• BITCOIN/TL
  2229308,636
  % -2,07
 • ETHEREUM/TL
  113597
  % -2,83
 • RIPPLE/TL
  19.76
  % -0,09
 • BITCOIN CASH/TL
  19801.23,374
  % -8,78
 • LITECOIN/TL
  3116.62
  % -3,23
 • COSMOS HUB/TL
  346.74
  % -2,94
 • CARDANO/TL
  18.65
  % -4,83
 • TETHER/TL
  32.26
  % 0,22

Ukrayna Kripto Para Dostu Ülkeler Arasına Girdi!

Ukrayna Kripto Para Dostu Ülkeler Arasına Girdi!

Kripto para birimlerinin yasal durumu, düzenleyici netliklerin olmaması durumundan dolayı karışık bir pozisyonda olmaya devam ediyor.

Bildiğiniz gibi bazı ülkeler genel yasaklara ve katı düzenlemelere giderken, diğer ülkeler kripto paraya daha açık bir yaklaşım sergilemeyi tercih ediyor.

Ukrayna için konuşacak olursak, hükümet ülke içinde yasallaştırılmış kripto para operasyonlarını tevşik ediyor. Ukrayna’nın kripto para birimleri konusundaki duruşu, yetkililerin dijital para birimlerinin mülkiyeti ve kullanımına karşı düzenleyici engeller çıkardığı Rusya ile tezat oluşturuyor.

CBDC projelerine sahip Çin ve Nijerya gibi bazı ülkelerin kripto para karşıtı düzenlemeleri desteklediği biliniyor. Bank for International Settlements gibi küresel finans kuruluşları da ulusların “özel” kripto para birimlerinin yayılmasını bastırmak için CBDC’leri kullanmalarını destekliyor.

Dijital Varlıklar ile İlgili Yasa Tasarısı

Eylül ayının başlarında Ukrayna Parlamentosu, “Sanal Varlıklar Üzerine” isimli yasa tasasını kabul ettiğini bildirmişti. Yasa, ülkede dijital para birimlerinin resmi olarak tanınması anlamına geliyor.

Bu arada yeni yasa, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen standartlara dayanıyordu. Bu nedenle yeni düzenlemelerde yer alan yönergeler, kara para aklamayı önleme protokollerine uyumlu olmak zorunda.

Ayrıca Dijital Dönüşüm yasasının duyurusunda, “yakında sanal varlıkların, özellikle kripto para hizmetleri ile ilgili yabancı ve Ukraynalı şirketler, yetki alanımızda resmi olarak faaliyet gösterebilecek” şeklinde bir ibare vardı.

Ukrayna’da yasal olarak faaliyet gösteren yabancı borsalar, denizaşırı yatırımları ülkenin ekonomisine katmak için yararlı olabilir. Birkaç yargı bölgesinde ortaya çıkan katı düzenleyici kurallarla, Ukrayna’nın kripto paraları tanıması, blockchain işletmelerini ülkeye yönlendirebilir.

Bununla beraber Ukrayna’da Dijital Dönüşüm Bakanlığı bir CBDC işin erken kullanım senaryolarını araştırıyor. Bakanlık, CBDC’lerin bakanlıktaki personel maaşlarının ödenmesinde kullanılması için bir argüman düzenlemişti.

Ukrayna’nın bu hamleleri, kripto paraların ilerleyen yıllardaki olası hegemonyası için yararlı olabilir. Dijital para birimlerinin ülke bazında benimsenmesi, kripto paraların popülerliğini daha da artıracaktır.

YORUMLAR YAZ