• BITCOIN/TL
  2161072,316
  % -1,83
 • ETHEREUM/TL
  112894
  % -0,62
 • RIPPLE/TL
  19.76
  % -0,90
 • BITCOIN CASH/TL
  12053.47,429
  % -2,82
 • LITECOIN/TL
  2368.43
  % 0,85
 • COSMOS HUB/TL
  204.77
  % 0,10
 • CARDANO/TL
  13.42
  % -3,48
 • TETHER/TL
  32.84
  % -0,29

Türkiye’de kripto paraya yüzde 40 vergi iddiasına yalanlama

Türkiye’de kripto paraya yüzde 40 vergi iddiasına yalanlama

Türkiye, kripto para düzenlemesini tartışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, kripto paralara yüzde 40’a varan oranda vergi getirileceği iddiaları yatırımcıları tedirgin etmişti. Bu iddialar, AK Parti kaynakları tarafından yalanlandı.

Milliyet‘ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, ismi belirtilmeyen kaynaklar, kripto paranın vergilendirilmesine ilişkin olarak “Devlet %40 vergi getirecekmiş gibi iddialar, yatırımcıyı tedirgin etmeye yönelik söylemler. Özel olarak vergi yok. Ama ortada bir işlem hacmi varsa diğer işlemler nasıl vergilendiriliyorsa bunda da durum aynı olacak” dedi.

Haberde ayrıca, AK Parti’nin kripto paraya yasal çerçeve kazandıracak çalışmayı hızlandırdığı; İngiltere, Japonya ve ABD’nin bu alanda yaptığı regülasyonların incelendiği kaydedildi. Habere göre, kripto paraya iki ayaklı bir yasal çerçeve oluşturulacak. Bu iki ayağın ilki, yerel borsaların şeffaf, güvenli ve denetlenebilir hale getirilmesi ve orada işlem yapan kullanıcıların devlet tarafından korunması, ikincisi ise bu işlemlerin niteliğine uygun finans zeminin hazırlanması olacak.

Kaynaklar, herhangi bir yasağın söz konusu olmayacağını da ifade ediyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Burada herhangi bir yasak söz konusu olmayacak. Pandemi öncesi kripto para piyasasının büyüklüğü 400 milyon dolar iken şu anda 2 trilyonu aşmış durumda ve Türkiye işlem hacminde dünyada 5. sırada. Artık insanlar aracı kurumlarla uğraşmak istemiyor, bütün işlemlerini bu yolla yapmak istiyorlar. O nedenle en hızlı şekilde bu düzenlemeyi hayata geçirmemiz lazım. Kripto para, Türkiye’yi dünyada çok farklı ve iddialı bir konuma taşıyacak.”

Kripto para alabileceğiniz komisyon indirimli borsalar için tıklayın.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Kriptokritik.com‘u  Twitterda takip edin, Yaayda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

YORUMLAR YAZ