak için teknoloji geliştiren dijital para altyapısı sağlayıcısı Anchorage’da 40 milyon dolarlık B Serisi’nin ortak liderliğini yaparak blok zincirine ilk kamu yatırımını yaptı. Angelos, yatırımı Visa’nın 2015 yılı e-ticaret altyapısı sağlayıcısı Stripe ile karşılaştırıyor ve bu yıl 36 milyar dolar değerinde halka açılabilir. Anchorage, 2017’de kurulan çok daha erken bir aşama başlangıç ​​olsa da, firma, JPMorgan’ın kendi kripto para birimi projesinde kullandığı Zether adlı gizlilik koruma teknolojisi de dahil olmak üzere bir dizi teknolojik atılım geliştirdi.

Özellikle bugünün haberleriyle ilgili olan Sheffield, Anchorage’ın kripto para saklama teknolojisini dijital para birimleri (CBDC’ler) ihraç etmek isteyen merkez bankaları için muhtemelen çok önemli bir bileşen olarak tanımlıyor. USDC gibi sabit paralar bir merkez bankası tarafından verilen para birimi ile desteklenirken, bir CBDC doğrudan merkez bankası tarafından verilecek ve geleneksel finansmanın yeniden düşünülmesine yol açabilir. Eski JP Morgan yöneticisi Daniel Masters, CBDC’lerin ticari bankaları gereksiz hale getirebileceğini savunurken, Sheffield, blok zincirlerinde ihraç edilen para biriminin gelecekte hala bir yeri olacağını söylüyor. “Dijital para birimi tabanlı ürünlere geçişleri anlamalarına ve yönlendirmelerine yardımcı olmak için ticari bankalarla aktif olarak çalışıyoruz.”

İlgili bir notta Mart 2020’de Visa’nın araştırma ekibi, merkez bankaları tarafından herhangi bir fiat para birimini çıkarmak için kullanılabilecek bir teknoloji için patent başvurusunda bulundu; bunlara örnek olarak dolar, yen ve renminbi verilebilir. O zamanlar bir sözcü, teknolojinin mevcut işlerini “korumak” olduğu kadar yeni bir ürünün yaratılmasında da kullanılabileceğini belirtti. Sheffield şöyle açıkladı: “Dijital para birimi ve CBDC gibi yenilikçi teknolojiler için sürekli olarak patent araştırıyor ve başvuruda bulunuyoruz.”

Bugünkü duyuruya giden yolda, hem Visa hem de Circle bir dizi yüksek profilli kripto pivotundan geçti. Ekim 2019’da, Facebook tarafından kurulan Libra Association’ın bir sepet itibari para birimi ile desteklenen bir stabilcoin oluşturan şirketler konsorsiyumunun bir üyesi olarak büyük bir patlama yaptıktan sonra Visa organizasyondan ayrıldı. Aynı ay, 271 milyon dolarlık risk sermayesi toplayan Circle, kripto para borsası Poloniex ile başlayıp Şubat 2020’de Circle Invest ile başlayarak en değerli varlıklarından ikisi için bir yangın satışı başlattı. Başka bir ürün olan Circle Pay artık müşterilere izin vermiyor. Bitcoin veya başka bir kripto para birimi satın alın veya satın ve bir zamanlar övülen OTC masası kapalıdır.

Tüm bunlar olurken, tam adı Circle Internet Financial olan firma, ana sayfasını yalnızca sabit madeni paralara ve merkez bankası dijital para birimlerine odaklanarak yeniden markalaştırdı. Son şirketi, çevrimiçi video sitesi Brightcove, 2012’de halka açılan ve şu anda 659 milyon dolar değerinde olan Circle kurucusu Jeremy Allaire, şirketi internet için bir ödeme yolu olarak tasavvur etti. Başlangıçta bitcoin’e, ardından diğer kripto para birimlerine odaklanırken, USDC, ethereum üzerine inşa edilmiştir, yani küçük miktarlarda kripto para birimi eteri, işlemler için ödeme yapmak için “gaz” olarak kullanılır. İşteki köklü değişiklikler dikkate değer olsa da, temelde yatan misyon aynı kalmış gibi görünüyor.

USDC ilk olarak Eylül 2018’de basıldı. Bitcoin’den farklı olarak, dolaşımdaki varlığın gerçek miktarının en azından varlıkları destekleyen dolara eşit olduğundan emin olmak için muhasebe firması Grant Thornton tarafından denetlenen ABD doları ile 1: 1 destekleniyor. USDC’yi doğrudan ödeme olarak kabul eden borsalar ve pazar yerleri (Visa veya başka bir kart sağlayıcısı olmadan) kendi AML-KYC uyumluluğundan sorumluyken, rezervler Visa ana üyesi Coinbase and Circle tarafından diğer üyelerle kurulan kar amacı gütmeyen Merkez Konsorsiyumu tarafından yönetilir. yakında çıkacak. Konsorsiyum, tüm bunları yönetmeye ve diğer şirketlere üyelik açmaya yardımcı olmak için dün, 70 finans kuruluşunun sahip olduğu benzer şekilde yapılandırılmış bir döviz takas konsorsiyumu olan CLS Bank International’ın eski lideri olan ilk CEO’su David Puth’u açıkladı.

Sabit paralar için ilk kullanım durumu, pozisyonlara geleneksel bankaların dolarla yapabileceğinden daha hızlı girmek veya çıkmak isteyen bitcoin yatırımcıları için bir rampa ve rampa idi. CoinGecko’ya göre, dolaşımdaki toplam dolar miktarını temsil eden USDC’nin piyasa değeri, Bitcoin 8 aylık% 271’lik bir yükselişle 19.134 $ ‘a yükselişe geçtiği Mart 2020’den bu yana Bitcoin fiyatıyla yükseliyor. Aynı dönemde USDC% 525 artarak bugün neredeyse 3 milyar $ ‘a ulaştı. İlk stabilcoin olan Tether, 18 milyar dolarlık piyasa değeriyle hala kraldır, ancak 1 milyar dolarlık DAI ve 662 milyon dolarlık Binance USD dahil olmak üzere bir dizi diğerleri de rekabet halindedir.

Daha sonra, Mart ayında Circle, işletmelerin USDC’yi ödeme olarak kabul etmesine izin vermek için FedWire, Swift ve ACH raylarında çalışanlara benzer şekilde ayda yaklaşık 200 $ ‘dan başlayan hizmetler sunmaya başladı. Ancak kapanması üç güne kadar sürmek yerine, USDC ve diğer sabit paralar cinsinden işlemler neredeyse anında kapanır. Şimdiye kadar kurumsal tüccarlar, bankalar, neobanklar, talep üzerine teslimat şirketleri ve oyun şirketleri de dahil olmak üzere yaklaşık 1000 işletme hesap açtı. Allaire, USDC’yi kurumsal hazinelerine olası bir yükseltme olarak araştıran bir dizi finans kurumuyla görüşmelerde bulunduğunu söylüyor.

Haziran 2020’de Circle, “çoklu zincir çerçevesi” olarak tanımladığı şeyin bir parçası olarak ortalama dört saniyede yerleşen daha hızlı Algorand blok zincirinde USDC yayınlamaya başlayacağını duyurdu. Hızlı bir şekilde art arda firma, Stellar ve Solana blok zincirlerinin USDC ihraç etmek için kullanılacağını duyurdu. Algorand ve Solana ihraçları halihazırda yayında ve Stellar ihraçlarının 2021’in 1. çeyreğinde basılması planlanıyor.

Kripto ticareti piyasalarına giriş, ilk stabilcoin kullanım durumuyken, işler gelişiyor. Mart 2020’de USDC, DeFi adı verilen yeni bir finansal kategorinin endüstri lideri MakerDAO protokolü kullanılarak verilen krediler için bir teminat biçimi olarak onaylandı veya bankalar tarafından tipik olarak kredi verme gibi sunulan hizmetlerin açık kaynak yoluyla sunulduğu merkezi olmayan finans bireylerin doğrudan bağlanmasına izin veren yazılım. Veri izleme sitesi Defi Pulse’a göre şu anda DeFi platformlarında kilitli olan 14,5 milyar doların yaklaşık% 20’si Maker’da, bunun neredeyse yarısı veya yaklaşık 403 milyon dolar değerinde, şimdi USDC biçiminde.

Defi, Defi olarak adlandırılmadan çok önce, farklı, daha aydınlatıcı bir adla geçti: DAO, Dağıtılmış Otonom Organizasyon’un kısaltması. Bazı erken dönem yüksek profilli başarısızlıklardan sonra, konsept finans odaklı olarak yeniden markalandı. MakerDAO adı bile, zaman zaman kuruluşların geleceği için vizyonu gölgede bıraksa da, buna daha önce geri dönüyor. Allaire, geleceği, sözleşmeye dayalı anlaşmalardan vergilerin ödenmesine kadar her şeyin, bireyleri ve işletmeleri çok çeşitli yeni iş ilişkileri türlerinde doğrudan birbirine bağlayan tesisatta inşa edildiği bir dünya olarak tanımlıyor.

“Sermayeye ihtiyacı olan veya Amazon’un e-ticaret için sahip olduğu aynı verimliliğe sahip sermaye sunması gereken herkes için olan bir sermaye piyasası hayal edin. aslında sıfır olan internet, ”diyor Allaire. “Ve bu sonuçta trilyonlarca doları ekonomiye geri döndürecek, dünyadaki her işletme için maliyetleri düşürecek, bireylerin ticari faaliyetlere ve ticaret faaliyetlerine katılma, emeklerini yürütme ve etkileşimde bulunma şekillerini hızlandıracak. dünyanın her yerinden işletmelerle. ”

Kaynak: Forbes

YORUMLAR YAZ