• BITCOIN/TL
  2155100,717
  % 0,19
 • ETHEREUM/TL
  100369
  % 0,85
 • RIPPLE/TL
  16.82
  % -0,56
 • BITCOIN CASH/TL
  15348.26,400
  % 1,57
 • LITECOIN/TL
  2710.87
  % 1,14
 • COSMOS HUB/TL
  281.1
  % 0,39
 • CARDANO/TL
  15.58
  % 0,13
 • TETHER/TL
  32.23
  % -0,10

Ukrayna, Nükleer Enerjiye Dayalı Bitcoin Madencilik Merkezi Kurmak İçin Harekete Geçti

Ukrayna, Nükleer Enerjiye Dayalı Bitcoin Madencilik Merkezi Kurmak İçin Harekete Geçti

The Block’da yer alan habere göre; Ukrayna Enerji Bakanlığı ülkenin üretim fazlası nükleer enerjisini kullanmak için Bitcoin madencilik merkezi kurmayı düşünüyor.

Haberde, Enerji Bakanlığında dijital gelişmeden sorumlu bakan yardımcısı Yevhen Vladimirov, devlete ait nükleer enerji şirketi Energoatom ve Bitcoin madencilik cihazı üreticisi Hotmine’nın geçen hafta bir görüşme yaptığı ifade edildi.

Vladimirov, Ukrayna’nın nükleer enerjisinin kripto madencilik merkezinde kullanılmasının Energoatom’un kârını arttıracağını ve hükümetin vergi gelirini büyütmesine yardımcı olacağını söyledi.

Vladimirov, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir nükleer enerji santraline dayalı bir veri merkezi oluşturma fikri elbette ilgiyi hak ediyor çünkü Ukrayna birleşik enerji sisteminde kullanılmayan fazla enerji mevcut. Nükleer güç üniteleri üzerindeki sürekli yük, devlete ait Energoatom’a ek kâr getirebilir ve işletmelerin faaliyet göstermesini sağlayabilir ve bu da yerel bütçeye vergi olarak dönebilir.”

Teklifin kabul edilmesi durumda veri merkezinin ne büyüklükte olacağına dair henüz net bir açıklama yapılmadı; ancak Data Center Dynamics’te yer alan bir habere göre, söz konusu veri merkezi 250 ile 500 megawatt kapasiteye sahip olabilir

Vladimirov göre; veri merkezinin hayata geçmesi için Ukrayna’nın öncelikle yasal süreç, araştırma ve gerekli elektrik hesaplamaları gibi konularındaki bazı sorunların çözüme kavuşturması gerekiyor.

Hotmine, Ukrayna’nın uygun fiyatlı nükleer enerji üretimiyle kripto madenciliğinde dünya liderlerinden biri olabileceğine inandığını açıkladı.

Hotmine, Energoatom ve Ukrayna Enerji Bakanlığının ilerleyen günlerde bir kripto madenciliği merkezi kurmak için mutabakat anlaşması imzalaması bekleniyor.

Ukrayna tarafından atılan bu adım, Ukrayna Enerji Bakanı Olha Buslavets’in geçen yıl Energoatom’a kripto para madenciliği için ülkede üretilen fazla elektriği kullanmayı düşünmesini tavsiye etmesinin ardından geldi.

Ukrayna, son zamanlarda kripto alanında önemli atılmalar gerçekleştiriyor. Geçen ay, ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı, sanal varlıklar ekosistemini ve Ukrayna’nın merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmek için Stellar Geliştirme Vakfı ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Ayrıca bakanlık, geçen yıl kripto madenciliği endüstrisini düzenlemeyeceğini çünkü blokzincirlerin halihazırda fikir birliği kurallarına göre kendi kendini yönettiğini söyledi.


Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği, Bitcoin blokzincirde gerçekleşen işlemleri doğrulama eylemidir. Bitcoin madencileri işlemelere geçerlilik kazandırır ve ardından işlemi herkesin görmesi için eşler arası (P2P Network) ağda herkese açık olarak paylaşır. Bitcoin madencileri, blokzincir oluşturmak için blok eklenmesinden önce işlemlerin doğrulanmasından ve değerlenmesinden sorumlu kişilerdir Bir madenci bir sonraki bloğu blokzincire yerleştirdiğinde genellikle Bitcoin şeklinde bir ödül alır.

YORUMLAR YAZ